Orla dawna synagoga

Synagoga w Orli

(4.3 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dawna synagoga w Orli na Podlasiu to okazała, ładna budowla z około 1754 roku. To najlepiej zachowana bożnica w szerokiej okolicy, choć nie jest użytkowana jako świątynia już od 1941 roku, kiedy Niemcy podczas wojny bestialsko zamordowali tutejszą ludność żydowską, która stanowiła większość mieszkańców wioski, a synagogę przeznaczyli na magazyn.

Synagoga w Orli powstała jako barokowa bożnica, ale w XIX wieku fasadę przebudowano w stylu klasycystycznym, dobudowano wówczas również babiniec.Obecnie dawna synagoga jest zamknięta, choć istnieją plany, by zorganizować tu placówkę kulturalną. Czasem organizowane są tutaj wystawy. Teren jest ogrodzony i zabezpieczony.

We wnętrzu, pośrodku świątyni zachowały się 4 kolumny, pomiędzy którymi dawniej stała bima. Oryginalne wyposażenie niestety nie zachowało się, jedynie na wschodniej ścianie widać ślady rzeźbionej i polichromowanej wnęki po Aron ha-kodesz.

W Orli zachowały się też dwa zabytkowe cmentarze żydowskie.

Dawna synagoga
ul. Spółdzielcza, OrlaOrla noclegi

Orla to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023