Średniowieczna Osada w Hucie Szklanej

50°51'47" N
21°1'10" E
Świętokrzyskie
2015-02-24 12:34:53
434m npm
Ważna
Zdjęcia (21)

Niewielka miejscowość Huta Szklana leży w Górach Świętokrzyskich, u podnóża Łysej Góry, po przeciwnej stronie co Nowa Słupia. Z pozoru ta wioseczka nie różni się wiele od innych okolicznych miejsc. Ale tylko z pozoru, gdyż to tutaj, w sercu starych gór powstała bardzo ciekawa Średniowieczna Osada.Centrum Tradycji i Turystyki

Osada utworzona została w ramach Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich, które działa w pobliskich Bielinach i ma na celu promocję regionu, organizuje warsztaty, wycieczki, a nawet noclegi.

Średniowieczna Osada

Najważniejszym obiektym Centrum w Hucie Szklanej jest właśnie osada, która nawiązuje do czasów średniowiecza. Już wejście w postaci drewnianej bramy wprowadza nas w epokę. Za palisadą przenosimy się w czasie! Stoją tu domy, a raczej drewniane chaty kryte strzechą, ziemianki, drewniane wozy, drewniane naczynia. Zupełnie inny świat, pięknie wkomponowany w krajobraz.W chatach i przed nimi w trakcie codziennych zajęć możemy zastać szewca, kowala, prządkę, zielarkę czy bartnika. Jest też pani garncarka. Zielarka serwuje napój z mięty słodzony miodem - degustacja bezpłatna, z kolei szewc demonstruje swoje dzieła, podobnie jak prządka. Na samym końcu osady można spotkać bartnika.

Eksponaty można dotykać, do domostw wchodzić, jak w prawdziwej osadzie, która żyje, a nie jest skostniałym muzeum :) Najbardziej zainteresowane otoczeniem są dzieci choć i dla dorosłych jest to nie lada atrakcja.

Aktywne zwiedzanie

W Osadzie odbywają się również warsztaty dla dzieci i młodzieży związane z ginącymi zawodami. Dobrze zorganizowane przedsięwzięcie, które uczy poprzez możliwość aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Osada to bardzo ciekawe miejsce, nowatorskie i z pomysłem, powstało w 2012 roku. W pobliżu Osady istnieje też Karczma Świętokrzyska. Wiedzie tu czerwony Główny Szlak Świętokrzyski.

Osada Średniowieczna, Huta Szklana
Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich
ul. Partyzantów 3, Bieliny
www.osadasredniowieczna.eu

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Noclegi Spoko

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: