Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie, które stanowi osiedle Gdańska, jest miejscem kultu od ponad 200 lat. Znajduje się ono w sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.Legenda o brzemiennej Niewiaście

Kaszubskie przekazy ludowe mówią, że pewien stolarz mieszkający z rodziną w pobliskiej Matarni, wyruszył pieszo po pomoc dla żony. Kobieta spodziewała się bowiem dziecka, a jej stan zdrowia nagle się pogorszył. Stolarz miał do przejścia około 10 km przez las, podczas srogiej zimowej zamieci. Stopniowo tracił siły, aż w końcu padł ze zmęczenia. Pozostała mu tylko modlitwa i gdy się tak żarliwie modlił, ukazała mu się brzemienna Niewiasta, mówiąc, że może wracać do domu, bo żona szczęśliwie urodziła i czuje się dobrze. Stolarz uwierzył, zebrał ostatki sił i wrócił do domu. Po powrocie okazało się, że było tak, jak powiedziała Niewiasta. Kilka dni później stolarz opowiedział o tym wydarzeniu cystersom w opactwie oliwskim, którzy wystawili w tym miejscu kapliczkę.

Sanktuarium na Matemblewie
Sanktuarium na Matemblewie

Obecna kaplica znajduje się na sztucznym wzniesieniu i jest ona otoczona lasami. To oaza spokoju i refleksji. Przybywają tu wierni z prośbami o szczęśliwe macierzyństwo i modlą się przed słynącą łaskami figurą Maryi pochodzącą z XVIII wieku. Obok kapliczki powstał w 1993 roku Dom Samotnej Matki, funkcjonuje tu również Okno Życia.

Sanktuarium MB Brzemiennej
ul. Matemblewska 67, Gdańsk
tel. 58/ 347-79-07
www.matemblewo.pl

Sanktuarium na Matemblewie
Sanktuarium MB Brzemiennej


Gdańsk noclegi

Gdańsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021