Sanktuarium w Matemblewie

Sanktuarium na Matemblewie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
3.9

Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie, które stanowi osiedle Gdańska, jest miejscem kultu od ponad 200 lat. Znajduje się ono w sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Legenda o brzemiennej Niewiaście

Kaszubskie przekazy ludowe mówią, że pewien stolarz mieszkający z rodziną w pobliskiej Matarni, wyruszył pieszo po pomoc dla żony. Kobieta spodziewała się bowiem dziecka, a jej stan zdrowia nagle się pogorszył. Stolarz miał do przejścia około 10 km przez las, podczas srogiej zimowej zamieci. Stopniowo tracił siły, aż w końcu padł ze zmęczenia. Pozostała mu tylko modlitwa i gdy się tak żarliwie modlił, ukazała mu się brzemienna Niewiasta, mówiąc, że może wracać do domu, bo żona szczęśliwie urodziła i czuje się dobrze. Stolarz uwierzył, zebrał ostatki sił i wrócił do domu. Po powrocie okazało się, że było tak, jak powiedziała Niewiasta. Kilka dni później stolarz opowiedział o tym wydarzeniu cystersom w opactwie oliwskim, którzy wystawili w tym miejscu kapliczkę.

Sanktuarium na Matemblewie
Sanktuarium na Matemblewie

Obecna kaplica znajduje się na sztucznym wzniesieniu i jest ona otoczona lasami. To oaza spokoju i refleksji. Przybywają tu wierni z prośbami o szczęśliwe macierzyństwo i modlą się przed słynącą łaskami figurą Maryi pochodzącą z XVIII wieku. Obok kapliczki powstał w 1993 roku Dom Samotnej Matki, funkcjonuje tu również Okno Życia.

Informacje praktyczne

Sanktuarium MB Brzemiennej
ul. Matemblewska 67, Gdańsk
tel. 58/ 347-79-07
www.matemblewo.pl

Sanktuarium na Matemblewie
Sanktuarium na Matemblewie

 

Noclegi w Gdańsku

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Sanktuarium MB Brzemiennej
 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(3.9 głosów: 14)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(3.9 głosów: 14)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024