Sanktuarium MB Mirowskiej w Pińczowie to franciszkański kościół Nawiedzenia NMP na Mirowie. Przybywają tu pielgrzymi nie tylko z Polski, a sprawia to sława cudownego obrazu Matki Boskiej Mirowskiej, która od czterystu lat hojnie rozdziela tu łaski.
Już w 1577 roku biskup krakowski Piotr Myszkowski ufundował na Mirowie kościół Nawiedzenia NMP, a w 1683 roku przybyli tu franciszkanie, którzy otoczyli opieką świątynię i założyli obok klasztor.

Okazały wcześniej kościół był niezgodny ze skromną regułą zakonna, toteż dokonano pewnych zmian, który sprawiły, że świątynia jest mniej ozdobna i wystawna, m.in. zrównano wieże z wysokością dachu oraz zlikwidowano dekoracje fasady.
Wnętrze sanktuarium zdobi dziesięć ołtarzy barokowych z połowy XVIII wieku, a za prezbiterium widoczny jest chór zakonny z dębowymi stallami.

Cudowny Obraz MB Mirowskiej
Cudowny obraz Matki Boskiej Mirowskiej wzorowany jest na Salus Populi Romani z Bazyliki Matki Bożej Śnieżnej w Rzymie. Widnieje on po lewej stronie nawy poprzecznej. Namalowanie wizerunku zlecił Zygmunt Gonzaga Myszkowski około 1600 roku krakowskiej pracowni Tomasza Dolabelli - nadwornego malarza władców z dynastii Wazów.
Stojąca Madonna podtrzymuje dzieciątko na lewej ręce. U dołu widoczne są postaci Św. Stanisława i Św. Wojciecha. Kult Matki Boskiej Mirowskiej pielęgnowany przez franciszkanów trwa tu od stuleci. Początkowo obraz znajdował się w kaplicy zamku Myszkowskich, a od 1683 roku obraz znajduje się w kościele klasztornym. Od 1992 roku skronie Maryi i Jezusa są przyozdobione koronami.
Kościół Nawiedzenia NMP - Sanktuarium MB Mirowskiej
Klasztor Franciszkanów
Klasztorna 29, Pińczów
tel. 41/ 357-20-84
smbmirowskiej@gmail.com
Pińczów noclegi
Pińczów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!