Tarnobrzeg

Rynek w Tarnobrzegu

(4 głosów: 18)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Rynek w Tarnobrzegu nieoficjalnie nazwano Placem Czerwonym, choć wg oficjalnych dokumentów to Plac Bartosza Głowackiego. Ta nazwa jest nawiązaniem do okresu międzywojennego, kiedy na rynku praktycznie nie było drzew, a dziś przywrócono taki właśnie wygląd rynku. Na przestrzeni wieków wygląd tarnobrzeskiego rynku bardzo się zmieniał, aż trudno uwierzyć, iż jeszcze w XIX wieku cała zabudowa rynku była drewniana! Wielki pożar z roku 1888 zniszczył nie tylko rynek ale i znaczną część miasta. Domy odbudowano w formie dwu- i trzykondygnacyjnych kamienic ze spadzistymi dachami. Stanęły tu w 1904 roku. Na rynku zobaczyć też można pomnik bohatera kosynierów - Bartosza Głowackiego. Obecnie rynek w Tarnobrzegu to miejsce spacerów i spotkań, jest na nim sporo letnich ogródków, kwiatów i ławek. Szczególnie pięknie wygląda w nocy, gdy podświetlona i grająca fontanna mieni się w różnych barwach światła.

Fontanna na Rynku

Fontanna to ładna ciekawostka na tarnobrzeskim rynku, jedna z dysz ma kształt ogromnej róży, którą odlano w hucie w na Ukrainie. Wygląd wody rzucanej przez fontannę nieustannie się zmienia, raz ledwie widoczne stróżki wody wylewają się leniwie, aby za chwilę wstrzelić na kilka metrów silnym strumieniem wody. Wieczorem do tego widowiska dołącza się gra świateł i muzyka!Tarnobrzeg
Tarnobrzeg

Pomnik Głowackiego

Bartosz Głowacki to chłopski bohater Insurekcji Kościuszkowskiej. Jego pomnik wybudowano w Tarnobrzegu w 1904 roku, co zbiegło się z odbudową, a właściwie budową od podstaw Rynku po ogromnym pożarze. Kamienny pomnik powstał dzięki ofiarności społeczeństwa Tarnobrzegu z okazji 110. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej. Bartosz Głowacki przedstawiony jest z kosą wzniesioną ku górze, triumfalnie oparty o zdobytą armatę zwycięstwa. Obecnie Bartosz Głowacki to swoisty symbol miasta, hejnał miasta oparty jest na pieśni "Bartoszu - Bartoszu".

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę

Adres

Rynek
Pl. Bartosza Głowackiego, Tarnobrzeg

GPS: 50°34'27N, 21°40'22E

Tarnobrzeg noclegi

Tarnobrzeg to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023