Rynek w Tarnobrzegu
Rynek w Tarnobrzegu nieoficjalnie nazwano Placem Czerwonym, choć wg oficjalnych dokumentów to Plac Bartosza Głowackiego. Ta nazwa jest nawiązaniem do okresu międzywojennego, kiedy na rynku praktycznie nie było drzew, a dziś przywrócono taki właśnie wygląd rynku. Na przestrzeni wieków wygląd tarnobrzeskiego rynku bardzo się zmieniał, aż trudno uwierzyć, iż jeszcze w XIX wieku cała zabudowa rynku była drewniana! Wielki pożar z roku 1888 zniszczył nie tylko rynek ale i znaczną część miasta. Domy odbudowano w formie dwu- i trzykondygnacyjnych kamienic ze spadzistymi dachami. Stanęły tu w 1904 roku. Na rynku zobaczyć też można pomnik bohatera kosynierów - Bartosza Głowackiego. Obecnie rynek w Tarnobrzegu to miejsce spacerów i spotkań, jest na nim sporo letnich ogródków, kwiatów i ławek. Szczególnie pięknie wygląda w nocy, gdy podświetlona i grająca fontanna mieni się w różnych barwach światła.
Fontanna na Rynku
Fontanna to ładna ciekawostka na tarnobrzeskim rynku, jedna z dysz ma kształt ogromnej róży, którą odlano w hucie w na Ukrainie. Wygląd wody rzucanej przez fontannę nieustannie się zmienia, raz ledwie widoczne stróżki wody wylewają się leniwie, aby za chwilę wstrzelić na kilka metrów silnym strumieniem wody. Wieczorem do tego widowiska dołącza się gra świateł i muzyka!
Pomnik Głowackiego
Bartosz Głowacki to chłopski bohater Insurekcji Kościuszkowskiej. Jego pomnik wybudowano w Tarnobrzegu w 1904 roku, co zbiegło się z odbudową, a właściwie budową od podstaw Rynku po ogromnym pożarze. Kamienny pomnik powstał dzięki ofiarności społeczeństwa Tarnobrzegu z okazji 110. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej. Bartosz Głowacki przedstawiony jest z kosą wzniesioną ku górze, triumfalnie oparty o zdobytą armatę zwycięstwa. Obecnie Bartosz Głowacki to swoisty symbol miasta, hejnał miasta oparty jest na pieśni "Bartoszu - Bartoszu".
Informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Rynek
Pl. Bartosza Głowackiego, Tarnobrzeg
Noclegi w Tarnobrzegu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Klasztor w Koprzywnicy, odległość: 7.3 km
- Zamek w Baranowie Sandomierskim, odległość: 12.6 km
- Katedra w Sandomierzu, odległość: 12.6 km
- Zbrojownia w Sandomierzu, odległość: 12.9 km
- Ratusz w Sandomierzu, odległość: 12.9 km
- Rynek w Sandomierzu, odległość: 12.9 km
- Brama Opatowska w Sandomierzu, odległość: 13.1 km
- Góry Pieprzowe w Sandomierzu, odległość: 14.6 km
- Kościół Św. Jacka w Klimontowie, odległość: 18.6 km
- Zamek Krzyżtopór, odległość: 29.9 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!