Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Rynek Starego Miasta to najstarszy łódzki plac, którego dzisiejszy wygląd nie bardzo przypomina jego średniowieczne założenie oraz zabudowę. Poprzez główny plac Łodzi wiódł trakt z Piotrkowa do Łęczycy, a za pierzeją południową rozciągał się młyński staw zasilany wodami rzeczki Łódki.Żydowski Rynek

Przez stulecia stała tu drewniana zabudowa łącznie z Ratuszem, wielokrotnie odbudowywana. Dopiero w XIX wieku wybudowano w ich miejscu budynki murowane o skromnych klasycystycznych fasadach. W tym czasie w tej części miasta mieszkali głównie Żydzi. W pierzei zachodniej znajdowały się kramy - ośrodek lokalnego handlu, zaś na pobliskiej ulicy Wolborskiej wznosiła się wielka synagoga. W okresie wojny obszar Starego Miasta stanowił centrum getta. Po jego likwidacji zaczęto wyburzać domy stojące wokół placu.

Rynek w Łodzi
Rynek w Łodzi


Nowy Rynek

W efekcie tego w połowie lat 50-tych Rynek zyskał zupełnie nowy wygląd, powstały socrealistyczne podcieniowe domy, a kompozycję placu otwartego na założony od południa park uzupełniał od 1964 roku pomnik komunistycznego działacza - Juliana Marchlewskiego w otoczeniu robotników. Chyba na szczęście usunięto go w latach 90-tych XX wieku.

W 1998 roku na Rynku umieszczono głaz upamiętniający 575-tą rocznicę lokacji miasta. Plac tylko z nazwy pozostaje Staromiejskim, gdyż otacza go powojenne blokowe osiedle i park. Jedynym śladem przeszłości są wznoszące się ponad dachami czerwone wieże pobliskiego kościoła Wniebowzięcia NMP stojącego przy Placu Kościelnym.

Rynek w Łodzi
Rynek w Łodzi

Rynek
ul. Wolborska 20, ŁódźRynek w Łodzi

Łódź noclegi

Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125895 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020