Rynek w Łodzi
Rynek Starego Miasta to najstarszy łódzki plac. Jego dzisiejszy wygląd nie bardzo przypomina jego średniowieczne założenie oraz zabudowę. Poprzez główny plac Łodzi wiódł trakt z Piotrkowa do Łęczycy, a za pierzeją południową rozciągał się młyński staw zasilany wodami rzeczki Łódki.
Żydowski Rynek
Przez stulecia stała tu drewniana zabudowa, łącznie z Ratuszem, wielokrotnie odbudowywana. Dopiero w XIX wieku wybudowano w ich miejscu budynki murowane o skromnych, klasycystycznych fasadach. W tym czasie w tej części miasta mieszkali głównie Żydzi. W pierzei zachodniej znajdowały się kramy: ośrodek lokalnego handlu. Na pobliskiej ulicy Wolborskiej wznosiła się wielka synagoga. W okresie wojny obszar Starego Miasta stanowił centrum getta. Po jego likwidacji zaczęto wyburzać domy stojące wokół placu.
Nowy Rynek
W efekcie tego w połowie lat 50. XX wieku rynek zyskał zupełnie nowy wygląd. Powstały socrealistyczne, podcieniowe domy, a kompozycję placu otwarto na założony od południa park. Całość uzupełniał od 1964 roku pomnik komunistycznego działacza, Juliana Marchlewskiego, w otoczeniu robotników. Chyba na szczęście usunięto go w latach 90. XX wieku.
W 1998 roku na rynku umieszczono głaz upamiętniający 575. rocznicę lokacji miasta. Plac tylko z nazwy pozostaje Staromiejskim, gdyż otacza go powojenne blokowe osiedle i park. Jedynym śladem przeszłości są tu wznoszące się ponad dachami czerwone wieże pobliskiego kościoła Wniebowzięcia NMP, stojącego przy Placu Kościelnym.
Informacje praktyczne
Rynek
ul. Wolborska 20, Łódź
Noclegi w Łodzi
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Experymentarium w Łodzi, odległość: 0.4 km
- Manufaktura w Łodzi, odległość: 0.5 km
- Szlak Bajkowa Łódź, odległość: 1.7 km
- Ulica Piotrkowska w Łodzi, odległość: 2 km
- Zoo Łódź z Orientarium, odległość: 3.6 km
- Ogród Botaniczny w Łodzi, odległość: 4 km
- Biała Fabryka w Łodzi, odległość: 4 km
- Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, odległość: 4 km
- Zamek w Pabianicach, odległość: 14.6 km
- Mandoria, odległość: 15.1 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!