Rynek w Łodzi

Rynek w Łodzi

(3.7 głosów: 47)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Rynek Starego Miasta to najstarszy łódzki plac, którego dzisiejszy wygląd nie bardzo przypomina jego średniowieczne założenie oraz zabudowę. Poprzez główny plac Łodzi wiódł trakt z Piotrkowa do Łęczycy, a za pierzeją południową rozciągał się młyński staw zasilany wodami rzeczki Łódki.

Żydowski Rynek

Przez stulecia stała tu drewniana zabudowa łącznie z Ratuszem, wielokrotnie odbudowywana. Dopiero w XIX wieku wybudowano w ich miejscu budynki murowane o skromnych klasycystycznych fasadach. W tym czasie w tej części miasta mieszkali głównie Żydzi. W pierzei zachodniej znajdowały się kramy - ośrodek lokalnego handlu, zaś na pobliskiej ulicy Wolborskiej wznosiła się wielka synagoga. W okresie wojny obszar Starego Miasta stanowił centrum getta. Po jego likwidacji zaczęto wyburzać domy stojące wokół placu.

Rynek w Łodzi
Rynek w Łodzi


Nowy Rynek

W efekcie tego w połowie lat 50. Rynek zyskał zupełnie nowy wygląd, powstały socrealistyczne podcieniowe domy, a kompozycję placu otwartego na założony od południa park uzupełniał od 1964 roku pomnik komunistycznego działacza - Juliana Marchlewskiego w otoczeniu robotników. Chyba na szczęście usunięto go w latach 90. XX wieku.

W 1998 roku na Rynku umieszczono głaz upamiętniający 575. rocznicę lokacji miasta. Plac tylko z nazwy pozostaje Staromiejskim, gdyż otacza go powojenne blokowe osiedle i park. Jedynym śladem przeszłości są wznoszące się ponad dachami czerwone wieże pobliskiego kościoła Wniebowzięcia NMP stojącego przy Placu Kościelnym.

Rynek w Łodzi
Rynek w Łodzi

Adres

Rynek
ul. Wolborska 20, Łódź

GPS: 51°46'54N, 19°27'16E

Łódź noclegi

Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Rynek w Łodzi
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Piotrek Rostkowski
od lat brakuje pomysłu na to miejsce
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023