Rynek w Łodzi

Rynek w Łodzi
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
3.7

Rynek Starego Miasta to najstarszy łódzki plac. Jego dzisiejszy wygląd nie bardzo przypomina jego średniowieczne założenie oraz zabudowę. Poprzez główny plac Łodzi wiódł trakt z Piotrkowa do Łęczycy, a za pierzeją południową rozciągał się młyński staw zasilany wodami rzeczki Łódki.

Żydowski Rynek

Przez stulecia stała tu drewniana zabudowa, łącznie z Ratuszem, wielokrotnie odbudowywana. Dopiero w XIX wieku wybudowano w ich miejscu budynki murowane o skromnych, klasycystycznych fasadach. W tym czasie w tej części miasta mieszkali głównie Żydzi. W pierzei zachodniej znajdowały się kramy: ośrodek lokalnego handlu. Na pobliskiej ulicy Wolborskiej wznosiła się wielka synagoga. W okresie wojny obszar Starego Miasta stanowił centrum getta. Po jego likwidacji zaczęto wyburzać domy stojące wokół placu.Rynek w Łodzi
Rynek w Łodzi

Nowy Rynek

W efekcie tego w połowie lat 50. XX wieku rynek zyskał zupełnie nowy wygląd. Powstały socrealistyczne, podcieniowe domy, a kompozycję placu otwarto na założony od południa park. Całość uzupełniał od 1964 roku pomnik komunistycznego działacza, Juliana Marchlewskiego, w otoczeniu robotników. Chyba na szczęście usunięto go w latach 90. XX wieku.

W 1998 roku na rynku umieszczono głaz upamiętniający 575. rocznicę lokacji miasta. Plac tylko z nazwy pozostaje Staromiejskim, gdyż otacza go powojenne blokowe osiedle i park. Jedynym śladem przeszłości są tu wznoszące się ponad dachami czerwone wieże pobliskiego kościoła Wniebowzięcia NMP, stojącego przy Placu Kościelnym.

Rynek w Łodzi
Rynek w Łodzi

Informacje praktyczne

Rynek
ul. Wolborska 20, Łódź

Noclegi w Łodzi

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Rynek w Łodzi
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(3.7 głosów: 47)
Twoja ocena
Piotrek Rostkowski
od lat brakuje pomysłu na to miejsce
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024