Kościół Wniebowzięcia NMP w Łodzi

Kościół Wniebowzięcia NMP w Łodzi

(4.1 głosów: 31)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół Wniebowzięcia NMP w Łodzi to wyniosła neogotycka świątynia górująca nad Placem Kościelnym koło Starego Rynku. Świątynia powstała w latach 1888-97. Wcześniej, od początku XV wieku, w jej miejscu stał najstarszy parafialny kościół Łodzi, przeniesiony na ul. Ogrodową 22, w pobliżu cmentarza (drewniany kościół Św. Józefa Oblubieńca). To właśnie z jego wnętrza pochodzi zabytkowy obraz Matki Boskiej Łódzkiej, który można oglądać w bocznej kaplicy nowej świątyni.

Trójnawowa bazylika z transeptem projektu warszawskiego architekta, Konstantego Wojciechowskiego reprezentuje styl wiślano-bałtycki. W fasadzie dominują dwie wysokie wieże, wnętrze natomiast urządzone jest w stylu neogotyckim.Ołtarz główny kryje tryptyk gotycki ze sceną Wniebowzięcia NMP w otoczeniu Apostołów i trzech niewiast wokół pustego grobu. W Prezbiterium widoczne są ostrołukowe okna z wykonanymi w 1891 witrażami Św. Wojciecha, Św. Stanisława Biskupa i Wniebowzięcia NMP. Nad drzwiami prowadzącymi z prezbiterium do zakrystii umieszczona jest zabytkowa płaskorzeźba Chrystusa w Ogrójcu. W kaplicy obok prezbiterium jest ołtarz z cudownym obrazem MB Miłosierdzia – Matki Boskiej Łódzkiej. W transepcie w półkolistej absydzie znajduje się obraz z barwną rzeźbą Św. Anny uczącej czytać Maryję. Po drugiej stronie transeptu mieści się kaplica z barwną rzeźbą Świętej Rodziny.

Chór wsparty jest na dwóch filarach, a na nim znajdują się 37-głosowe organy w gotyckiej oprawie, sprowadzone z Wiednia w 1892. W krypcie kościoła znajduje się trumna Stanisławy Leszczyńskiej.

Kościół Wniebowzięcia NMP
Plac Kościelny 1, Łódź
tel. 42/ 657-02-37

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Łódź noclegi

Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Łódź
Normalna
kościoły neogotyckie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023