Kościół Wniebowzięcia NMP w Łodzi

Kościół Wniebowzięcia NMP w Łodzi

(4.1 głosów: 31)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Kościół Wniebowzięcia NMP w Łodzi to wyniosła neogotycka świątynia górująca nad Placem Kościelnym koło Starego Rynku. Świątynia powstała w latach 1888-97. Wcześniej, od początku XV wieku, w jej miejscu stał najstarszy parafialny kościół Łodzi, przeniesiony na ul. Ogrodową 22, w pobliżu cmentarza (drewniany kościół Św. Józefa Oblubieńca). To właśnie z jego wnętrza pochodzi zabytkowy obraz Matki Boskiej Łódzkiej, który można oglądać w bocznej kaplicy nowej świątyni.Trójnawowa bazylika z transeptem projektu warszawskiego architekta, Konstantego Wojciechowskiego reprezentuje styl wiślano-bałtycki. W fasadzie dominują dwie wysokie wieże, wnętrze natomiast urządzone jest w stylu neogotyckim.

Ołtarz główny kryje tryptyk gotycki ze sceną Wniebowzięcia NMP w otoczeniu Apostołów i trzech niewiast wokół pustego grobu. W Prezbiterium widoczne są ostrołukowe okna z wykonanymi w 1891 witrażami Św. Wojciecha, Św. Stanisława Biskupa i Wniebowzięcia NMP. Nad drzwiami prowadzącymi z prezbiterium do zakrystii umieszczona jest zabytkowa płaskorzeźba Chrystusa w Ogrójcu. W kaplicy obok prezbiterium jest ołtarz z cudownym obrazem MB Miłosierdzia – Matki Boskiej Łódzkiej. W transepcie w półkolistej absydzie znajduje się obraz z barwną rzeźbą Św. Anny uczącej czytać Maryję. Po drugiej stronie transeptu mieści się kaplica z barwną rzeźbą Świętej Rodziny.Chór wsparty jest na dwóch filarach, a na nim znajdują się 37-głosowe organy w gotyckiej oprawie, sprowadzone z Wiednia w 1892. W krypcie kościoła znajduje się trumna Stanisławy Leszczyńskiej.

Kościół Wniebowzięcia NMP
Plac Kościelny 1, Łódź
tel. 42/ 657-02-37Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Łódź noclegi

Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Łódź
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły neogotyckie
51°46'59N, 19°27'13E
29 marzec 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację