Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Wniebowzięcia NMP w Łodzi

Kościół Wniebowzięcia NMP w Łodzi
51°46'59" N, 19°27'13" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Kościół Wniebowzięcia NMP w Łodzi to wyniosła neogotycka świątynia górująca nad Placem Kościelnym koło Starego Rynku. Świątynia powstała w latach 1888-97. Wcześniej, od początku XV wieku, w jej miejscu stał najstarszy parafialny kościół Łodzi, przeniesiony na ul. Ogrodową 22, w pobliżu cmentarza (drewniany kościół Św. Józefa Oblubieńca). To właśnie z jego wnętrza pochodzi zabytkowy obraz Matki Boskiej Łódzkiej, który można oglądać w bocznej kaplicy nowej świątyni.Trójnawowa bazylika z transeptem projektu warszawskiego architekta, Konstantego Wojciechowskiego reprezentuje styl wiślano-bałtycki. W fasadzie dominują dwie wysokie wieże, wnętrze natomiast urządzone jest w stylu neogotyckim.Ołtarz główny kryje tryptyk gotycki ze sceną Wniebowzięcia NMP w otoczeniu Apostołów i trzech niewiast wokół pustego grobu. W Prezbiterium widoczne są ostrołukowe okna z wykonanymi w 1891 witrażami Św. Wojciecha, Św. Stanisława Biskupa i Wniebowzięcia NMP. Nad drzwiami prowadzącymi z prezbiterium do zakrystii umieszczona jest zabytkowa płaskorzeźba Chrystusa w Ogrójcu. W kaplicy obok prezbiterium jest ołtarz z cudownym obrazem MB Miłosierdzia – Matki Boskiej Łódzkiej. W transepcie w półkolistej absydzie znajduje się obraz z barwną rzeźbą Św. Anny uczącej czytać Maryję. Po drugiej stronie transeptu mieści się kaplica z barwną rzeźbą Świętej Rodziny.

Chór wsparty jest na dwóch filarach, a na nim znajdują się 37-głosowe organy w gotyckiej oprawie, sprowadzone z Wiednia w 1892. W krypcie kościoła znajduje się trumna Stanisławy Leszczyńskiej.

Kościół Wniebowzięcia NMP
Plac Kościelny 1, Łódź
tel. 42/ 657-02-37Łódź noclegi

Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020