Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Anna Piernikarczyk
Ruiny w Trzęsaczu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Ruiny kościoła w Trzęsaczu to niezwykle unikatowa atrakcja, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Koniecznie tutaj zawitaj odwiedzając polskie wybrzeży Bałtyku, tym bardziej, że nie wiadomo, jak długo jeszcze kamienna ściana będzie elementem tutejszego krajobrazu, bowiem morze chce ją wydrzeć lądowi i stara się o to każdego roku, dość powiedzieć, że kiedy ten gotycki kościół był budowany, w XV wieku, to stał blisko 2 km od brzegu!

Jak runął kościół w Trzęsaczu?

Trzęsacz zasłynął w całej Polsce dzięki zachowanemu fragmentowi ostatniej, południowej ściany kościoła Św. Michała, który od ponad 5 stuleci stoi na klifowym brzegu, nękanym podcinającymi falami i ulewami. Klif cofa się z każdym rokiem coraz głębiej w stronę lądu, zaś morze po kawałku zabiera do siebie zabytek. Początki świątyni w Trzęsaczu sięgają XII wieku, ale obecny, gotycki kościół stanął tu w XV stuleciu, około 1800 metrów od brzegu, a już w 1850 roku morze przybliżyło się na 5 metrów do zabytku. W 1874 roku, kiedy morze zbliżyło się na tyle, że zaczęło zagrażać budowli, odprawiono ostatnie nabożeństwo w tym kościele, a w 1901 roku stała się nieunikniona tragedia - fale porwały północną ścianę świątyni i co jakiś czas zabierały dalsze fragmenty, kawałek po kawałku. Do dziś zachowała się tylko ostatnia, południowa ściana. Przez ostatnie lata intensywnie pracowano nad wzmocnieniem klifu w tym miejscu, tak, by ruiny kościoła zachowały się jak najdłużej i nie runęły z łomotem w dół. Ciekawe, jak długo człowiek będzie wygrywał tę walkę z naturą!

Ruiny w Trzęsaczu
Ruiny w Trzęsaczu
Ruiny w Trzęsaczu
Ruiny w Trzęsaczu

Pod ruinami kościoła w Trzęsaczu biegnie czerwony dalekobieżny Szlak Nadmorski, na plaży zaś, u stóp kościoła, powstała metalowa platforma widokowa, z której ładnie widać ruiny kościoła, plażę oraz bezkresne morze. Platforma stała się elementem wzmacniającym klif. Parę kroków stąd warto zajrzeć do Multimedialnego Muzeum Trzęsacza, które niezwykle ciekawie opowiada o historii kościoła, ale nie tylko.

Trzęsacz
Trzęsacz
 Trzęsacz
Trzęsacz

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny

Ruiny kościoła
ul. Klifowa, Trzęsacz

Noclegi w Trzęsaczu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Ruiny w Trzęsaczu
(4.4 głosów: 77)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024