Ruiny w Trzęsaczu

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

(4.4 głosów: 76)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Ruiny kościoła w Trzęsaczu to niezwykle unikatowa atrakcja, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Koniecznie tutaj zawitaj odwiedzając polskie wybrzeży Bałtyku, tym bardziej, że nie wiadomo, jak długo jeszcze kamienna ściana będzie elementem tutejszego krajobrazu, bowiem morze chce ją wydrzeć lądowi i stara się o to każdego roku, dość powiedzieć, że kiedy ten gotycki kościół był budowany, w XV wieku, to stał blisko 2 km od brzegu!Jak runął kościół w Trzęsaczu?

Trzęsacz zasłynął w całej Polsce dzięki zachowanemu fragmentowi ostatniej, południowej ściany kościoła Św. Michała, który od ponad 5 stuleci stoi na klifowym brzegu, nękanym podcinającymi falami i ulewami. Klif cofa się z każdym rokiem coraz głębiej w stronę lądu, zaś morze po kawałku zabiera do siebie zabytek. Początki świątyni w Trzęsaczu sięgają XII wieku, ale obecny, gotycki kościół stanął tu w XV stuleciu, około 1800 metrów od brzegu, a już w 1850 roku morze przybliżyło się na 5 metrów do zabytku. W 1874 roku, kiedy morze zbliżyło się na tyle, że zaczęło zagrażać budowli, odprawiono ostatnie nabożeństwo w tym kościele, a w 1901 roku stała się nieunikniona tragedia - fale porwały północną ścianę świątyni i co jakiś czas zabierały dalsze fragmenty, kawałek po kawałku. Do dziś zachowała się tylko ostatnia, południowa ściana. Przez ostatnie lata intensywnie pracowano nad wzmocnieniem klifu w tym miejscu, tak, by ruiny kościoła zachowały się jak najdłużej i nie runęły z łomotem w dół. Ciekawe, jak długo człowiek będzie wygrywał tę walkę z naturą!

Ruiny w Trzęsaczu
Ruiny w Trzęsaczu
Ruiny w Trzęsaczu
Ruiny w Trzęsaczu

Pod ruinami kościoła w Trzęsaczu biegnie czerwony dalekobieżny Szlak Nadmorski, na plaży zaś, u stóp kościoła, powstała metalowa platforma widokowa, z której ładnie widać ruiny kościoła, plażę oraz bezkresne morze. Platforma stała się elementem wzmacniającym klif. Parę kroków stąd warto zajrzeć do Multimedialnego Muzeum Trzęsacza, które niezwykle ciekawie opowiada o historii kościoła, ale nie tylko.Trzęsacz
Trzęsacz
 Trzęsacz
Trzęsacz

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny

Adres

Ruiny kościoła
ul. Klifowa, Trzęsacz

GPS: 54°4'40N, 14°59'34E

Ruiny kościoła w Trzęsaczu na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Trzęsacza wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Rewal noclegi

Rewal to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Ruiny w Trzęsaczu
Trzęsacz Rewal
Kościoły i obiekty sakralne
Perełka
kościoły ruiny
54°4'40N, 14°59'34E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Dorota Skuza
Ruiny nad samym morzem. Z pomostu bardzo dobry widok skarpy i samego kościoła.
Karolina

Uwielbiam wszelkie ruiny. Te obowiązkowo odwiedzam będąc nad morzem i w okolicy. Robią wrażenie stojąc przy krawędzi klifu. Zawsze zdjęcia z nimi w tle wychodzą super

paulus

Kilkanaście lat przed rokiem 1900 oczywiście??

Ruiny kościoła w Trzęsaczu na blogu

Trzęsacz - gdzie morze zabrało kościół!

Znacie Trzęsacz? Jestem przekonana, że tak. Dziś to bardzo popularne miejsce nad Bałtykiem, ale kiedy byliśmy tu 20 lat temu, stały samotnie ruiny kościoła, a przy nich my, wokół żywego ducha, tylko plaża i morze...
Dziś wygląda to zupełnie inaczej, ale gdyby nie te zmiany, pewnie nie byłoby już tu po co przyjeżdżać. Dlaczego? Zobacz naszą relację i film z Trzęsacza 🙂

29 lipiec 2021 14:29
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021