Rezerwat Przęślin gipsy w formie jaskółczych ogonów

Rezerwat Przęślin w Chotlu Czerwonym

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Rezerwaty Przyrody "Przęślin" znajduje się w Chotlu Czerwonym, na Ponidziu, kilka km na południe od Buska Zdroju, na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Dojść można do niego niebieskim szlakiem spod gotyckiego kościoła, by po chwili opuścić szlak i skręcić w lewo, a później w ścieżkę polną w stronę kopulastego wzgórza gipsowego, który właśnie stanowi rezerwat.

Rezerwat "Przęślin" powstał w 1960 roku w celu ochrony roślinności stepowej, bowiem gipsy pokrywa tu cienka warstwa lessu, co stworzyło dogodne warunki do rozwoju roślinności stepowej, w tym stepu ostnicowego, kwietnego i łąkowego. Rosną tu chronione i reliktowe gatunki roślin - ostnica włosowata, stulisz miotłowy, wiechlina cebulkowata w odmianie żyworodnej, len włochaty, len złocisty, miłek wiosenny, dziewięćsił bezłodygowy, zawilec wielkokwiatowy, pierwiosnka lekarska czy wężymord stepowy. Żyją tu również rzadkie gatunki ciepłolubnych owadów, m.in. cykady oraz reliktowy chrząszcz ryjkowiec. To jedyne stanowisko tego gatunku w Polsce!



Na południowo-zachodnim stoku wzgórza Przęślin odsłaniają się duże kryształy gipsu, w formie tzw. "jaskółczych ogonów", skrzących się pięknie w słońcu. To ponoć największe odsłonięte kryształy gipsów na świecie, osiągające wysokość 2,5 m, dlatego warto tu zajrzeć będąc na Ponidziu, które właśnie z gipsów słynie.

Rezerwat Przęślin
Chotel Czerwony

Chotel Czerwony noclegi

Chotel Czerwony to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

błyszczące w słońcu gipdy
wzgórze z jaskółczymi ogonami
Nadnidziański Park Krajobrazowy - Rezerwat Przęślin
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023