Ratusz w Środzie Śląskiej

51°9'49" N
16°35'44" W
Dolnośląskie
2017-03-30 12:38:39
127m npm
Ważna
Ratusz w Środzie Śląskiej, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Środa Śląska, Anna Piernikarczyk
Ratusz w Środzie Sląskiej, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (4)

Piękny Ratusz w Środzie Śląskiej to siedzibą samorządu, stojąca we wschodniej części Rynku, przy Placu Wolności.Zachowany do dziś Ratusz pochodzi z czasów średniowiecza, a wzniesiony został w XV wieku na miejscu wcześniejszej drewnianej budowli. Budowla powstała na planie litery L. W obu skrzydłach znajdowały się przejazdy, a jeden z nich zachował się do dziś w niezmienionej formie.  

Najstarszym elementem unikatowego Ratusza w Środzie Śląskiej jest gotycka wieża, niegdyś stanowiąca więzienie, zbudowana najprawdopodobniej w XIV wieku. Najstarsza wzmianka o niej pochodzi z 1466 roku i mówi o straceniu burgrabiego Azenheimera. Ratusz zdobi piękna dekoracja malarska oraz krenelarz.

We wnętrzu podziwiać można okazałą salę rajców z gotyckim sklepieniem, znajdował się tu również sąd, waga miejska i szynk. Ratusz jest udostępniony dla turystów w postaci Muzeum, gdzie można m.in oglądać wystawę "Skarb średzki". Słynny skarb został odkryty w latach 1985-88 i zawierał m.in. koronę, monety oraz ozdoby. Dostępna jest również "Wieża więzienna" czyli zrekonstruowane pomieszczenia cel więziennych z XIV wieku.Ratusz - Muzeum Regionalne
Rynek - Pl. Wolności 3, Środa Śląska

Atrakcje w okolicy

Powiązane miejsca

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
NewsletterWypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: