Podziemna Trasa Turystyczna Rzeszowskie Piwnice

Rzeszowskie Piwnice, autor: Rzeszowskie Piwnice
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Podziemna Trasa Turystyczna "Rzeszowskie Piwnice" to unikatowy kompleks podziemnych piwnic i korytarzy, tworzący jedną z największych atrakcji miasta. Sieć podziemnych korytarzy budowana była latami przez mieszkańców Rzeszowa, a służyła jako sklepy, magazyny, zakłady produkcyjne, a podczas wszelkich zagrożeń jako schronienie

Rzeszowskie Piwnice dostępne były dla turystów od lat, a obecnie od stycznia 2022 roku, po gruntownym remoncie, są ponownie oddane turystom w jeszcze ciekawszej formie. Teraz zachwycają, są nowoczesne, interaktywne i dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Podziemna Trasa Turystyczna przebiega pod kamienicami i płytą Rynku, łącząc wszystkie jego pierzeje. Poszczególnym piwnicom i korytarzom nadano nazwy, odnoszące się do ich funkcji oraz historii miasta.

Rzeszowskie Piwnice, autor: Rzeszowskie Piwnice
Rzeszowskie Piwnice, autor: Rzeszowskie Piwnice

Rzeszowskie Piwnice - historia

Słynne dziś piwnice zaczęły powstawać jeszcze w czasach średniowiecza, kiedy w Rzeszowie lokowanym w 1354 roku przez króla Kazimierza Wielkiego, kwitł handel i rzemiosło. Piwnice pełniły rolę magazynów handlowych oraz tzw. "sklepów ziemnych". Nieregularną sieć komór i korytarzy drążono na głębokości kilku metrów, nawet do 10 metrów, w miękkim gruncie lessowym. Dla bezpieczeństwa wzmacniano je drewnem dębowym, a także murowano kamieniem bądź cegłą.

Po XVIII wieku, kiedy handel w tym mieście podupadł, część piwnic zasypano i zamurowano, ale te położone płycej służyły mieszkańcom nadal. W czasie II wojny światowej dały schronienie ukrywającym się w nich Żydom uciekających z rzeszowskiego getta.

Ratowanie Piwnic i starówki w Rzeszowie

W latach 60. XX wieku rzeszowska starówka zaczęła się zapadać, ponieważ woda opadowa zmiękczyła less. Jeszcze w XX wieku zabezpieczono fundamenty i piwnice większości kamienic w Rynku. Ponadto udrożniono komory i łączące je korytarze pod Rynkiem. Tak powstała w 2000 roku oświetlona Podziemna Trasa Turystyczna "Rzeszowskie piwnice". Jej długość wówczas wynosiła 213 metrów. Najwęższe miejsce na trasie to Lochy Tatarskie o szerokości 70 cm, znajdujące się pomiędzy kamienicą Rynek 14 a sztucznym Korytarzem Lubomirskich.

W 2007 roku Podziemną Trasę Turystyczną wydłużono o 156 metrów oraz dobudowano wejście na Trasę. Wydłużona trasa liczy 369 metrów i obejmuje dodatkowo małą pętlę wyrobisk pod pawilonem wejściowym oraz kilka komór w okolicy kamienicy Rynek 19. Ostatni etap zmian w Rzeszowskich Piwnicach rozpoczął się w 2017 roku i skończył w styczniu 2022, kiedy od nowa uruchomiono Podziemną Trasę, już z elementami multimedialnymi. Teraz historyczny przekaz ma zupełnie nową odsłonę, która w ciekawszy i pełniejszy sposób trafia do turystów.

Rzeszowskie Piwnice, autor: Rzeszowskie Piwnice
Rzeszowskie Piwnice, autor: Rzeszowskie Piwnice

Piwnice elementem Estrady Rzeszowskiej

Ponadto Rzeszowskie Piwnice są elementem Estrady Rzeszowskiej - samorządowej instytucji kultury Miasta Rzeszowa, w ramach której organizowane są tutaj ciekawe koncerty, warsztaty, projekcje filmów czy spektakle teatralne. 

Tajemnicze, a zarazem pięknie odrestaurowane i wzbogacone o ekspozycję historyczną piwnice świadczą o zaradności, pomysłowości i przedsiębiorczości dawnych Rzeszowian. Legenda rzeszowskiego Rynku nadal czeka na odkrycie.

Rzeszowskie Piwnice w liczbach

  • Długość: 369 m
  • Głębokość: 0,5-10 m pod płytą Rynku i kamienicami, na trzech kondygnacjach
  • Liczba komnat: 15 korytarzy, 25 piwnic
  • Okres powstania: XIV-XVIII wiek
Rzeszowskie Piwnice, autor: Rzeszowskie Piwnice
Rzeszowskie Piwnice, autor: Rzeszowskie Piwnice

Informacje praktyczne

Cały rok: wt-nd 10.00-19.00
Bilety: normalny 25 zł, ulgowy 20 zł
Bilet rodzinny: 17,5 zł dla każdego członka rodziny
Bilet z Kartą Dużej Rodziny: 15 zł dla każdego członka rodziny
Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: https://rzeszowskiepiwnice.pl/

Rzeszowskie Piwnice
Rynek 26, Rzeszów
tel. 17/ 748-39-90

Noclegi w Rzeszowie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(4.5 głosów: 64)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 64)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Marcin221178
Marcin221178
Warto tam zejść i zobaczyć jak wygląda miasto Rzeszów kilka metrów pod płytą Rynku 🙂
Avatar użytkownika Grzegorz Gregor
Grzegorz Gregor

Warto wybrać sie pod płytę Rynku w Rzeszowie. Ta Podziemna Turystyczna Trasa długości ok. 350 metów jest pelna eksponatów, wykopalisk i ekspozycji. Bardzo ciekawe są lochy tatarskie. Cena wejścia nie jest wysoka. Przewodnik pięknie opowiada o starym Rzeszowie.

Avatar użytkownika Grzegorz
Grzegorz

Warta odwiedzenia, polecam. 


Podziemia Trasa Turystyczna pod płytą Rynku w Rzeszowie. Polecam bo na prawdę warto. Długość prawie 400 metrów a głebokość dochodzi do 10 metrów pod płytą Rynku. Atrakcyjna cena wejścia do tych "podziemnych labiryntów".

Bogusława

Wspamiała podziemna trasa turystyczna pod Rynkiem w Rzeszowie. Polecam!

Avatar użytkownika marcin201455 Mazgaj
marcin201455 Mazgaj

Naprawdę warto. Rzeszów/Rynek - wejście od strony Ratusza

Marta Niewczas

Warto!!!

Grzegorz Wieniawski

Podziemia robią wrażenie!!!!

Avatar użytkownika Grzegorz Rzeszów
Grzegorz Rzeszów

Podziemne korytarze pod płytą Rynku

Avatar użytkownika Michał Skowroński
Michał Skowroński

Piekne podziemia

Avatar użytkownika Grzegorz Krzemiński
Grzegorz Krzemiński

Bradzo ciekawa wycieczka pod płytą Rynku

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024