Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Kościół Bernardynów

Klasztor w Rzeszowie

(4.5 głosów: 42)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zabytkowy klasztor Bernardynów z okazałym kościołem Wniebowzięcia NMP stanowi znane miejsce odpustowe w Rzeszowie. Cały zespół zbudowano w XVII wieku na miejscu starszej budowli sakralnej, której powstanie związane było z odnalezieniem tu w 1513 roku figury Matki Boskiej zwanej Rzeszowską.Fundatorem zespołu klasztornego był ówczesny właściciel Rzeszowa - Mikołaj Spytek Ligęza. Zgodnie z jego wolą świątynia miała pełnić rolę mauzoleum rodowego Ligęzów. Zabudowa klasztorna posadowiona na niewielkiej wyniosłości wśród bagien i rozlewisk rzeczki Mikośki miała charakter obronny.

Rzeszów bazylika bernardynów
Rzeszów bazylika bernardynów

Sanktuarium w Rzeszowie

Sanktuarium Wniebowzięcia NMP reprezentujące styl późnego renesansu z elementami baroku stanowi wysoką wartość artystyczną. Zbudowane zostało na planie krzyża łacińskiego z dwoma kaplicami po bokach i kwadratową wieżą-dzwonnicą z kruchtą w podziemiu.Wyposażenie kościoła pochodzi z XVIII wieku za wyjątkiem renesansowego ołtarza głównego z I połowy XVII wieku. Wykonany jest on z drewna, alabastru i marmuru, bogato zdobiony rzeźbami, płaskorzeźbami i malowidłami. W prezbiterium warto zwrócić uwagę na pomniki grobowe członków rodziny Ligęzów sprzed 1637 roku.

Klasztor w Rzeszowie
Klasztor w Rzeszowie

W kaplicy Matki Boskiej Rzeszowskiej znajduje się późnogotycka figura Madonny z Dzieciątkiem od wieków uważana za cudowną. Koronowano ją w 1763 roku. Jest to drewniana, polichromowana rzeźba ubrana w suknię i bogato zdobiony płaszcz barokowy, z koroną ze złocistego srebra. Dzieciątko również ma suknię i koronę na główce.Obok bazyliki w Rzeszowie roztaczają się ładne ogrody bernardyńskie - azyl ciszy i spokoju.

Klasztor Bernardynów
ul. Sokoła 8, Rzeszów
tel. 17/ 853-34-95
rzeszow@bernardyni.ofm.pl

Klasztor w Rzeszowie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Rzeszowa wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Rzeszów noclegi

Rzeszów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Rzeszów
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły sanktuaria bazyliki klasztory
50°2'23N, 21°59'59E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie


Piękne ....

Bogusława

Piękna Światynia O. Bernardynów w samym ścisłym centrum Rzeszowa. Godna polecena, tak jak i znajdujące sie obok "Ogrody Bernardyńskie"

Grzegorz Rzeszów

5/5

Michał Skowroński

W samym sercu miasta....

Grzegorz Krzemiński

Najbarziej rozpoznazalny kosciół w Rzeszowie - Sanktoarium O.O. Bernardynów. Znajduje sie w samym centrum miasta. Pieknie położony - ogólnodostępny. Warto pobyć w Ogrodach Bernardynskich w Rzeszowie - zaraz obok klasztoru (fotanna, piękne nasadzenia).

Grzegorz Gregor

5/5

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021