Zabytkowy klasztor Bernardynów z okazałym kościołem Wniebowzięcia NMP stanowi znane miejsce odpustowe w Rzeszowie. Cały zespół zbudowano w XVII wieku na miejscu starszej budowli sakralnej, której powstanie związane było z odnalezieniem tu w 1513 roku figury Matki Boskiej zwanej Rzeszowską.Fundatorem zespołu klasztornego był ówczesny właściciel Rzeszowa - Mikołaj Spytek Ligęza. Zgodnie z jego wolą świątynia miała pełnić rolę mauzoleum rodowego Ligęzów. Zabudowa klasztorna posadowiona na niewielkiej wyniosłości wśród bagien i rozlewisk rzeczki Mikośki miała charakter obronny.

Rzeszów bazylika bernardynów
Rzeszów bazylika bernardynów

Sanktuarium w Rzeszowie

Sanktuarium Wniebowzięcia NMP reprezentujące styl późnego renesansu z elementami baroku stanowi wysoką wartość artystyczną. Zbudowane zostało na planie krzyża łacińskiego z dwoma kaplicami po bokach i kwadratową wieżą-dzwonnicą z kruchtą w podziemiu.

Wyposażenie kościoła pochodzi z XVIII wieku za wyjątkiem renesansowego ołtarza głównego z I połowy XVII wieku. Wykonany jest on z drewna, alabastru i marmuru, bogato zdobiony rzeźbami, płaskorzeźbami i malowidłami. W prezbiterium warto zwrócić uwagę na pomniki grobowe członków rodziny Ligęzów sprzed 1637 roku.

Klasztor w Rzeszowie
Klasztor w Rzeszowie


W kaplicy Matki Boskiej Rzeszowskiej znajduje się późnogotycka figura Madonny z Dzieciątkiem od wieków uważana za cudowną. Koronowano ją w 1763 roku. Jest to drewniana, polichromowana rzeźba ubrana w suknię i bogato zdobiony płaszcz barokowy, z koroną ze złocistego srebra. Dzieciątko również ma suknię i koronę na główce.

Obok bazyliki w Rzeszowie roztaczają się ładne ogrody bernardyńskie - azyl ciszy i spokoju.Klasztor Bernardynów
ul. Sokoła 8, Rzeszów
tel. 17/ 853-34-95
rzeszow@bernardyni.ofm.pl

Rzeszów noclegi

Rzeszów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zamek Dubiecko

Wasze opinie

Marcin Weekendowy turysta 53 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-07-06 na

Piękne ....

Bogusława Weekendowy turysta 27 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-07-06 na

Piękna Światynia O. Bernardynów w samym ścisłym centrum Rzeszowa. Godna polecena, tak jak i znajdujące sie obok "Ogrody Bernardyńskie"

Avatar użytkownika
Grzegorz Rzeszów Weekendowy turysta 65 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-04-23 na

5/5

Avatar użytkownika
Michał Skowroński Weekendowy turysta 71 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-04-22 na

W samym sercu miasta....

Avatar użytkownika
Grzegorz Krzemiński Wędrowiec 201 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-04-22 na

Najbarziej rozpoznazalny kosciół w Rzeszowie - Sanktoarium O.O. Bernardynów. Znajduje sie w samym centrum miasta. Pieknie położony - ogólnodostępny. Warto pobyć w Ogrodach Bernardynskich w Rzeszowie - zaraz obok klasztoru (fotanna, piękne nasadzenia).

Avatar użytkownika
Grzegorz Gregor Wędrowiec 139 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-04-21 na

5/5

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021