Klasztor w Rzeszowie

Kościół Bernardynów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Zabytkowy klasztor Bernardynów z okazałym kościołem Wniebowzięcia NMP stanowi znane miejsce odpustowe w Rzeszowie. Cały zespół zbudowano w XVII wieku na miejscu starszej budowli sakralnej, której powstanie związane było z odnalezieniem tu w 1513 roku figury Matki Boskiej zwanej Rzeszowską.

Fundatorem zespołu klasztornego był ówczesny właściciel Rzeszowa - Mikołaj Spytek Ligęza. Zgodnie z jego wolą świątynia miała pełnić rolę mauzoleum rodowego Ligęzów. Zabudowa klasztorna posadowiona na niewielkiej wyniosłości wśród bagien i rozlewisk rzeczki Mikośki miała charakter obronny.

Rzeszów bazylika bernardynów
Rzeszów bazylika bernardynów

Sanktuarium w Rzeszowie

Sanktuarium Wniebowzięcia NMP reprezentujące styl późnego renesansu z elementami baroku stanowi wysoką wartość artystyczną. Zbudowane zostało na planie krzyża łacińskiego z dwoma kaplicami po bokach i kwadratową wieżą-dzwonnicą z kruchtą w podziemiu.

Wyposażenie kościoła pochodzi z XVIII wieku za wyjątkiem renesansowego ołtarza głównego z I połowy XVII wieku. Wykonany jest on z drewna, alabastru i marmuru, bogato zdobiony rzeźbami, płaskorzeźbami i malowidłami. W prezbiterium warto zwrócić uwagę na pomniki grobowe członków rodziny Ligęzów sprzed 1637 roku.

Klasztor w Rzeszowie
Klasztor w Rzeszowie

W kaplicy Matki Boskiej Rzeszowskiej znajduje się późnogotycka figura Madonny z Dzieciątkiem od wieków uważana za cudowną. Koronowano ją w 1763 roku. Jest to drewniana, polichromowana rzeźba ubrana w suknię i bogato zdobiony płaszcz barokowy, z koroną ze złocistego srebra. Dzieciątko również ma suknię i koronę na główce.

Obok bazyliki w Rzeszowie roztaczają się ładne ogrody bernardyńskie - azyl ciszy i spokoju.

Klasztor Bernardynów
ul. Sokoła 8, Rzeszów
tel. 17/ 853-34-95
rzeszow@bernardyni.ofm.pl

Noclegi w Rzeszowie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(4.5 głosów: 42)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 42)
Twoja ocena jest dla nas ważna

Piękne ....

Bogusława

Piękna Światynia O. Bernardynów w samym ścisłym centrum Rzeszowa. Godna polecena, tak jak i znajdujące sie obok "Ogrody Bernardyńskie"

Avatar użytkownika Grzegorz Rzeszów
Grzegorz Rzeszów

5/5

Avatar użytkownika Michał Skowroński
Michał Skowroński

W samym sercu miasta....

Avatar użytkownika Grzegorz Krzemiński
Grzegorz Krzemiński

Najbarziej rozpoznazalny kosciół w Rzeszowie - Sanktoarium O.O. Bernardynów. Znajduje sie w samym centrum miasta. Pieknie położony - ogólnodostępny. Warto pobyć w Ogrodach Bernardynskich w Rzeszowie - zaraz obok klasztoru (fotanna, piękne nasadzenia).

Avatar użytkownika Grzegorz Gregor
Grzegorz Gregor

5/5

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024