Kościół Bernardynów

Klasztor w Rzeszowie

(4.5 głosów: 41)

Zabytkowy klasztor Bernardynów z okazałym kościołem Wniebowzięcia NMP stanowi znane miejsce odpustowe w Rzeszowie. Cały zespół zbudowano w XVII wieku na miejscu starszej budowli sakralnej, której powstanie związane było z odnalezieniem tu w 1513 roku figury Matki Boskiej zwanej Rzeszowską.Fundatorem zespołu klasztornego był ówczesny właściciel Rzeszowa - Mikołaj Spytek Ligęza. Zgodnie z jego wolą świątynia miała pełnić rolę mauzoleum rodowego Ligęzów. Zabudowa klasztorna posadowiona na niewielkiej wyniosłości wśród bagien i rozlewisk rzeczki Mikośki miała charakter obronny.

Klasztor w Rzeszowie
Klasztor w Rzeszowie

Sanktuarium w Rzeszowie

Sanktuarium Wniebowzięcia NMP reprezentujące styl późnego renesansu z elementami baroku stanowi wysoką wartość artystyczną. Zbudowane zostało na planie krzyża łacińskiego z dwoma kaplicami po bokach i kwadratową wieżą-dzwonnicą z kruchtą w podziemiu.Wyposażenie kościoła pochodzi z XVIII wieku za wyjątkiem renesansowego ołtarza głównego z I połowy XVII wieku. Wykonany jest on z drewna, alabastru i marmuru, bogato zdobiony rzeźbami, płaskorzeźbami i malowidłami. W prezbiterium warto zwrócić uwagę na pomniki grobowe członków rodziny Ligęzów sprzed 1637 roku.

W kaplicy Matki Boskiej Rzeszowskiej znajduje się późnogotycka figura Madonny z Dzieciątkiem od wieków uważana za cudowną. Koronowano ją w 1763 roku. Jest to drewniana, polichromowana rzeźba ubrana w suknię i bogato zdobiony płaszcz barokowy, z koroną ze złocistego srebra. Dzieciątko również ma suknię i koronę na główce.Obok bazyliki w Rzeszowie roztaczają się ładne ogrody bernardyńskie - azyl ciszy i spokoju.

Klasztor Bernardynów
ul. Sokoła 8, Rzeszów
tel. 17/ 853-34-95
rzeszow@bernardyni.ofm.pl

Rzeszów noclegi

Rzeszów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Rzeszów
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły sanktuaria bazyliki klasztory
50°2'23N, 21°59'59E
11 kwiecień 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie


06 lipiec 2017 10:01

Piękne ....

Bogusława
06 lipiec 2017 09:16

Piękna Światynia O. Bernardynów w samym ścisłym centrum Rzeszowa. Godna polecena, tak jak i znajdujące sie obok "Ogrody Bernardyńskie"

Grzegorz Rzeszów
23 kwiecień 2016 19:33

5/5

Michał Skowroński
22 kwiecień 2016 17:07

W samym sercu miasta....

Grzegorz Krzemiński
22 kwiecień 2016 16:26

Najbarziej rozpoznazalny kosciół w Rzeszowie - Sanktoarium O.O. Bernardynów. Znajduje sie w samym centrum miasta. Pieknie położony - ogólnodostępny. Warto pobyć w Ogrodach Bernardynskich w Rzeszowie - zaraz obok klasztoru (fotanna, piękne nasadzenia).

Grzegorz Gregor
21 kwiecień 2016 13:50

5/5

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację