Kościół Bernardynów

Klasztor w Rzeszowie

(4.5 głosów: 42)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zabytkowy klasztor Bernardynów z okazałym kościołem Wniebowzięcia NMP stanowi znane miejsce odpustowe w Rzeszowie. Cały zespół zbudowano w XVII wieku na miejscu starszej budowli sakralnej, której powstanie związane było z odnalezieniem tu w 1513 roku figury Matki Boskiej zwanej Rzeszowską.

Fundatorem zespołu klasztornego był ówczesny właściciel Rzeszowa - Mikołaj Spytek Ligęza. Zgodnie z jego wolą świątynia miała pełnić rolę mauzoleum rodowego Ligęzów. Zabudowa klasztorna posadowiona na niewielkiej wyniosłości wśród bagien i rozlewisk rzeczki Mikośki miała charakter obronny.

Rzeszów bazylika bernardynów
Rzeszów bazylika bernardynów


Sanktuarium w Rzeszowie

Sanktuarium Wniebowzięcia NMP reprezentujące styl późnego renesansu z elementami baroku stanowi wysoką wartość artystyczną. Zbudowane zostało na planie krzyża łacińskiego z dwoma kaplicami po bokach i kwadratową wieżą-dzwonnicą z kruchtą w podziemiu.

Wyposażenie kościoła pochodzi z XVIII wieku za wyjątkiem renesansowego ołtarza głównego z I połowy XVII wieku. Wykonany jest on z drewna, alabastru i marmuru, bogato zdobiony rzeźbami, płaskorzeźbami i malowidłami. W prezbiterium warto zwrócić uwagę na pomniki grobowe członków rodziny Ligęzów sprzed 1637 roku.

Klasztor w Rzeszowie
Klasztor w Rzeszowie

W kaplicy Matki Boskiej Rzeszowskiej znajduje się późnogotycka figura Madonny z Dzieciątkiem od wieków uważana za cudowną. Koronowano ją w 1763 roku. Jest to drewniana, polichromowana rzeźba ubrana w suknię i bogato zdobiony płaszcz barokowy, z koroną ze złocistego srebra. Dzieciątko również ma suknię i koronę na główce.

Obok bazyliki w Rzeszowie roztaczają się ładne ogrody bernardyńskie - azyl ciszy i spokoju.Klasztor Bernardynów
ul. Sokoła 8, Rzeszów
tel. 17/ 853-34-95
rzeszow@bernardyni.ofm.pl

Rzeszów noclegi

Rzeszów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Rzeszów
Normalna
kościoły sanktuaria bazyliki klasztory
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie


Piękne ....

Bogusława

Piękna Światynia O. Bernardynów w samym ścisłym centrum Rzeszowa. Godna polecena, tak jak i znajdujące sie obok "Ogrody Bernardyńskie"

Grzegorz Rzeszów

5/5

Michał Skowroński

W samym sercu miasta....

Grzegorz Krzemiński

Najbarziej rozpoznazalny kosciół w Rzeszowie - Sanktoarium O.O. Bernardynów. Znajduje sie w samym centrum miasta. Pieknie położony - ogólnodostępny. Warto pobyć w Ogrodach Bernardynskich w Rzeszowie - zaraz obok klasztoru (fotanna, piękne nasadzenia).

Grzegorz Gregor

5/5

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023