Plac Solny w Wiślicy

Aktualizacja: 2024-03-29
Plac Solny w Wiślicy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Świętokrzyska Wiślica już w X wieku była znanym ośrodkiem handlowym powstającego wówczas państwa polskiego. Do rozwoju Wiślicy przyczyniło się to, iż leżała na szlaku kupieckim, ważnym w ówczesnej Europie. Prowadził z Pragi na Ruś Kijowską. Wówczas najważniejszy w miasteczku nie był rynek, a Plac Solny

Wiślica, Plac Solny za kolegiatą
Wiślica, Plac Solny za kolegiatą

To tam ówcześni kupcy zobowiązani byli wystawiać swoje towary, aby móc przejechać przez miasteczko, nie płacąc wysokiego cła. Plac solny w Wiślicy był wtedy ogromnym targowiskiem, a dziś ładnym skwerem. Warto dodać, iż na Placu Solnym obecnie znajduje się bardzo ciekawe i nowoczesne Muzeum Archeologiczne, zza którego wyrasta potężna kolegiata. Stoi tu również ciekawa kamienna kapliczka słupowa Męki Pańskiej, z XVII wieku. A za Placem Solnym można pospacerować kilkaset metrów do śladów średniowiecznego grodziska, które było poddane szczegółowym badaniom archeologicznym, a jego teren jest ładnie zrewitalizowany.

Kamienna kapliczka słupowa na Placu Solnym
Kamienna kapliczka słupowa na Placu Solnym

Informacje praktyczne

Plac Solny
Wiślica

Noclegi w Wiślicy

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.4 głosów: 7)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 7)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024