Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Plac Grzybowski w Warszawie to trójkątny plac położony w warszawskim Śródmieściu. Historia placu sięga XVII wieku, kiedy był on niezabudowaną powierzchnią na rozstaju szlaków prowadzących do Zamku Ujazdowskiego, wsi Służewiec i Starego Miasta. Od połowy XVII wieku stał się dziedzińcem targowym utworzonej wtedy jurydyki nazwanej od nazwiska mocodawcy Jana Grzybowskiego Grzybowem.W latach 1786–87 na placu wybudowano ratusz Grzybowa. W roku 1791 jurydyki włączono administracyjnie w strefę Warszawy. Po rozbiórce ratusza utworzono na jego miejscu targ zbożowy. Po roku 1815 plac obudowano klasycystycznymi kamienicami. Plac od 1830 roku nazywano Rynkiem Grzybowskim.Oblicze placu przybrało nowego charakteru, gdy zbudowano tu kościół Wszystkich Świętych. Okolica placu zamieszkiwana była przez ludność żydowską i słynęła z licznych niewielkich sklepików oferujących artykuły żelazne.

Od roku 1866 na placu była pętla linii konnej, dowożącej na warszawskie dworce, po roku 1880 piętrowe omnibusy zostały zastąpione przez tramwaje konne, po roku 1908 – elektryczne.

Podczas II wojny światowej Grzybów i okolicę spadły bomby i pociski. W listopadzie 1940 roku plac Grzybowski znalazł się w obrębie warszawskiego getta. Mur oddzielający jego teren od strony aryjskiej wzniesiono przy wylocie ul. Granicznej. W marcu 1941 roku obszar dzielnicy żydowskiej zmniejszono, wyznaczając jego granicę wzdłuż wschodniej pierzei placu. Kościół Wszystkich Świętych oddano do użytkowania Żydom, których przodkowie już przed wojną przyjęli wiarę chrześcijańską i byli zupełnie zasymilowani. Po tzw. wielkiej akcji likwidacyjnej, w czasie której wywieziono większość mieszkańców getta do obozu zagłady Treblinka, w sierpniu 1942 roku, zlikwidowano "małe getto".Powojenne plany odbudowy zakładały początkowo odbudowę placu w dawnym kształcie, celem utworzenia tu enklawy dawnej zabudowy. Nie doszło jednak do tego. W latach 1966-67 wzniesiono późnomodernistyczny gmach Teatru Żydowskiego. Synagogi nie odbudowano, na jej miejscu znajduje się obecnie 44-piętrowy apartamentowiec Cosmopolitan. Na środku placu odsłonięto pomnik Broń Polski Podziemnej.

Zlikwidowano linię tramwajową, po której pozostał widoczny dziś jeszcze krótki fragment torowiska. Plac obudowany socjalistycznym blokowiskiem podupadł, choć niewielkie sklepiki nadal podtrzymują tradycję handlu żelaznymi drobiazgami.

W 2007 roku na skwerze znajdującym się na środku placu była prezentowana instalacja Dotleniacz – staw obsadzony zielenią i zaopatrzony w specjalne urządzenia ozonujące powietrze i wytwarzające mgłę. W latach 2009-11 przeprowadzono gruntowny remont placu Grzybowskiego.

Plac Grzybowski
ul. Grzybowska, ul. Twarda, Warszawa

Pierwotny autor treści: Piotr

Warszawa noclegi

Warszawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020