Plac Grzybowski w Warszawie

Plac Grzybowski w Warszawie

(4.4 głosów: 14)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Plac Grzybowski w Warszawie to trójkątny plac położony w warszawskim Śródmieściu. Historia placu sięga XVII wieku, kiedy był on niezabudowaną powierzchnią na rozstaju szlaków prowadzących do Zamku Ujazdowskiego, wsi Służewiec i Starego Miasta. Od połowy XVII wieku stał się dziedzińcem targowym utworzonej wtedy jurydyki nazwanej od nazwiska mocodawcy Jana Grzybowskiego Grzybowem.

W latach 1786–87 na placu wybudowano ratusz Grzybowa. W roku 1791 jurydyki włączono administracyjnie w strefę Warszawy. Po rozbiórce ratusza utworzono na jego miejscu targ zbożowy. Po roku 1815 plac obudowano klasycystycznymi kamienicami. Plac od 1830 roku nazywano Rynkiem Grzybowskim.Oblicze placu przybrało nowego charakteru, gdy zbudowano tu kościół Wszystkich Świętych. Okolica placu zamieszkiwana była przez ludność żydowską i słynęła z licznych niewielkich sklepików oferujących artykuły żelazne.

Od roku 1866 na placu była pętla linii konnej, dowożącej na warszawskie dworce, po roku 1880 piętrowe omnibusy zostały zastąpione przez tramwaje konne, po roku 1908 – elektryczne.

Podczas II wojny światowej Grzybów i okolicę spadły bomby i pociski. W listopadzie 1940 roku plac Grzybowski znalazł się w obrębie warszawskiego getta. Mur oddzielający jego teren od strony aryjskiej wzniesiono przy wylocie ul. Granicznej. W marcu 1941 roku obszar dzielnicy żydowskiej zmniejszono, wyznaczając jego granicę wzdłuż wschodniej pierzei placu. Kościół Wszystkich Świętych oddano do użytkowania Żydom, których przodkowie już przed wojną przyjęli wiarę chrześcijańską i byli zupełnie zasymilowani. Po tzw. wielkiej akcji likwidacyjnej, w czasie której wywieziono większość mieszkańców getta do obozu zagłady Treblinka, w sierpniu 1942 roku, zlikwidowano "małe getto".

Powojenne plany odbudowy zakładały początkowo odbudowę placu w dawnym kształcie, celem utworzenia tu enklawy dawnej zabudowy. Nie doszło jednak do tego. W latach 1966-67 wzniesiono późnomodernistyczny gmach Teatru Żydowskiego. Synagogi nie odbudowano, na jej miejscu znajduje się obecnie 44-piętrowy apartamentowiec Cosmopolitan. Na środku placu odsłonięto pomnik Broń Polski Podziemnej.Zlikwidowano linię tramwajową, po której pozostał widoczny dziś jeszcze krótki fragment torowiska. Plac obudowany socjalistycznym blokowiskiem podupadł, choć niewielkie sklepiki nadal podtrzymują tradycję handlu żelaznymi drobiazgami.

W 2007 roku na skwerze znajdującym się na środku placu była prezentowana instalacja Dotleniacz – staw obsadzony zielenią i zaopatrzony w specjalne urządzenia ozonujące powietrze i wytwarzające mgłę. W latach 2009-11 przeprowadzono gruntowny remont placu Grzybowskiego.

Plac Grzybowski
ul. Grzybowska, ul. Twarda, WarszawaPierwotny autor treści: Piotr

Warszawa noclegi

Warszawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023