Warszawa Parlament

Parlament w Warszawie

(3.8 głosów: 66)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Sejm jest od końca XV wieku najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce. Kadencja Sejmu, zgodnie z Konstytucją, trwa 4 lata, a sama zazwa "Sejm" oznacza w języku staropolskim zjazd ludności. Miejscem obrad Senatu w Polsce przedrozbiorowej, podobnie jak Izby Poselskiej, był warszawski Zamek Królewski. Pomieszczenia te zostały jednak całkowicie przebudowane po powstaniu listopadowym przez władze rosyjskie, które w ten sposób chciały zniszczyć pamięć o tradycji Sejmu polskiego.

Dzisiejszy Sejm rozpoczęto budować w 1947 roku, w miejscu wcześniejszego, po zniszczeniach wojennych. To kompleks gmachów sejmowych według projektu Bohdana Pniewskiego. Składał się wówczas z połączonych ze sobą, wydłużonych, niskich pawilonów opartych na kolumnach. Końcowa realizacja odbiegała nieco od projektu, gdyż wymusił to pogłębiający się socrealizm. Sale dla Senatu nie były przewidziane, gdyż parlament miał być odtąd jednoizbowy. Wybrany w 1989 roku w wolnych wyborach Senat obradował początkowo na przemian z Sejmem w jego sali obrad plenarnych, następnie w Sali Kolumnowej. W maju 1991 roku zakończono przebudowę pierwszego piętra w oddanym do dyspozycji Senatu pawilonie. Nowa, amfiteatralna sala obrad dla 100 senatorów powstała w wyniku połączenia trzech dawnych sal konferencyjnych.

Sejm Warszawa
Sejm Warszawa


Najważniejsze pomieszczenia w Sejmie

Sejmowa Sala Posiedzeń - największa sala w Sejmie, powstała ona w latach 1925-1928 wg projektu Kazimierza Skórewicza. Po raz pierwszy Sejm RP obradował w niej 27 marca 1928 roku. W czasie II wojny światowej uległa częściowemu zniszczeniu. Budynki sejmowe, w tym Salę Posiedzeń odbudowano w latach 1947-1948. Tutaj odbyło się pierwsze powojenne posiedzenie Sejmu Ustawodawczego. W latach 1952-1991 miejsce obrad Sejmu PRL, a od tamtej pory znów sala posiedzeń wolnego Sejmu RP. Ściany wykonano z marmuru belgijskiego. Architekt Stefan Sienicki zaprojektował dębowe fotele, stoły i balustradę, zaś płaskorzeźby na balustradzie są dziełem Aleksandra Żurakowskiego.

Sala Kolumnowa - druga co do wielkości sala w Sejmie, po przywróceniu w 1989 roku Senatu, Sala Kolumnowa do maja 1991 była miejscem jego posiedzeń. Obecnie wykorzystywana na posiedzeniach sejmowej komisji śledczej. Do prostokątnej Sali Kolumnowej prowadzą dwuskrzydłowe szklane drzwi z ozdobnymi kutymi kratami. Sala nosi taką nazwę od symetrycznych kolumn wspierającycg sufit. Marmurową posadzkę w Sali Kolumnowej zdobią kolorowe rozety z wielobarwnych marmurów i złocistego chalcedonu.

Parlament - Sejm
ul. Wiejska, Warszawa

Parlament w Warszawie
Parlament w Warszawie


Parlament w Warszawie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Warszawy wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Warszawa noclegi

Warszawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Warszawa
Inne budowle
Normalna
52°13'31N, 21°1'42E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021