Parlament w Warszawie

52°13'31" N
21°1'42" E
Mazowieckie
2015-06-18 12:06:19
109m npm
Normalna
Zdjęcia (3)

Sejm jest od końca XV wieku najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce. Kadencja Sejmu, zgodnie z Konstytucją, trwa 4 lata, a sama zazwa "Sejm" oznacza w języku staropolskim zjazd ludności. Miejscem obrad Senatu w Polsce przedrozbiorowej, podobnie jak Izby Poselskiej, był warszawski Zamek Królewski. Pomieszczenia te zostały jednak całkowicie przebudowane po powstaniu listopadowym przez władze rosyjskie, które w ten sposób chciały zniszczyć pamięć o tradycji Sejmu polskiego.Dzisiejszy Sejm rozpoczęto budować w 1947 roku, w miejscu wcześniejszego, po zniszczeniach wojennych. To kompleks gmachów sejmowych według projektu Bohdana Pniewskiego. Składał się wówczas z połączonych ze sobą, wydłużonych, niskich pawilonów opartych na kolumnach. Końcowa realizacja odbiegała nieco od projektu, gdyż wymusił to pogłębiający się socrealizm. Sale dla Senatu nie były przewidziane, gdyż parlament miał być odtąd jednoizbowy. Wybrany w 1989 roku w wolnych wyborach Senat obradował początkowo na przemian z Sejmem w jego sali obrad plenarnych, następnie w Sali Kolumnowej. W maju 1991 roku zakończono przebudowę pierwszego piętra w oddanym do dyspozycji Senatu pawilonie. Nowa, amfiteatralna sala obrad dla 100 senatorów powstała w wyniku połączenia trzech dawnych sal konferencyjnych.

Najważniejsze pomieszczenia w Sejmie

Sejmowa Sala Posiedzeń - największa sala w Sejmie, powstała ona w latach 1925-1928 wg projektu Kazimierza Skórewicza. Po raz pierwszy Sejm RP obradował w niej 27 marca 1928 roku. W czasie II wojny światowej uległa częściowemu zniszczeniu. Budynki sejmowe, w tym Salę Posiedzeń odbudowano w latach 1947-1948. Tutaj odbyło się pierwsze powojenne posiedzenie Sejmu Ustawodawczego. W latach 1952-1991 miejsce obrad Sejmu PRL, a od tamtej pory znów sala posiedzeń wolnego Sejmu RP. Ściany wykonano z marmuru belgijskiego. Architekt Stefan Sienicki zaprojektował dębowe fotele, stoły i balustradę, zaś płaskorzeźby na balustradzie są dziełem Aleksandra Żurakowskiego.

Sala Kolumnowa - druga co do wielkości sala w Sejmie, po przywróceniu w 1989 roku Senatu, Sala Kolumnowa do maja 1991 była miejscem jego posiedzeń. Obecnie wykorzystywana na posiedzeniach sejmowej komisji śledczej. Do prostokątnej Sali Kolumnowej prowadzą dwuskrzydłowe szklane drzwi z ozdobnymi kutymi kratami. Sala nosi taką nazwę od symetrycznych kolumn wspierającycg sufit. Marmurową posadzkę w Sali Kolumnowej zdobią kolorowe rozety z wielobarwnych marmurów i złocistego chalcedonu.Parlament - Sejm
ul. Wiejska, Warszawa

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: