Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Pałac Wesslów w Warszawie z racji pełnionej około 100 lat funkcji nazywany jest dziś jeszcze czasem Pocztą Saską. Data budowy obiektu nie jest znana ale pewne jest, że istniał przed 1762 roku, gdyż jego widok umieszczony został na obramieniu planu Warszawy z tegoż roku.Pałac Wesslów najpierw był własnością generała Franciszka Kałuskiego, a właśnie od 1762 roku - Teodora Wessla, podskarbiego koronnego. Po wielokrotnej jeszcze zmianie właścicieli, w 1780 roku zakupiony został na użytek poczty przez Franciszka Ignacego Przebendowskiego, ówczesnego dyrektora poczty. Funkcję tę spełniał aż do 1874 roku. W latach 80-tych XIX wieku przeszedł gruntowną przebudowę na skutek poszerzania ul. Trembackiej oraz urósł o trzecie piętro.Pałac miał wielu użytkowników. Przez pewien czas mieściła się tu redakcja "Kuriera Codziennego" i "Tygodnika Ilustrowanego". Na parterze miał tu pracownię krawiecką Piotr Chabru, a na piętrze bracia Mach prowadzili gabinet figur woskowych i prezentowali sztuki magiczne. Zburzony w 1944 roku, odbudowany został w latach 1947-48 pod kierunkiem Jana Bieńkowskiego z przeznaczeniem na siedzibę Prokuratury Generalnej. Budowli przywrócono wygląd, jaki zyskała po przebudowie z 1882 roku. Obecnie jest to siedziba Prokuratury Wojewódzkiej oraz Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

Pałac Wesslów
ul. Krakowskie Przedmieście 25, Warszawa
Tekst: Anna Rymarczyk - Warszawski Przewodnik Miejski
http://ostolicy.blog.onet.pl/

Warszawa noclegi

Warszawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1133464 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020