Pałac Wesslów w Warszawie

Pałac Wesslów w Warszawie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Pałac Wesslów w Warszawie z racji pełnionej około 100 lat funkcji nazywany jest dziś jeszcze czasem Pocztą Saską. Data budowy obiektu nie jest znana ale pewne jest, że istniał przed 1762 roku, gdyż jego widok umieszczony został na obramieniu planu Warszawy z tegoż roku.

Pałac Wesslów najpierw był własnością generała Franciszka Kałuskiego, a właśnie od 1762 roku - Teodora Wessla, podskarbiego koronnego. Po wielokrotnej jeszcze zmianie właścicieli, w 1780 roku zakupiony został na użytek poczty przez Franciszka Ignacego Przebendowskiego, ówczesnego dyrektora poczty. Funkcję tę spełniał aż do 1874 roku. W latach 80-tych XIX wieku przeszedł gruntowną przebudowę na skutek poszerzania ul. Trembackiej oraz urósł o trzecie piętro.Pałac miał wielu użytkowników. Przez pewien czas mieściła się tu redakcja "Kuriera Codziennego" i "Tygodnika Ilustrowanego". Na parterze miał tu pracownię krawiecką Piotr Chabru, a na piętrze bracia Mach prowadzili gabinet figur woskowych i prezentowali sztuki magiczne. Zburzony w 1944 roku, odbudowany został w latach 1947-48 pod kierunkiem Jana Bieńkowskiego z przeznaczeniem na siedzibę Prokuratury Generalnej. Budowli przywrócono wygląd, jaki zyskała po przebudowie z 1882 roku. Obecnie jest to siedziba Prokuratury Wojewódzkiej oraz Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

Pałac Wesslów
ul. Krakowskie Przedmieście 25, Warszawa
Tekst: Anna Rymarczyk - Warszawski Przewodnik Miejski
http://ostolicy.blog.onet.pl/

Noclegi w Warszawie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 30)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024