Pałac Królewski w Mysłakowicach to jeden z ciekawszych obiektów w Dolinie Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej.
Budowę barokowego pałacu w Mysłakowicach przypisuje się Maksymilianowi Leopoldowi von Reibnitz, a miało to miejsce w II połowie XVIII wieku. Później, bo po 1816 roku, hr. August Neidhard von Gneisenau przebudował barokowy pałac w stylu neoklasycyzmu.
Ważnym momentem w dziejach pałacu był rok 1831 roku, kiedy posiadłość kupił król pruski - Fryderyk Wilhelm III i przekształcił ją w majorat koronny. Szybko zmodernizowano pałac, w latach 1832-35, wtedy też założono wokół pałacu rozległy park krajobrazowy. Po śmierci króla mysłakowicki pałac odziedziczyła wdowa - Augusta von Harrach, księżna legnicka, która odsprzedała go w 1840 roku następcy tronu - Fryderykowi Wilhelmowi IV. Dopiero za jego czasów pałac zyskał obecny wygląd.
Pałac w Mysłakowicach jest założony na planie zbliżonym do podkowy, w fasadzie południowej, pomiędzy dwoma ryzalitami, wbudowany jest dwukondygnacyjny pawilon wejściowy z tarasem. Po lewej stronie dobudowana jest parterowa sala balowa, a od zachodu przylega dośc wysoka wieża na planie ośmiobocznym. Pałac otacza rozległy park krajobrazowy. Obecnie w pałacu w Mysłakowicach mieści się szkoła.
Pałac Królewski
ul. Sułkowskiego 1, Mysłakowice
tel. 75/ 713-13-03
Mysłakowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.