Historia Muzeum Kaszubskiego związana jest z osobą Franciszka Tredera - autora wielu wierszy kaszubskich, który rozpoczął gromadzenie zabytków kultury materialnej i sztuki ludowej Kaszub. Pierwszą wystawę zebranych przez siebie eksponatów zorganizował w 1932 roku w rodzinnym Borzestowie, a oficjalne otwarcie Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach nastąpiło w 1947 roku.
Rybołówstwo - czółna, narzędzia i sprzęt używany do połowów
Rolnictwo - narzędzia związane z uprawą roli - radła, brony, uprząż, ciekawostka to buty dla konia, które pozwalały uniknąć zapadania się konia w mokrym gruncie
Gospodarstwo domowe - podstawowy sprzęt kuchenny, ręcznie wykonywany z naturalnych materiałów
Garncarstwo - jedna z najstarszych dziedzin rzemiosła ludowego Kaszub, prezentowana jest tutaj ceramika kaszubska - kafle piecowe, wazony itp. m.in. znanych na Kaszubach rodzin Meissnerów, Neclów i Kaźmierczaków
Sztuka ludowa - kolekcje czepców, obrazów, rzeźb itp.
Izba kaszubska i tradycja kaszubska - sprzęty i meble codziennego użytku oraz wyposażenie tradycyjnej izby kaszubskiej
Na dziedzińcu Muzeum oglądać można maszyny rolnicze i sprzęt używany w gospodarstwie. Warto też zwrócić uwagę na tablicę z Ojcze Nasz w języku kaszubskim - dar Kaszubów dla Świątyni Pater Noster w Jerozolimie oraz na Rejestr Katynia Jana Olechowskiego.
Muzeum Kaszubskie im. F. Tredera
ul. Kościerska 1, Kartuzy
tel. 58/ 681-14-42
www.muzeum-kaszubskie.gda.pl
Kartuzy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.