Muzeum Hutnictwa w Nowej Słupi

Zdjęcia (3)

Nowa Słupia to niewielkie miasteczko w Górach Świętokrzyskich o bogatej historii, pierwsze wzmianki o niej byly zapisane już w 1351 roku - powstała wówczas osada nazwana Słup. Z czasem nazwę przemianowano na Stara Słupia, a miasteczko, które powstało tuż obok, będące wtedy własnością Opactwa Benedyktynów, nazwano Nową Słupią.Dymarki w Nowej Słupi

Tyle o historii, która mocno wiąże się z teraźniejszością. W Nowej Słupi prócz Centrum Kulturowo-Archeologicznego warto odwiedzić Muzeum Starożytnego Hutnictwa, które wybudowano w miejscu odkrycia przez archeologów najstarszych dymarek, pochodzących z I do III wieku n.e.

Muzeum Hutnictwa dysponuje wieloma eksponatami i planszami, w salach wystawowych prezentowane są elementy powstałe z wytopu żelaza. Eksponaty umieszczone są zarówno w budynku Muzeum, jak i na zewnątrz Muzeum. Przewodnik ciekawie opowiada o powstawaniu rożnych stopów hutniczych i cierpliwie odpowiada na pytania zwiedzających.Dzięki wizycie w Muzeum Starożytnego Hutnictwa zdobywamy nowa wiedzę nie tylko na temat historii dymarek świętokrzyskich, lecz o całej gałęzi przemysłu jaką jest hutnictwo. Muzeum leży na Szlaku Zabytków Techniki woj. świętokrzyskiego.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego
ul. Świętokrzyska 59, Nowa Słupia
tel. 690-900-871
muzeum.nowaslupia@gmail.com
Godziny zwiedzania: 9.00-17.00
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy normalny, 3 zł ulgowy

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Noclegi Spoko
Zajazd Przystocze

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: