Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°51'36" N, 21°4'50" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamknięte

Nowa Słupia to niewielkie miasteczko w Górach Świętokrzyskich o bogatej historii, pierwsze wzmianki o niej byly zapisane już w 1351 roku - powstała wówczas osada nazwana Słup. Z czasem nazwę przemianowano na Stara Słupia, a miasteczko, które powstało tuż obok, będące wtedy własnością Opactwa Benedyktynów, nazwano Nową Słupią.Dymarki w Nowej Słupi

Tyle o historii, która mocno wiąże się z teraźniejszością. W Nowej Słupi prócz Centrum Kulturowo-Archeologicznego warto odwiedzić Muzeum Starożytnego Hutnictwa, które wybudowano w miejscu odkrycia przez archeologów najstarszych dymarek, pochodzących z I do III wieku n.e.

Muzeum Hutnictwa Nowa Słupia
Muzeum Hutnictwa Nowa Słupia

Muzeum Hutnictwa dysponuje wieloma eksponatami i planszami, w salach wystawowych prezentowane są elementy powstałe z wytopu żelaza. Eksponaty umieszczone są zarówno w budynku Muzeum, jak i na zewnątrz Muzeum. Przewodnik ciekawie opowiada o powstawaniu rożnych stopów hutniczych i cierpliwie odpowiada na pytania zwiedzających.

Dzięki wizycie w Muzeum Starożytnego Hutnictwa zdobywamy nowa wiedzę nie tylko na temat historii dymarek świętokrzyskich, lecz o całej gałęzi przemysłu jaką jest hutnictwo. Muzeum leży na Szlaku Zabytków Techniki woj. świętokrzyskiego.

Muzeum Hutnictwa
Muzeum Hutnictwa


Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego
ul. Świętokrzyska 59, Nowa Słupia
tel. 690-900-871
muzeum.nowaslupia@gmail.com
Godziny zwiedzania: 9.00-17.00
Bilety: normalny 6 zł, ulgowy normalny, 3 zł ulgowy

Nowa Słupia noclegi

Nowa Słupia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1139907 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zajazd Przystocze

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020