Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Zdjęcia (8)

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie na Pałukach powstało na terenie zrekonstruowanego grodu biskupińskiego, położonego na półwyspie wrzynającym się w Jezioro Biskupińskie.Ślady prehistorycznej osady przypadkowo odkrył tu nauczyciel z Biskupina - Walenty Szwajcer w 1932 roku. Jeszcze przed wojną rozpoczęto, a po wojnie kontynuowano tu prace archeologiczne, w efekcie których w 1950 roku uznano teren wykopalisk za muzeum, a przy tym niezwykle cenny obszar badań.

Najstarsze ślady osadnictwa odnalezione w Biskupinie pochodzą sprzed 10 tys. lat p.n.e., największym jednak zainteresowaniem cieszy się osada warowna typu bagiennego z wczesnej epoki żelaza. Zamieszkiwała ją ludność prasłowiańska kultury łużyckiej.Była to owalna osada założona na niewielkiej wyspie, która obecnie przekształciła się w półwysep. Do wyspy prowadził drewniany pomost, a sama osada otoczona była drewniano-ziemnym wałem obronnym o wysokości 6 m. Ponad wałem górowała wieża strażnicza z bramą wjazdową połączoną z pomostem, chronioną przez ludzi i psy.

Po wewnętrznej stronie wałów wiodła okrężna ulica, a przy 12 równoległych uliczkach w 13 rzędach stało około 100 jednakowej wielkości chat z drewna. Wszystkie budynki w jednym rzędzie pokrywał wspólny dach kryty trzciną. Ich wejścia skierowane były na południe, a wnętrze domów dzieliło się na dwie części - izbę główną z paleniskiem i łożem dla całej rodziny oraz przedsionek przeznaczony dla zwierząt.

Muzeum archeologiczne w Biskupinie atrakcyjne jest dla turystów przez cały rok, ale szczególnie ciekawe staje się każdego roku we wrześniu, podczas Festynu Archeologicznego. Muzeum organizuje też rejsy statkiem po Jeziorze Biskupińskim, nad którym leży osada biskupińska. Muzeum stanowi wazny element wielkopolskiego Szlaku Piastowskiego.

Muzeum Archeologiczne
Biskupin 17, Gąsawa
tel. 52/ 30 25 055
www.biskupin.pl
Godziny zwiedzania: cały rok 9.00-17.00, V-X 9.00-18.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 8 zł

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-04 16:32:43 na

BAAARDZO polecam !!

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-10 13:47:15 na

Warto pojechać

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: