Majówka w Polsce. 10 spokojnych i ciekawych miejsc na długi weekend majowy 2025

Majówka to czas, kiedy wszyscy chcemy wyruszyć w jedną z pierwszych podróży po zimie. Kiedy przyroda budzi się do życia i wręcz zniewala swoją młodzieńczą urodą. W tym artykule zainspirujemy Cię 10 pomysłami na nieoczywistą, ale udaną i spokojną Majówkę.
10 spokojnych miejsc na Majówkę w Polsce
Tłumy to coś, czego bardzo nie lubimy podczas zwiedzania. A kiedy wszyscy Polacy ruszają w teren, bo Majówka to wspaniała okazja do podróży z racji wolnych dni i budzącej się wiosny, to przeludnione miejsca stają się faktycznie dużym problemem. Dlatego zaproponujemy Ci spokojne miejsca, niezadeptane, w których będziesz mógł odsapnąć. Oto lista zacisznych miejsc na Majówkę w Polsce!

1. Kraina Wygasłych Wulkanów na weekend majowy
Pierwsza na liście jest Kraina Wygasłych Wulkanów. Ten niezwykły region na Dolnym Śląsku przyciąga głównie wyniosłymi stożkami, które zostały stworzone miliony lat temu. Najwybitniejszym z wulkanów jest Ostrzyca Proboszczowska zwana “Śląską Fudżijamą”. To, co kryją te wiekowe góry możesz podpatrzeć “grając” na Organach Wielisławskich, bo tutaj odsłoniły się te magmowe twory. Ale do Krainy przyciągają nie tylko prastare skały, ale i wiekowe zabytki. Nie wiem, czy sobie zdajesz z tego sprawę, ale tutaj odnajdziesz najstarszy w Polsce murowany zamek. To zamek we Wleniu. Stoi on, a jakże, na wygasłym wulkanie. Jest też inna perełka i to w skali Europy. Potężna wieża w Siedlęcinie skrywa przepiękne freski przedstawiające legendę o sir Lancelocie. Któż by się jej tu spodziewał. Klejnotem w tej koronie jest romański kościół w Świerzawie. Wśród jego XIII-wiecznych malowideł zobaczysz nie tylko świętych, ale też bociany, a nawet żyrafy. Super to jest.
Informacje praktyczne
Zamek Wleń: bilet normalny 10 zł/os
Wieża w Siedlęcinie: bilet normalny 15 zł/os
Kościół w Świerzawie: bilet normalny 5 zł/os




2. Zatoka Pucka - majówka nad morzem
Z południa Polski przenieśmy się na północny kraniec naszego kraju, na majówkę nad morzem. W jego chyba najbardziej zaciszną część. To Zatoka Pucka. Przy spokojnym szumie Bałtyku pospacerujesz tu po niemal pustych plażach. Z meduzami u stóp, ale spokojnie, te nasze nie parzą i nie są groźne. A jeśli lubisz ptasi gwar, to zawitaj do Rezerwatu Beka. Chroni się tu słonawy, czyli łąki zalane przez morską wodę. Ze zdziwieniem odkryliśmy tu również piękne koniki polskie, ale przegoniła nas z tego miejsca burza. Poza przyrodą polecamy też dwie naprawdę niecodzienne atrakcje jak Osadę Łowców Fok w Rzucewie, gdzie poznasz życie prehistorycznych myśliwych oraz Słowiańską Osadę Sławutowo. Tutaj doświadczysz wczesnośredniowiecznej atmosfery, gdy światem władał jeszcze bóg Perun, a Marzannę topiło się nie tylko dla zabawy. Dobrym dopełnieniem pobytu będzie nieśpieszny spacer po klimatycznym Pucku. To tutaj generał Haller wrzucił pierścień do wody, zaślubiając Polskę z morzem, a Ty możesz zajadać się pyszną rybką.
Informacje praktyczne
Osada Łowców Fok w Rzucewie: bilet normalny 4 zł/os
Słowiańska Osada Sławutowo: bilet normalny 39 zł/os




3. Zamość - idealny pomysł na Majówkę
A skoro już mówimy o klimatycznych miastach. Zamość to dopiero miejscówka. Choć już dość popularna, to wciąż nie zadeptana, a prawdziwie urzeka. Wszak to Miasto Idealne, a przynajmniej tak zareklamował je sam twórca, Jan Zamoyski. Sercem jest przepiękny rynek. Zdobi go nie tylko zachwycający ratusz, jeden z najpiękniejszych w Polsce, z rozłożystymi barokowymi schodami, ale też śliczne kamieniczki ormiańskie. Ich zdobne, kolorowe fasady skrywają w środku ciekawe muzeum z niezwykłymi eksponatami i w cudnej scenerii wystroju samych kamieniczek. Najbardziej znaną atrakcją jest tu jednak zamojska twierdza. Z nią jest związana “polska Mulan”, czyli Joanna Żubr. Przebrała się ona za mężczyznę, by bronić Zamościa na początku XIX wieku, za co ostatecznie otrzymała krzyż Virtuti Militari. Takich opowieści jest tu znacznie więcej, jak np. ta o pierwszym szwedzkim stole pod twierdzą, dlatego niezmiennie polecamy to wspaniałe miasto, które w całości zostało wpisane na listę UNESCO.
Informacje praktyczne
Muzeum: bilet normalny 19 zł/os
Twierdza: bilet normalny 32 zł/os



4. Mogielica i jej okolice - długi weekend w Polsce
Wróćmy jednak na łono przyrody, bo ta w maju zachwyca szczególnie. To propozycja również dla miłośników dwóch kółek, bo wokół Mogielicy w Beskidzie Wyspowym można przejechać nieco wymagającą, ale dającą wiele satysfakcji górską pętlą rowerową. Jeżeli wolisz piesze wędrówki, to zdecydowanie warto wejść na szczyt, gdzie czeka bezpłatna wieża widokowa ze wspaniałą panoramą Tatr. Tutaj czeka zdecydowanie aktywny wypoczynek. W pobliżu jest jeszcze inna drewniana konstrukcja, która stanęła na Górze Zakochanych, czyli na Modyni. A dlaczego “Zakochanych”? Podobno podczas jednej wyprawy zaręczyło się tu aż 5 par! Także, jeżeli masz jakieś plany matrymonialne, to chyba jest to odpowiednie miejsce na najbliższą, romantyczną Majówkę. A jeśli nie w smak Ci wysiłek, to polecamy Przełęcz Słopnicką. To miły, w szczególności o zachodzie słońca, spacerek z ujmującym widokiem na Tatry. Być może pierwsza przechadzka po zaręczynach na Modyni? Nie ma tu komercji, więc piknik przygotujcie sami.




5. Mazury Garbate - wiadukty i jeziora
Nasza piąta już propozycja to Mazury Garbate idealne na zaciszny wypoczynek. Stoją tu najwyższe w kraju mosty kolejowe. Sięgają 36 metrów i dumnie prężą się w Stańczykach, naśladując rzymskie akwedukty. A w pobliżu zaprasza wieża widokowa pozwalająca podziwiać dwa jeziora o niecodziennych nazwach Dobellus Duży i Mały. To ostatnie w czasie burzy w 1926 roku… wybuchło. Inną niecodzienną ciekawostką jest piramida w Rapie i choć ostatecznie pochowano tu ludzi, to najpewniej powstała jako… lodówka. W Gołdapi pooddychasz najczystszym powietrzem w Polsce, spacerując koło wielkich tężni solankowych, czy nad rozległym jeziorem. A śliczny krajobraz i widoki na pofałdowane pagórki tej części Mazur odnajdziesz na Pięknej Górze, gdzie możesz napić się kawy w kawiarni, która się obraca. Pomyślałbyś, że są tu takie ciekawostki?




6. Drawieński Park Narodowy - odpoczynek na łonie natury
Numer sześć naszej listy na spokojny długi weekend majowy to jedyny Park Narodowy na naszej liście, ale nie obawiaj się, tłumów tu na pewno nie zastaniesz. Jest dziki i mało popularny. Sprawdziliśmy to miesiąc temu. Drawieński Park to prawdziwy ptasi raj. Nigdzie nie widzieliśmy tyle żurawi, co tutaj, a dodatkowo polował nad nami bielik. No i to spotkanie w lesie, zza drzew obserwowały nas 3 dorodne łosie. Coś niesamowitego. Wokół jezior i wzdłuż Drawy oraz Płocicznej poprowadzono tu sieć ścieżek edukacyjnych, a w puszczy, która stanowi aż 80% terenu parku, ukryte są perełki jak stare wioski niemieckich osadników oraz ich cmentarze z charakterystycznymi pomnikami w kształcie drzew. A jeżeli zapragniesz zrobić sobie przerwę od pierwotnej wręcz przyrody, to w Mierzęcinie czeka wspaniały pałac z pysznymi restauracjami i niezwykłym ogrodem japońskim. W maju pewnie będzie olśniewający.
Informacje praktyczne
Wstęp do parku jest bezpłatny, tylko w czasie spływu Drawą trzeba wykupić bilet, można online
Spływy kajakowe Drawą możliwe są od 1 lipca do 15 marca ze względu na lęgi ptaków




7. Płock - relaks na molo
To propozycja głównie dla naszych stołecznych przyjaciół. Co powiecie na Płock? Niezwykle pozytywnie nas to miasto zaskoczyło w zeszłym roku. Zresztą i Ciebie pewno zaskoczę, bo to dawna stolica Polski. Dziś mało kto o tym pamięta, a miasto zrobiło sporo, by przypodobać się turystom. Najcenniejsze zabytki odnajdziesz na Wzgórzu Tumskim wraz z wiekową bazyliką i pozostałościami zamku, z którego w XI i XII wieku rządzono państwem. Tutejsze Muzeum Diecezjalne jest warte odwiedzin, znajdziesz tu prawdziwe średniowieczne perełki, jak bogato ilustrowana Biblia Płocka czy herma Św. Zygmunta z efektownym, oryginalnym diademem piastowskim, z szafirami, rubinami i perłami. A po zabytkach koniecznie zejdź na nadwiślańską promenadę. To wspaniałe miejsce spacerowe z nietypowym molo, które jest ustawione równolegle do brzegu. Panuje tu wręcz nadmorska atmosfera. Z dzieciakami możesz też wybrać się do zoo. Nie jest ono bardzo duże, ale wiele tutaj różnych gatunków zwierząt, z tymi najbardziej milusińskimi - tygrysami.
Informacje praktyczne
Muzeum Diecezjalne: bilet normalny 20 zł/os
Zoo: bilet normalny 42 zł/os



8. Olsztyn z zamkiem, Mstów i Złoty Potok
W zestawieniu przez nas przygotowanym nie może zabraknąć naszej ulubionej Jury. Polecimy jej północny fragment, gdzie najbardziej znakomitym jest zamek w Olsztynie. Niedawno udostępniono tu jego kolejne fragmenty z piękną zamkową jaskinią, która robi ogromne wrażenie. Jeżeli słoneczko dopisze, to warto przeżyć spływ kajakiem malowniczym fragmentem meandrującej Warty przez Mstów obok dwóch kochanków zaklętych w Skałę Miłości. A na koniec pospaceruj po Złotym Potoku, który był inspiracją dla poety Krasińskiego. To piękny zakątek Jury ze wspaniałymi skałkami, potokami i stawami. Choć w Majówkę będzie tu pewnie więcej turystów, to Rezerwat Parkowe jest na tyle duży, że z pewnością odnajdziesz jakieś bardziej ustronne miejsce, podczas spaceru po lesie.
Informacje praktyczne
Zamek w Olsztynie: bilet normalny na wszystkie wystawy 30 zł/os




9. Kłodzko
Nasza przedostatnia propozycja to Kłodzko. Znane jest głównie z potężnej twierdzy, która, licząc sobie, bagatela 1000 lat, była świadkiem niejednej potyczki pomiędzy europejskimi mocarstwami. Jej ogrom trudno ogarnąć. Są tu dostępne 2 trasy turystyczne, na których poznasz życie ówczesnych żołnierzy oraz niezwykłą sieć korytarzy i tuneli rozciągających się pod ziemią. Podziemne labirynty znajdziesz nie tylko w twierdzy, bo pod płytą pochyłego rynku i w zasadzie pod całym miastem, już od średniowiecza kopano piwnice, które całkiem niedawno udostępniono dla zwiedzających. Z kolei w Muzeum Ziemi Kłodzkiej znajdziesz najstarsze zegary domowe, niektóre nawet z XVII wieku. Nogi niech poniosą Cię koniecznie na gotycki most, niezwykle piękny i starszy od praskiej sławy, czyli mostu Karola. Na jego budowę okoliczna ludność oddawała kurze jaja. I tak wytrzymał on dwie poważne powodzie i zaprasza do miasta po dziś dzień. I tu mały apel z naszej strony: weź pod uwagę w swoich planach, nie tylko majowych, regiony, które ucierpiały podczas ostatniej powodzi.
Informacje praktyczne
Twierdza Kłodzko: bilet normalny 60 zł/os na obie trasy
Podziemna Trasa Turystyczna: bilet normalny 21 zł/os
Muzeum: bilet normalny 20 zł/os

10. Góry Świętokrzyskie - majówka w górach
Na koniec zaproponujemy Ci majówkę w górach. Góry Świętokrzyskie to nie tylko Święty Krzyż. To idealne miejsce na spokojne, niezbyt wymagające spacery po łatwych szlakach, np. na Górę Chełmową czy Górę Miedzankę. Ta ostatnia to prawdziwy raj dla geologów, bo wydobywano tutaj kolorowe azuryty i malachity. Te i podobne skarby możesz podziwiać w Muzeum Minerałów w Świętej Katarzynie. Ale przyrodnicze atrybuty tej krainy nie są jej jedyną siłą. Jakkolwiek to zabrzmi, to w starożytności kwitnął tutaj… przemysł. Te czasy przybliża ciekawe Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. Mieszkający kiedyś tu Lugiowie trudnili się wytopem żelaza sprzedawanym później Cesarstwu Rzymskiemu. Dla miłośników literatury też się coś znajdzie. W Szklanym Domu w Ciekotach poznasz twórczość Stefana Żeromskiego, który polskim władał niczym Szekspir angielskim.
Informacje praktyczne
Muzeum Minerałów w Świętej Katarzynie: bilet normalny 18 zł/os
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego: bilet normalny 28 zł/os
Szklany Dom w Ciekotach: bilet normalny 22 zł/os



Nasze filmowe propozycje
Wrzucamy też nasz specjalny odcinek traktujący o tych wspaniałych propozycjach, na niezapomnianą Majówkę 🙂
Jaki kierunek Ty wybierzesz na Majówkę 2025?
I jak Ci się podobają nasze propozycje? A może jakiś wybór Cię zaskoczył lub coś byś do listy dodał? Jaki region planujesz? Daj znać w komentarzach. Zainspirują one i nas na kolejne udane wypady. Pozdrawiamy.
