Koziegłowy

Zdjęcia Koziegłów (18)

Koziegłowy to niewielkie, ale ciekawe miasteczko w województwie śląskim, leżące na zachodnim krańcu Jury, niedaleko Jeziora Porajskiego, Żarek i Myszkowa, nad rzekami Boży i Sarni Stok.Historia Koziegłów

Pierwszy raz o Koziegłowach usłyszeć można było już w 1106 roku, kiedy tutejszą osadę otrzymał od Bolesława Krzywoustego niejaki Drogosław, który w herbie miał trzy głowy kozie. On to wieś założył, która od jego herbu nazwę wzięła.

W II połowie XII wieku, Mikołaj herbu Lis postawił tu warowny zamek, obok którego powstało targowisko, ale w 1241 roku Koziegłowy doszczętnie zniszczyli Tatarzy.Nowy rozdział w dziejach Koziegłów rozpoczyna się w XIV wieku, kiedy ich właścicielem został Krystyn I z czasem nazwany Koziegłowskim. Powstał wówczas zamek rycerski, kaplica, a same Koziegłowy otrzymały prawa miejskie. Z czasem obszar ten zaczęto nazywać „baronatem koziegłowskim”.

Od połowy XVII wieku aż do II wojny światowej Koziegłowy traciły na znaczeniu, a po udziale w powstaniach Listopadowym i Styczniowym dodatkowo utraciły prawa miejskie. Odzyskały je ponownie w 1949 roku.

Zabytki w Koziegłowach

- Rynek w Koziegłowach - najważniejszy, centralny element średniowiecznego założenia miejskiego, jeszcze z XIV stulecia, obecnie ładnie zrewitalizowany, z fontanną z kozimi głowami, symbolem tego miejsca

- Zamek w Koziegłowach - niestety koziegłowski zamek nie przetrwał próby czasu, do chwili obecnej zachowały się jedynie niewielkie ziemne pozostałości po tym obiekcie.

- Kościół Św. Marii Magdaleny, ul. Kościelna 4 - Koziegłowy zachowały XIV-wieczny układ urbanistyczny miasta, z Rynkiem w punkcie centralnym. Jednym z elementów tej średniowiecznej zabudowy jest bardzo ciekawy kościół parafialny Bożego Ciała, obecnie Marii Magdaleny z XV wieku. Świątynia zachowała gotyckie elementy, m.in. prezbiterium, grube mury opięte masywnymi szkarpami oraz niezwykle cenną, unikatową średniowieczną polichromię w prezbiterium, odkrytą pod koniec XX wieku.- Kościół Św. Barbary, ul. 3 Maja - XVII-wieczny kościół, który wraz z przytułkiem dla ubogich ufundowany został przez rodzinę Kaweckich. Szpital istnieje do dziś, ale obecnie stał się częścią świątyni, nawą, zaś dawny kościółek stanowi prezbiterium. We wnętrzu podziwiać można ciekawy renesansowy ołtarz podparty kolumnami.

- Pałac Biskupi - kiedy Koziegłowy należały do biskupów krakowskich, powstał tu pałac biskupi mający kształt dworka, zbudowany na początku XVII wieku, niedaleko zamku. Od 1835 roku właścicielem pałacu został generał rosyjski Nikita Pankratiewow. Po I wojnie światowej dworek został dość znacznie przebudowany, a obecnie mieści przedszkole.

- Sanktuarium w Koziegłówkach, ul. Kościelna - nieco na południowy wschód od Koziegłów, znajdują się Koziegłówki, a w nich stoi piękne Sanktuarium Św. Antoniego wybudowane na początku XX wieku w stylu włoskiego renesansu. Na uwagę zasługujetu  obraz św. Antoniego Padewskiego, namalowany w Rzymie w 1568 roku i poświęcony przez papieża Piusa V. Żywy jest tu kult tego Świętego.

Rękodzieło i Rekordowy Kapelusz w Koziegłowach

Koziegłowy słyną w świecie z produkcji kapeluszy. Od lat ręcznie wyplata się tu z drewna, a dokładniej z łyków osikowych nie tylko kapelusze, ale też koszyczki, dywaniki, kolorowe kwiaty i ozdoby choinkowe.

To chyba jedyne miejsce w Polsce, gdzie nadal robi się to ręcznie, w tradycyjny sposób. Najpierw z wiórek należy upleść pasemka, a następnie z nich szyje się kapelusze i inne produkty, które kupić można w wielu tutejszych sklepach. W ten sposób również powstał rekordowy kapelusz w Koziegłowach, który stał od 2006 roku przy ul. Częstochowskiej.

Powstał podczas „Dni Koziegłów” i miał wysokość 2,6 m i średnicę 6,5 m. Na uszycie go zużyto 5,5 tys. metrów pasemek uplecionych z łyka osikowego. Wyczyn wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa.

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

alex
2013-07-03 20:48:42

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/33045,czarnocin-slaska-szwajcaria.html Przepisane żywcem z portalu Polska Niezwykła i do tego o miejscowości w woj. łódzkim

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: