Kościół Św. Stanisława Biskupa we Frydmanie to najstarszy okoliczny zabytek architektury sakralnej. Jego początki sięgają wczesnego gotyku, ponieważ zrąb świątyni powstał najpewniej na przełomie XIII i XIV wieku i już wtedy powstał z kamienia łamanego. Do dziś świątynia jest murowana, jednonawowa, z przyporami. Prezbiterium jest gotyckie, a trójprzęsłowa nawa ma późniejsze sklepianie kolebkowe z 1708 roku.
Najstarsze elementy kościoła to okienko we wschodniej ścianie zakrystii o romańskiej formie, wczesnogotycka, kamienna głowa widoczna w narożniku nawy oraz prowadzący do nawy wczesnogotycki portal robiący niemałe wrażenie. W oknach zachowały się też gotyckie maswerki.

Dobudowana później okazała wieża kościoła zwieńczona jest unikatową attyką z końca XVIII wieku. Na wieży do dziś widać ślady dawnego drewnianego ganeczku strażniczego, który spłonął w XVIII wieku. Wielką ciekawostką w świątyni jest dobudowana od północy ośmioboczna kaplica Matki Boskiej o centralnym założeniu. Pochodzi z 1764 roku, a jej wystrój budzi zachwyt. Wyposażenie wnętrza kościoła jest głównie barokowe i pochodzi z XVIII wieku. Kościół otacza mur z dwiema bramami wejściowymi i dzwonnicą. Kościół znajduje się na ulicy Jana III Sobieskiego, bo jak mówi legenda, sam król służył tu do mszy podczas swego powrotu z Wiednia. Niedaleko warto odwiedzić kasztel we Frydmanie.
Kościół Św. Stanisława Biskupa
ul. Jana III Sobieskiego 32, Frydman

Frydman noclegi
Frydman to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami



