Kościół Św. Marii Magdaleny w Działoszynie

Kościół Św. Marii Magdaleny w Działoszynie

Kościół Św. Marii Magdaleny w Działoszynie stoi przy ulicy Kościelnej (u wylotu ul. Wieluńskiej). Miasto Działoszyn nawiedzały liczne pożary, które nie oszczędziły murowanego kościoła. Choć parafia sięga nawet XIV  wieku, obecna budowla pochodzi z 1787 roku i reprezentuje styl późnobarokowy.Kościół w Działoszynie posiada prostokątną nawę z węższym prezbiterium. Wnętrze kościoła zdobi pięć ołtarzy - główny Znalezienia Krzyża Świętego, Najświętszego Serca Matki Bożej, Św. Marii Magdaleny, Św. Antoniego oraz Matki Boskiej Częstochowskiej. W zewnętrznej ścianie działoszyńskiego kościoła wmurowano tablicę upamiętniającą 30 Poleską Dywizję Piechoty, która we wrześniu 1939 walczyła na tym obszarze.

W czasie II wojny światowej świątynia pełniła rolę magazynu zboża i amunicji, a także hotelu robotniczego. Po zniszczeniach wojennych kościół został odrestaurowany i uroczyście poświęcony w 1959 roku. Dziś prezentuje się okazale.

Kościół Św. Marii Magdaleny
ul. Wieluńska 2, ul. Działoszyn
www.mariamagdalena.parafia.info.plBooking.com
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021