Granatowe Źródła

Granatowe Źródła w Załęczańskim Parku Krajobrazowym

(3.7 głosów: 9)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Załęczański Park Krajobrazowy

Granatowe Źródła to obfite, krasowe źródła - tzw. wywierzyska, które zasilają malowniczy zbiornik, będący starorzeczem rzeki Warty. Mieszczą się w cudnym Załęczańskim Parku Krajobrazowym, pomiędzy Troninami a Starą Wsią, wśród drzew. Przed Granatowymi Źródłami, które dziś stanowią pomnik przyrody, stoi tablica informacyjna o tej osobliwej atrakcji przyrodniczej. 

Nazwa Granatowych Źródeł pochodzi od koloru krystalicznie czystej wody, jaka wypływa spod skał. Część wody wybija ze skalnej szczeliny na brzegu, część natomiast z dna zbiornika - starorzecza Warty. Jest to jedyny przykład na Jurze pulsujących, terasowych źródeł krasowych. Wypływają one u podnóża stromej skarpy tarasu zalewowego Warty, przy fragmencie Warty zwanym Meandrem Jarzębieskim.

Dojście do Granatowych Źródeł
Dojście do Granatowych Źródeł


Szlak do Granatowych Źródeł

Dotrzeć do Granatowych Źródeł można kierując się na Troniny, jednak zamiast wjeżdżać w samą wieś najlepiej skręcić w lewo wraz z pieszym czerwonym Szlakiem Jury Wieluńskiej i zjechać w pierwszą widoczną ścieżkę, która kawałek dalej kończy się betonowym placem z widocznymi w dali ruinami. Gdy jesteśmy na placu, idziemy dalej betonowym chodnikiem mijając domki letniskowe. Po drodze, po lewej stronie powinniśmy zobaczyć tabliczkę informacyjną oraz strzałkę kierunkową.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • Codziennie całą dobę
    Bilety: bezpłatnie
  • Parking: brak, można stanąć na poboczu drogi
    Dojście: czerwonym Szlakiem Jury Wieluńskiej zejść z drogi prowadzącej ze Starej Wsi do miejscowości Troniny

Adres

Granatowe Źródła
czerwony Szlak Jury Wieluńskiej, Troniny

GPS: 51°5'56N, 18°43'45E

Jura Krakowsko Częstochowska noclegi

Jura Krakowsko Częstochowska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Granatowe Źródła w Załęczańskim Parku Krajobrazowym, Magdalena
Jura Krakowsko Częstochowska
Normalna
czynne cały rok wstęp bezpłatny parking bezpłatny źródła
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023