Granatowe Źródła w Załęczańskim Parku Krajobrazowym

Granatowe Źródła
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
3.7

Załęczański Park Krajobrazowy

Granatowe Źródła to obfite, krasowe źródła - tzw. wywierzyska, które zasilają malowniczy zbiornik, będący starorzeczem rzeki Warty. Mieszczą się w cudnym Załęczańskim Parku Krajobrazowym, pomiędzy Troninami a Starą Wsią, wśród drzew. Przed Granatowymi Źródłami, które dziś stanowią pomnik przyrody, stoi tablica informacyjna o tej osobliwej atrakcji przyrodniczej. 

Nazwa Granatowych Źródeł pochodzi od koloru krystalicznie czystej wody, jaka wypływa spod skał. Część wody wybija ze skalnej szczeliny na brzegu, część natomiast z dna zbiornika - starorzecza Warty. Jest to jedyny przykład na Jurze pulsujących, terasowych źródeł krasowych. Wypływają one u podnóża stromej skarpy tarasu zalewowego Warty, przy fragmencie Warty zwanym Meandrem Jarzębieskim.

Dojście do Granatowych Źródeł
Dojście do Granatowych Źródeł


Szlak do Granatowych Źródeł

Dotrzeć do Granatowych Źródeł można kierując się na Troniny, jednak zamiast wjeżdżać w samą wieś najlepiej skręcić w lewo wraz z pieszym czerwonym Szlakiem Jury Wieluńskiej i zjechać w pierwszą widoczną ścieżkę, która kawałek dalej kończy się betonowym placem z widocznymi w dali ruinami. Gdy jesteśmy na placu, idziemy dalej betonowym chodnikiem mijając domki letniskowe. Po drodze, po lewej stronie powinniśmy zobaczyć tabliczkę informacyjną oraz strzałkę kierunkową.

Informacje praktyczne

  • Codziennie całą dobę
    Bilety: bezpłatnie
  • Parking: brak, można stanąć na poboczu drogi
    Dojście: czerwonym Szlakiem Jury Wieluńskiej zejść z drogi prowadzącej ze Starej Wsi do miejscowości Troniny

Granatowe Źródła
czerwony Szlak Jury Wieluńskiej, Troniny

Granatowe Źródła w Załęczańskim Parku Krajobrazowym
Granatowe Źródła w Załęczańskim Parku Krajobrazowym

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(3.7 głosów: 9)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024