Granatowe Źródła w Załęczańskim Parku Krajobrazowym

Granatowe Źródła w Załęczańskim Parku Krajobrazowym

Granatowe Źródła
czerwony Szlak Jury Wieluńskiej, Troniny

51°5'56" N, 18°43'45" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • Codziennie całą dobę
    Bilety: bezpłatnie
  • Parking: brak, można stanąć na poboczu drogi
    Dojście: czerwonym Szlakiem Jury Wieluńskiej zejść z drogi prowadzącej ze Starej Wsi do miejscowości Troniny

Załęczański Park Krajobrazowy

Granatowe Źródła to obfite, krasowe źródła - tzw. wywierzyska, które zasilają malowniczy zbiornik, będący starorzeczem rzeki Warty. Mieszczą się w cudnym Załęczańskim Parku Krajobrazowym, pomiędzy Troninami a Starą Wsią, wśród drzew. Przed Granatowymi Źródłami, które dziś stanowią pomnik przyrody, stoi tablica informacyjna o tej osobliwej atrakcji przyrodniczej. Nazwa Granatowych Źródeł pochodzi od koloru krystalicznie czystej wody, jaka wypływa spod skał. Część wody wybija ze skalnej szczeliny na brzegu, część natomiast z dna zbiornika - starorzecza Warty. Jest to jedyny przykład na Jurze pulsujących, terasowych źródeł krasowych. Wypływają one u podnóża stromej skarpy tarasu zalewowego Warty, przy fragmencie Warty zwanym Meandrem Jarzębieskim.

Dojście do Granatowych Źródeł
Dojście do Granatowych Źródeł

Szlak do Granatowych Źródeł

Dotrzeć do Granatowych Źródeł można kierując się na Troniny, jednak zamiast wjeżdżać w samą wieś najlepiej skręcić w lewo wraz z pieszym czerwonym Szlakiem Jury Wieluńskiej i zjechać w pierwszą widoczną ścieżkę, która kawałek dalej kończy się betonowym placem z widocznymi w dali ruinami. Gdy jesteśmy na placu, idziemy dalej betonowym chodnikiem mijając domki letniskowe. Po drodze, po lewej stronie powinniśmy zobaczyć tabliczkę informacyjną oraz strzałkę kierunkową.

Granatowe Źródła w Załęczańskim Parku Krajobrazowym

Jura Krakowsko Częstochowska noclegi

Jura Krakowsko Częstochowska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1147199 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021