Spływy kajakowe po Liswarcie. Kajaki, transport, pole namiotowe
- Liswarta ma 93 km długości, płynie w województwie śląskim
- Rzeka idealnie nadaje się na spływy, jest dość łatwa, bardzo płytka i czysta. Jest też bardzo dobrze oznaczona
- Spływy organizują różne firmy w okolicach wsi Zawady
- My płynęliśmy w kajakach od firmy Poliswarcie, oferują ponadto transport i Ośrodek Krecik z polem namiotowym, infrastrukturą i domkami letniskowymi oraz bezpłatnym parkingiem
Gdzie wybrać się na nietrudny i bardzo przyjemny spływ? Polecamy malowniczą i czystą Liswartę, meandrującą przez północne fragmenty województwa śląskiego. To przepiękne tereny, zielone i spokojne. My spędziliśmy tu piękny weekend w kajakach. Przepłynęliśmy w sumie 33 km, kilka ostatnich już po Warcie, w województwie łódzkim. Zobacz szczegóły spływu Liswartą!
Jak wyglądała nasza trasa spływu?
Dzień 1 - 14 km
Z Zawad busem przejechaliśmy do Dankowa, gdzie zaczęliśmy spływ pierwszego dnia. Do Zawad trasa wynosiła 14 km. Jest łatwa, choć kryje 2 przenoski i bystrze. Nie stanowi to jednak większego problemu. Płynęło się bardzo przyjemnie, można sobie robić przystanki przy zatoczkach. Dłuższy przystanek zrobiliśmy sobie w miejscowości Szyszków, gdzie blisko jest sklep i kupiliśmy sobie lody, bo pogoda była upalna. Na plaży dostępne są nawet toi toi. Wprost z rzeki wpłynęliśmy w zatoczkę ośrodka, gdzie rozłożyliśmy namiot.
Dzień 2 - 19 km
W niedzielę kajakami ruszyliśmy z naszego pola namiotowego w kierunku Wąsosza Górnego, który był naszą metą. Trasa wyszła 19 km. Tego dnia było więcej przeszkód i płynęło się trochę trudniej, za to było ciekawie. Nawet napotkaliśmy niewielki wodospad. Przy zachowaniu spokoju wszystkie atrakcje były do pokonania bez większych problemów. Liswarta jest na tym odcinku, gdzie ją pokonywaliśmy, bardzo płytka i bardzo czysta. Pięknie meandruje, a brzegi tworzą momentami swoisty wąwóz. Ostatnich kilka kilometrów płynęliśmy już po szerokiej Warcie, bo Liswarta wpada do niej w okolicach miejscowości Kule. Tym samym wpłynęliśmy do województwa łódzkiego.
Zobacz nasz filmu
Zapraszam do naszej relacji z tego przyjemnego spływu.
Nocleg w namiocie w Ośrodku Krecik
Noc spędziliśmy pod namiotem. I to jest dla nas coś nowego, bo ostatni raz namiotowaliśmy ponad 20 lat temu. Jakie wrażenia? Nie było źle, ale następnym razem muszę wziąć większą poduszkę, bo w domu śpię z kilkoma i jednak jedna mała nie dała rady. A jak już kupiliśmy namiot, to będziemy go chcieli czasem wykorzystać.
Ośrodek Krecik w Zawadach oferuje pole namiotowe, domki letniskowe oraz kajaki i zapewniał nam transport. Na polu czekają łazienki, prysznice, wyposażona kuchnia, prąd, zadaszone ławy, no i oczywiście miejsce na ognisko z rusztem. Towarzyszyli nam Kasia, Marek i Malwina z Kasai - podróże w sieci, Gosia i Przemek z Antek w podróży oraz Aga i Robert z chłopakami.
Rzeka Liswarta
Liswarta to rzeka o długości 93 km, która w całości płynie w województwie śląskim. Jej źródła biją na Wyżynie Śląskiej, w gminie Woźniki, a dokładnie w Mzykach. To lewy dopływ Warty. Liswarta uchodzi do niej w okolicach wsi Kule. Rzeka w środkowym biegu płynie wąską doliną, tworzącą przełom. W okolicach górnego biegu rzeki utworzony został Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą. To idealna rzeka na spływy kajakowe, co chętnie wykorzystują zarówno turyści, jak i firmy organizujące spływy.
W dolnym biegu Liswarta stanowi umowną granicę pomiędzy Małopolską, a Wielkopolską. W górnym biegu stanowi ona część północnej krawędzi Górnego Śląska. W okresie międzywojennym na odcinku Łebki - Podłęże Królewskie stanowiła granicę państwową między II RP a III Rzeszą.
Liswarciański Szlak Rowerowy - trasa rowerowa nad Liswartą
Wzdłuż rzeki biegnie Liswarciański Szlak Rowerowy. Ma długość 108 km wiedzie od źródeł Liswarty aż do jej ujścia do Warty. LSzR promuje się charakterystycznym znakiem w kształcie kwadratu. W środku widnieje niebieski symbol meandrującej rzeki, a ramiona ozdobione są czterema kolorami: żółtym, czerwonym, czarnym i zielonym. Na trasie powstało sporo miejsc, gdzie czekają: mapy, ławki i stoliki.
Przebieg LSzR
Woźniki – Ligota Woźnicka – Lubsza – Psary – Babienica – Mzyki – Grojec – Hucisko – Boronów – Doły – Hadra – Mochała – Piłka – Chwostek – Lisów – Tanina – Braszczok – Stasiowe – Kamińsko – Brzegi – Niwki/Ługi-Radły (most) – Ługi-Radły – Stany – Galińskie – Kuźnica Nowa – Podłęże Szlacheckie – Podłęże Królewskie – Starokrzepice – Krzepice Nowokrzepice – Krzepice – Zbrojewsko – Danków – Troniny – Rębielice Szlacheckie – Szyszków – Zbory – Popów – Dąbrówka – Brzózki – Nowa Wieś – Wąsosz Górny.
Informacje praktyczne
Spływ kajakowy po Liswarcie
W okolicy powstało wiele firm organizujących spływy
My korzystaliśmy z Ośrodka Krecik, oferującego pole namiotowe, domki letniskowe, kajaki i transport
Aktualny cennik: https://poliswarcie.pl/
Noclegi w Częstochowie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Granatowe Źródła w Załęczańskim Parku Krajobrazowym, odległość: 16.7 km
- Załęczański Park Krajobrazowy, odległość: 17.5 km
- Muzeum 600-lecia Jasnej Góry, odległość: 26.2 km
- Wieża Jasnogórska, odległość: 26.2 km
- Golgota Jasnogórska, odległość: 26.2 km
- Jasna Góra, odległość: 26.3 km
- Sanktuarium na Jasnej Górze, odległość: 26.3 km
- Ratusz w Częstochowie, odległość: 26.9 km
- Kościół Św. Barbary w Częstochowie, odległość: 27 km
- Szlak Jury Wieluńskiej, odległość: 29.8 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!