Kościół Św. Jana Chrzciciela w Zawichoście. Gotycka świątynia nad Wisłą

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Zawichoście koło Sandomierza to skromny, gotycki kościółek, skrywający wstydliwie swa fasadę za dużym drzewem. Nie ma się jednak czego wstydzić. Zacna jest sama budowla, jak i jej historia.
Historia kościoła w Zawichoście
Kościół rektoralny Św. Jana Chrzciciela w Zawichoście wybudowano wraz z klasztorem klarysek w latach 1245-57 z fundacji księcia krakowsko - sandomierskiego, Bolesława Wstydliwego. Uczynił to dla swej siostry, późniejszej błogosławionej Salomei, która jako mniszka przebywała w Zawichoście.
Już w 1262 roku klasztor przejęli franciszkanie i użytkowali go do 1864 roku. Świątynia w swych długich dziejach była wielokrotnie niszczona i później odbudowywana. Ostatnich zniszczeń dokonała II wojna światowa. Szybko ją wtedy odrestaurowano, ale w wyniku błędu kościół groził zawaleniem. Kościół został zabezpieczony przed zawaleniem przez miejscowych stolarzy stemplami i rusztowaniami, po czym długo stał zamknięty, aż w latach 80. XX wieku postanowiono go uratować.
W 1980 roku skierowano do Zawichostu ks. Jerzego Siarę z misją odbudowy kościoła pofranciszkańskiego. Sklepienie podźwignięto do góry, ściany doprowadzono do pionu i całość została związana opaskami żelbetonowymi. Sklepienie z pierwszej fazy odbudowy w latach 90. przesłonięto podwieszonym stropem modrzewiowym. Plany uratowania kościoła opracował inż. Mieczysław Frańczak z Sandomierza. Gruntowny remont kościoła prowadzony był również w latach 1995-99, staraniem ks. Michała Spocińskiego. W 2004 roku powstał rektorat, obejmujący kościół, klasztor i budynek dawnej Szkoły Rzemiosł.
Architektura i wystrój świątyni
Świątynia jest wczesnogotycka, z cegły, z detalami wykonanymi z piaskowca. Po wojnie została regotyzowana. Kaplice są barokowe, kamienne. We wnętrzu jest jedna nawa, przykryta stropem i wydłużona XIII-wiecznym prezbiterium. Te nakrywa sklepienie krzyżowo-żebrowe i gwiaździste w przęśle zachodnim.
W prezbiterium mieści się sakramentarium z 1542 roku oraz fragment XVI-wiecznej polichromii. Widoczna jest tu również wczesnogotycka wnęka zamknięta trzema ostrołukowymi arkadami. Obok zakrystii znajdują się kartusze ze szlacheckimi herbami, zaś w nawie znajduje się nagrobek zmarłych w 1629 roku Stanisława Opockiego z Opoki i jego żony Anny z Miłoszowa Opockiej. Do świątyni przylegają zabudowania klasztorne oraz dzwonnica. Nieco dalej przy tej samej ulicy stoi parafialny kościół Wniebowzięcia NMP w Zawichoście, o jeszcze starszym rodowodzie.
Informacje praktyczne
Kościół rektoralny Św. Jana Chrzciciela
ul. 11 Listopada 5, Zawichost
https://diecezjasandomierska.pl/zawichost-rektorat-sw-jana-chrzciciela/
Noclegi w Zawichoście
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Pałac w Czyżowie Szlacheckim, odległość: 6 km
- Góry Pieprzowe w Sandomierzu, odległość: 14.5 km
- Brama Opatowska w Sandomierzu, odległość: 15.8 km
- Rynek w Sandomierzu, odległość: 16 km
- Ratusz w Sandomierzu, odległość: 16 km
- Zbrojownia w Sandomierzu, odległość: 16.1 km
- Dom Długosza w Sandomierzu, odległość: 16.2 km
- Katedra w Sandomierzu, odległość: 16.3 km
- Zamek w Sandomierzu, odległość: 16.4 km
- Zalew w Kraśniku, odległość: 28 km