Kościół Św. Bartłomieja w Chęcinach

Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Kościół Św. Bartłomieja Apostoła w Chęcinach na Ziemi Świetokrzyskiej został wzniesiony w I połowie XIV wieku, najprawdopodobniej przez Władysława Łokietka. Budowę ówczesnej, gotyckiej świątyni zakończył jego syn - król Kazimierz Wielki. Była to trójnawowa budowla murowana z cegły, z której do dziś zachowały się uskokowe szkarpy i ostrołukowe wykroje okien.

Obecny wygląd kościoła w Chęcinach znacząco odbiega od pierwotnego kształtu ze względu na późniejsze przebudowy. W II połowie XVI wieku kościół służył jako zbór ariański, a w ręce katolików przeszedł ponownie w roku 1603.



We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na późnobarokowy ołtarz główny obrazami Św. Anny i Św. Bartłomieja oraz późnorenesansowe stalle z XVII wieku, ze scenami z życia Św. Franciszka.

Od strony południowej do chęcińskiego kościoła przylega kaplica grobowa Trzech Króli, wzniesiona w 1614 roku przez wójta Chęcin - Kaspra Fotygę. Jest to jedyna na Kielecczyźnie kaplica mieszczańska. Jej centralnym elementem jest późnorenesansowy ołtarz zbudowany z chęcińskiego marmuru z alabastrowym czarnym krzyżem i płaskorzeźbą „Hołd Trzech Króli”.

Kościół Św. Bartłomieja
ul. Radkowska, Chęciny
www.parafiacheciny.pl

Noclegi w Chęcinach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 15)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024