Cmentarz żydowski w Chrzanowie sięga swoimi początkami połowy XVIII wieku. Dziś nekropolia liczy około 3000 macew. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1802 roku, a ostatnie pochówki datowane są na okres tuż po II wojnie światowej.
Większość nagrobków to pionowe, kamienne stele zwane macewami. Na nagrobkach znajdują się epitafia w postaci tekstu w języku hebrajskim, zawierającego dane osobowe zmarłego. Dekorację macew stanowią wizerunki zwierząt, roślin czy detali architektonicznych. Czasem symbole bezpośrednio odnoszą się do osoby zmarłej np. dłonie w geście błogosławieństwa na grobach kapłanów czy dzban na grobach lewitów.
Na chrzanowskim kirkucie stoją dwa ohele - budynki wzniesione nad grobami zasłużonych rabinów - północny nad grobem Salomona Bochnera i południowy nad grobami przedstawicieli rabinackiego rodu Halbersztamów. Niemal w centrum nekropolii ulokowano zbiorową mogiłę osób zamordowanych we wrześniu 1939 roku.
Cmentarz żydowski w Chrzanowie stanowi obiekt Muzeum w Chrzanowie.
Kirkut - oddział Muzeum w Chrzanowie
ul. Podwale, Chrzanów
(zwiedzanie cmentarza ustala się z pracownikami Muzeum)
Chrzanów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.