Henryków to stara wieś klasztorna, położona w województwie dolnośląskim, nad rzeką Oławą, u podnóża Wzgórz Strzelińskich, około 8 km od Ziębic, przy drodze nr 395.
Pierwsze wzmianki o Henrykowie pochodzą z 1222 roku, a tutejsze opactwo zaczęło powstawać w 1225 roku. Henryków zasłynął w świecie właśnie dzięki pięknemu Opactwu Cystersów oraz Księdze Henrykowskiej.

Księga Henrykowska
Księga Henrykowska" to klasztorna kronika pisana w latach 1268-73 przez opata Piotra, a w 1310 roku uzupełniona przez anonimowego zakonnika. To w tej "Księdze" zostały utrwalone słynne słowa, które uznaje się za pierwsze zapisane zdanie w języku polskim - daj teraz ja pomielę a ty odpocznij ("day ut ia pobrusa a ty poziwai"😉. Prócz suchych faktów księga henrykowska zawiera cenne informacje o życiu społeczno - religijno - politycznym na ówczesnym Śląsku.
Opactwo Cystersów
W Henrykowie stoi wspaniały zespół klasztorny - wybitne dzieło sztuki baroku leżące na Szlaku Cysterskim. Składa się na niego kościół Wniebowzięcia NMP z przepięknym barokowym wystrojem, barokowy klasztor, efektowna kolumna Maryjna, fragmenty muru obronnego oraz rozległy park krajobrazowy.

Noclegi w Henrykowie
Henryków - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Henrykowa
Turyści najczęściej odwiedzają: Szlak Cysterski, a potem Park Krajobrazowy w Henrykowie i Szlak Świętego Wojciecha.




