Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Warszawa
Cmentarze
pomniki, groby
Normalna
Mazowieckie
2017-04-07
2020-01-28 13:46
52°14'28" N, 21°0'41" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie to słynny grób-pomnik stojący na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Ideą powstania Grobu Nieznanego Żołnierza było uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość Polski. Grób jest cennym narodowym pomnikiem symbolizującym największe poświęcenie.Warszawski Grób Nieznanego Żołnierza został odsłonięty 2 listopada 1925 roku pod kolumnadą Pałacu Saskiego. Wówczas złożono do niego zwłoki bezimiennego żołnierza, sprowadzone z Cmentarza Obrońców Lwowa. W 1944 roku grób uległ poważnemu uszkodzeniu podczas wysadzenia pałacu, ale już w 1946 roku został odbudowany i ponownie odsłonięty. Obecnie stanowi fragment ocalałej kolumnady Pałacu Saskiego.

Grób Nieznanego Żołnierza
Grób Nieznanego Żołnierza


Przy warszawskim Grobie Nieznanego Żołnierza płonie wieczny znicz pełni tu służbę warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Tutaj odbywają się znaczące uroczystości państwowe.

Plac Piłsudskiego

Plac marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie znajduje się w Śródmieściu stolicy, pomiędzy Ogrodem Saskim, a ulicami: Moliera, Królewską i Ossolińskich. Plac powstał w 1791 roku, kiedy stał się ogólnodostępny jako dziedziniec Pałacu Saskiego.

Grób Nieznanego Żołnierza
Grób Nieznanego Żołnierza
Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Pałac Saski

Dziedziniec ten był oddzielony od Krakowskiego Przedmieścia budynkami, w których mieściły się królewskie stajnie i kuźnie. Brama mieściła się przy dzisiejszej ulicy Tokarzewskiego. Pałac Saski został zniszczony po powstaniu listopadowym, później przebudowany, kiedy powstała charakterystyczna kolumnada.Pałac Saski wraz z pałacem Bruhla został wysadzony w powietrze przez hitlerowców w 1944 roku. Jedyny istniejący do dzisiaj fragment zachodniej pierzei pałacu to właśnie Grób Nieznanego Żołnierza.

Grób Nieznanego Żołnierza
Plac Piłsudskiego, Warszawa

Warszawa noclegi

Warszawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020