Kościół Św. Stanisława w Chotelku leżącym 3 km od Buska Zdroju na Ponidziu, to maleńka, drewniana świątynia na kamiennej podmurówce, stanowiąca cenny zabytek z XVI wieku. Stoi na niewielkim wzgórzu, w centrum równie maleńkiej wsi, która niegdyś nosiła nazwę Chotelek Zielony.
Kościółek w Chotelku to modrzewiowa budowla zaprojektowana na rzucie prostokąta, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium i później dobudowaną kruchtą. Świątynia powstała w 1527 roku, na miejscu wcześniejszego kościoła.

We wnętrzu zobaczyć można kamienną płytę nagrobną Anny Gniewoszowej z I połowy XVII stulecia. Warto też zwrócić uwagę na cenną, XVI-wieczną polichromię pokrywającą belkowany strop. Odrzwia prowadzące z kruchty do nawy noszą ślady „oślego grzbietu”. Zachowały się tu również renesansowy ołtarz, gotycki krucyfiks, kropielnica oraz późnorenesansowa ambona. Najcenniejszy zachowany zabytek to drewniany późnogotycki tryptyk, ale ze względów bezpieczeństwa jest on przechowywany obecnie w buskiej Kaplicy Zdrojowej.
Kościółek w Chotelku należy do Skarbca Świętokrzyskiego - Szlaku Architektury Drewnianej i Średniowiecznej.

Kościół Św. Stanisława
Niebieski szlak, Chotelek
Ponidzie noclegi
Ponidzie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

