Dolina Sąspowska w Ojcowie, Roman Świątkowski

Dolina Sąspowska w Ojcowie

(4.8 głosów: 15)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ojcowski Park Narodowy

Dolina Sąspowska to objęta ochroną dolina znajdująca się pomiędzy Sąspowem i Ojcowem, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jej długość to ponad 5 km spaceru wśród przepięknej przyrody, wzdłuż płynącego potoku Sąspówka. W przeciwieństwie do obleganej Doliny Prądnika w Ojcowie, Dolina Sąspówki jest zaciszna.

Malownicze źródła

Potok Sąspówka jest tutaj zasilana kilkoma źródłami. Są to: Źródło Ruskie, Źródło Filipowskiego, Źródło Harcerza czy Źródło Spod Graba. Tworzą one bardzo ładny widok, a to dlatego, że stanowią małe wodospady.

, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski


Ostańce

Na zboczach mijanych wzniesień rosną buki, a wśród nich zobaczyć można, podobnie jak na całym obszarze Jury, przecudne ostańce czyli wapienne formacje skalne zbudowane z odpornych skał. Skupiło się ich tutaj całkiem sporo. Niemal każda z nich ma swą nazwę, jest Skała Langiewicza, Kurowskiego, Muszla, Wielka Katarzyna czy Framugi, Czubatka, Wrota, Bramka itd.

Jaskinie

W dolinie, na wspomnianych, trudnodostępnych, zalesionych i skalistych zboczach znajdują się również jaskinie. W Dolinie Sąspowskiej są to Jaskinia Sąspowska, J. Zbójecka, J. Wylotne, J. Koziarnia. Nie są udostępnione dla turystów. Ciekawostką jest, że w jaskiniach tych odnaleziono szczątki i ślady świadczące o tym, że przebywał w nich człowiek pierwotny.

, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski

Na terenie doliny spotkać można bobra lub jego ślady - żeremia, obgryzione drzewa lub ścięte drzewa. Na terenie doliny znajduje się Wąwóz Jamki objęty ochroną ścisłą. Dodatkowymi walorami doliny są liczne mostki zbudowane na płynącym doliną potoku oraz cisza, spokój. Zaobserwować można wiele różnych gatunków roślin, ptaków i innych zwierząt. Przez dolinę biegnie żółty pieszy szlak turystyczny. Warto rozpocząć wędrówkę w miejscowości Sąspów i kierować się oznakowaniami szlaku w kierunku Ojcowa.

Adres

Dolina Sąspowska
żółty Szlak Dolinek Jurajskich, Sąspów

GPS: 50°12'14N, 19°49'2E

Ojców noclegi

Ojców to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Ojców Jura Krakowsko Częstochowska
Ważna
doliny dla rodziny czynne cały rok wstęp bezpłatny doliny jurajskie
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Szymon91
Widoki niesamowite ale polecam wziąć buty turystyczne (błoto) jeżeli pogoda w ostatnie dni nie była słoneczna.
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022