Dolina Sąspowska w Ojcowie, Roman Świątkowski

Dolina Sąspowska to objęta ochroną dolina znajdująca się w popularnym Ojcowie, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jej długość to ponad 5 km spaceru wśród przepięknej przyrody, wzdłuż płynącego potoku Sąspówka zasilanego kilkoma źródłami (źr. Ruskie, źr. Filipowskiego, źr. Harcerza, źr. Spod Graba), które tworzą malownicze małe wodospady.Na zboczach mijanych wzniesień rosną buki, a wśród nich zobaczyć można, jak na całym obszarze Jury, przecudne wapienne formacje skalne, których jest tutaj sporo. Każda z nich ma nazwy tj. Langiewicza, Kurowskiego, Muszla, Wielka Katarzyna czy Framugi, Czubatka, Wrota, Bramka itd.

W dolinie, na wspomnianych, trudnodostępnych zalesionych, skalistych zboczach znajdują się również jaskinie. W Dolinie Sąspowskiej są to Jaskinia Sąspowska, J. Zbójecka, J. Wylotne, J. Koziarnia. Nie są dostępne do zwiedzania. Ciekawostką tych jaskiń jest fakt znalezienia w nich szczątek świadczących o występującej tutaj kulturze człowieka pierwotnego.

Na terenie doliny spotkać można bobra lub jego ślady - żeremia, obgryzione drzewa lub ścięte drzewa. Na terenie doliny znajduje się Wąwóz Jamki objęty ochroną ścisłą. Dodatkowymi walorami doliny są liczne mostki zbudowane na płynącym doliną potoku oraz cisza, spokój. Zaobserwować można wiele różnych gatunków roślin, ptaków i zwierząt. Przez dolinę biegnie żółty pieszy szlak turystyczny. Warto rozpocząć wędrówkę w miejscowości Sąspów i kierować się oznakowaniami szlaku w kierunku Ojcowa.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°12'15" N, 19°48'57" E
Małopolskie
2017-10-25
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2020-02-17 na
Widoki niesamowite ale polecam wziąć buty turystyczne (błoto) jeżeli pogoda w ostatnie dni nie była słoneczna.