Cerkiew w Rzepedzi, Zbyszek Mat

Cudna drewniana cerkiew greckokatolicka Św. Mikołaja w Rzepedzi w Bieszczadach została wybudowana w 1824 roku, w miejscu wcześniejszej cerkwi. Obecnie służy katolikom obrządku łacińskiego (kościół rzymskokatolicki) i bizantyjskiego (kaplica grekokatolicka).Cerkiew Św. Mikołaja stoi przy końcu części zwanej Rzepedź-Wieś, nad potokiem Rzepedka, na podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej. Jest to budowla drewniana, orientowana, konstrukcji zrębowej, oszalowana i trójdzielna.

Cerkiew w Rzepedzi

Cerkiew w Rzepedzi reprezentuje typ północno-wschodni cerkwi łemkowskiej, bezwieżowy osławicki (od rzeki Osławy). W 2006 roku spaliła się cerkiew w Komańczy i pozostały tylko dwie starsze bezwieżowe cerkwie typu północno-wschodniego - w Rzepedzi i pobliskim Turzańsku. Na szczęście w 2010 roku cerkiew w Komańczy odbudowano i ponownie są w tym regionie 3 obiekty tego typu.

Cerkiew w Rzepedzi stoi na niewielkim wzgórzu i otoczona jest murem z kamienia polnego, z drewnianą bramką. Obok znajduje się cmentarz.

Cerkiew Św. Mikołaja
Rzepedź

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°23'21" N, 22°6'14" E
Podkarpackie
2015-01-27
2020-01-28 13:46

Cerkiew w Rzepedzi na blogu

Zdjęcie Bieszczadzkie skarby
Bieszczadzkie skarby
Bieszczady to przepiękne tereny, nadal dość dzikie i tajemnicze. W ostatnich dniach, w Rzepedzi odkryto przypadkowo skarb - zabytki z brązu sprzed 3,5 tys. lat. To znalezisko zaciekawiło bardzo archeologów z Muzeum Historycznego w Sanoku. A wszystko stało się podczas spaceru do cudnej cerkwi w Rzepedzi, która też jest skarbem tego regionu, podobnie jak wiele innych pobliskich dawnych cerkwi - w Turzańsku, Szczawnem, …
Atrakcje · 2015-01-27 14:45:31

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą