51°15'35" N, 16°43'9" E
Dolnośląskie
2017-02-06
2020-02-01 02:00

Opis Brzegu Dolnego

Brzeg Dolny to historyczne miasto w województwie dolnośląskim, leżące na prawym brzegu Odry, okolo 30 km na północny zachód od Wrocławia.Historia Brzegu Dolnego

Brzeg Dolny znany jest od XIV wieku, jako osada nad Odrą, już wówczas istniała tu przeprawa promowa przez rzekę, a dodatkowo w XVI wieku zbudowano tu jaz i każdy przepływający statek musiał opłacać cło. Nad Odrą stał też duży młyn.

Brzeg Dolny
Brzeg Dolny

Tragiczne dzieje miały tu miejsce w wieku XX, bowiem Niemcy stworzyli tu zakłady chemiczne na potrzeby wojska, a przy wyzwoleniu wojska radzieckie zbombardowały te zakłady a przy okazji sporą część miasta, m.in most, który do dzisiaj nie został odbudowany, pozostał jedynie most kolejowy. Dlatego z Wrocławiem Brzeg Dolny łączy przeprawa promowa, która jest atrakcją dla turystów.

Zabytki w Brzegu Dolnym

- Zabytkowy układ przestrzenny miasta z około 1400 roku

Brzeg Dolny
Brzeg Dolny


- Kościół MB Szkaplerznej, Rynek 23 - budynek szachulcowy z XVIII wieku

- Kaplica cmentarna Św Jadwigi Śląskiej - zabytek z 1666 roku

Brzeg Dolny
Brzeg Dolny


- Pałac w Brzegu Dolnym, ul. Kochanowskiego - piękny budynek neoklasycystyczny z XVII wieku, odbudowywany po wojnie, w kompleksie pałacowym zobaczyć też można oficynę, stajnię czy wozownię. W zabudowaniach pałacowych dziś mieści się Urząd Miasta i Dom Kultury

- Park pałacowy - kompleks otacza piękny, zabytkowy park krajobrazowy z małą architekturą, odnaleźć tu można m.in. mauzoleum rodziny von Hoym, ogrodzenie, mostki, młyn

Brzeg Dolny
Brzeg Dolny

Brzeg Dolny noclegi

Brzeg Dolny to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Brzegu Dolnym. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Art Hotel ****

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-02-14 na

Teraz pierwszy raz otrzymałam zdjęcia z Brzegu z tego co kojarzę i je zatwirdziłam i widać je w portalu

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021