Brzeg Dolny. Atrakcje, które warto zwiedzić

Brzeg Dolny
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Brzeg Dolny to historyczne miasto w województwie dolnośląskim, leżące na prawym brzegu Odry, okolo 30 km na północny zachód od Wrocławia.

Historia Brzegu Dolnego

Brzeg Dolny znany jest od XIV wieku, jako osada nad Odrą, już wówczas istniała tu przeprawa promowa przez rzekę, a dodatkowo w XVI wieku zbudowano tu jaz i każdy przepływający statek musiał opłacać cło. Nad Odrą stał też duży młyn.

Brzeg Dolny
Brzeg Dolny

Tragiczne dzieje miały tu miejsce w wieku XX, bowiem Niemcy stworzyli tu zakłady chemiczne na potrzeby wojska, a przy wyzwoleniu wojska radzieckie zbombardowały te zakłady a przy okazji sporą część miasta, m.in most, który do dzisiaj nie został odbudowany, pozostał jedynie most kolejowy. Dlatego z Wrocławiem Brzeg Dolny łączy przeprawa promowa, która jest atrakcją dla turystów.

Zabytki w Brzegu Dolnym

- Zabytkowy układ przestrzenny miasta z około 1400 roku

Brzeg Dolny
Brzeg Dolny

- Kościół MB Szkaplerznej, Rynek 23 - budynek szachulcowy z XVIII wieku

- Kaplica cmentarna Św Jadwigi Śląskiej - zabytek z 1666 roku

Brzeg Dolny
Brzeg Dolny

- Pałac w Brzegu Dolnym, ul. Kochanowskiego - piękny budynek neoklasycystyczny z XVII wieku, odbudowywany po wojnie, w kompleksie pałacowym zobaczyć też można oficynę, stajnię czy wozownię. W zabudowaniach pałacowych dziś mieści się Urząd Miasta i Dom Kultury

- Park pałacowy - kompleks otacza piękny, zabytkowy park krajobrazowy z małą architekturą, odnaleźć tu można m.in. mauzoleum rodziny von Hoym, ogrodzenie, mostki, młyn

Brzeg Dolny
Brzeg Dolny

Noclegi w Brzegu Dolnym

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.3 głosów: 13)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 13)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk

Teraz pierwszy raz otrzymałam zdjęcia z Brzegu z tego co kojarzę i je zatwirdziłam i widać je w portalu

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024