Brama Marchijska w Łagowie

Brama Marchijska w Łagowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

W średniowieczu zamek w Łagowie otaczał gotycki mur obrony, elementem którego były bramy, zachowane w mieście do dziś. Jedną z nich jest Brama Marchijska z XV lub XVI wieku, zwana też Brandenburską, Niemiecką lub Berlińską, która stanęła w miejscu wcześniejszej budowli z XIV wieku. Miała ona to samo przeznaczenie, ale najprawdopodobniej była wówczas drewniana. Nazwa Bramy Marchijskiej wzięła się od kierunku, w który prowadziła, mianowicie do Marchii Brandenburskiej.

Obecna Brama Marchijska, podobnie jak pobliska Brama Polska, zbudowana jest z cegły, ale ma mocniejszą konstrukcję, jest niższa od pobliskiej bramy, za to szersza. Ponadto dziś jest otynkowana i w górnej części zyskała tzw. mur pruski, znany z zabytków w północnej części Polski. W bramie wybity jest tunel samochodowy oraz węższy tunel dla pieszych. Przy bramie zachował się też kamienny mur obronny. Obecnie w Bramie Marchijskiej mieści się Centrum Turystyki Wędkarskiej. Wraz z Bramą Polską stanowią cenny zabytek średniowiecznych systemów obwarowań miejskich.



Informacje praktyczne

Brama Marchijska
ul. Kościuszki, Łagów

Noclegi w Łagowie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

(5 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024