W średniowieczu zamek w Łagowie otaczał gotycki mur obrony, elementem którego były bramy, zachowane w mieście do dziś. Jedną z nich jest Brama Marchijska z XV lub XVI wieku, zwana też Brandenburską, Niemiecką lub Berlińską, która stanęła w miejscu wcześniejszej budowli z XIV wieku. Miała ona to samo przeznaczenie, ale najprawdopodobniej była wówczas drewniana. Nazwa Bramy Marchijskiej wzięła się od kierunku, w który prowadziła, mianowicie do Marchii Brandenburskiej.
Obecna Brama Marchijska, podobnie jak pobliska Brama Polska, zbudowana jest z cegły, ale ma mocniejszą konstrukcję, jest niższa od pobliskiej bramy, za to szersza. Ponadto dziś jest otynkowana i w górnej części zyskała tzw. mur pruski, znany z zabytków w północnej części Polski. W bramie wybity jest tunel samochodowy oraz węższy tunel dla pieszych. Przy bramie zachował się też kamienny mur obronny. Obecnie w Bramie Marchijskiej mieści się Centrum Turystyki Wędkarskiej. Wraz z Bramą Polską stanowią cenny zabytek średniowiecznych systemów obwarowań miejskich.
Adres
Brama Marchijska
ul. Kościuszki, Łagów
GPS: 52°20'3N, 15°17'31E
Łagów noclegi
Łagów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!