Fara w Międzyrzeczu

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu to stara, gotycka fara i zarazem jedyny zachowany w mieście zabytek sakralny z czasów średniowiecza. Budowla powstała w dwóch etapach, najpierw, w XIV wieku, w latach 1474-79 stanął korpus świątyni, natomiast prezbiterium z zakrystią, wewnętrzne sklepienie oraz szczyty korpusu dobudowano w XVI stuleciu. Jest to budowla murowana, oskarpowana, z trzema nawami i pięcioma przęsłami. W prezbiterium zachował się XVI-wieczny, renesansowy wystrój malarski, ufundowany przez starostę międzyrzeckiego. Inne elementy wystroju są znacznie młodsze - ołtarz główny, tabernakulum, chrzcielnica, relikwiarz oraz ołtarze boczne powstały w latach 60. XX wieku.Ciekawostką jest, że jeden z ołtarzy bocznych poświęcony jest Pięciu Braciom Męczennikom i są w nim przechowywane relikwie Św. Pierwszych Męczenników Polski 1003-2003. Podobizny i imiona Braci Międzyrzeckich widnieją też na dzwonach. Pięciu Braci Męczenników (również Pierwsi Męczennicy Polski, Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich) to pięciu chrześcijańskich eremitów - pustelników: dwóch włoskich benedyktynów: Benedykt i Jan, dwóch polskich nowicjuszy i jednocześnie rodzonych braci: Izaak i Mateusz oraz ich polski pomocnik Krystyn. Zostali oni zamordowani w napadzie rabunkowym w 1003 roku, najprawdopodobniej we wsi Święty Wojciech koło Międzyrzecza i uznani za męczenników. Izaak, Mateusz i Krystyn są pierwszymi pochodzącymi z Polski świętymi kanonizowanymi w historii kościoła.

Kościół Św. Jana Chrzciciela
ul. Spokojna 6, Międzyrzecz 
tel. 533-923-532
www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.plMiędzyrzecz noclegi

Międzyrzecz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Międzyrzecz
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
gotyckie kościoły fary
52°26'36N, 15°34'41E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021