Kościół Św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu to stara, gotycka fara i zarazem jedyny zachowany w mieście zabytek sakralny z czasów średniowiecza. Budowla powstała w dwóch etapach, najpierw, w XIV wieku, w latach 1474-79 stanął korpus świątyni, natomiast prezbiterium z zakrystią, wewnętrzne sklepienie oraz szczyty korpusu dobudowano w XVI stuleciu. Jest to budowla murowana, oskarpowana, z trzema nawami i pięcioma przęsłami. W prezbiterium zachował się XVI-wieczny, renesansowy wystrój malarski, ufundowany przez starostę międzyrzeckiego. Inne elementy wystroju są znacznie młodsze - ołtarz główny, tabernakulum, chrzcielnica, relikwiarz oraz ołtarze boczne powstały w latach 60. XX wieku.Ciekawostką jest, że jeden z ołtarzy bocznych poświęcony jest Pięciu Braciom Męczennikom i są w nim przechowywane relikwie Św. Pierwszych Męczenników Polski 1003-2003. Podobizny i imiona Braci Międzyrzeckich widnieją też na dzwonach. Pięciu Braci Męczenników (również Pierwsi Męczennicy Polski, Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich) to pięciu chrześcijańskich eremitów - pustelników: dwóch włoskich benedyktynów: Benedykt i Jan, dwóch polskich nowicjuszy i jednocześnie rodzonych braci: Izaak i Mateusz oraz ich polski pomocnik Krystyn. Zostali oni zamordowani w napadzie rabunkowym w 1003 roku, najprawdopodobniej we wsi Święty Wojciech koło Międzyrzecza i uznani za męczenników. Izaak, Mateusz i Krystyn są pierwszymi pochodzącymi z Polski świętymi kanonizowanymi w historii kościoła.

Kościół Św. Jana Chrzciciela
ul. Spokojna 6, Międzyrzecz 
tel. 533-923-532
www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl

Międzyrzecz noclegi

Międzyrzecz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1147199 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021