Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Fara w Międzyrzeczu

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu to stara, gotycka fara i zarazem jedyny zachowany w mieście zabytek sakralny z czasów średniowiecza. Budowla powstała w dwóch etapach, najpierw, w XIV wieku, w latach 1474-79 stanął korpus świątyni, natomiast prezbiterium z zakrystią, wewnętrzne sklepienie oraz szczyty korpusu dobudowano w XVI stuleciu. Jest to budowla murowana, oskarpowana, z trzema nawami i pięcioma przęsłami. W prezbiterium zachował się XVI-wieczny, renesansowy wystrój malarski, ufundowany przez starostę międzyrzeckiego. Inne elementy wystroju są znacznie młodsze - ołtarz główny, tabernakulum, chrzcielnica, relikwiarz oraz ołtarze boczne powstały w latach 60. XX wieku.Ciekawostką jest, że jeden z ołtarzy bocznych poświęcony jest Pięciu Braciom Męczennikom i są w nim przechowywane relikwie Św. Pierwszych Męczenników Polski 1003-2003. Podobizny i imiona Braci Międzyrzeckich widnieją też na dzwonach. Pięciu Braci Męczenników (również Pierwsi Męczennicy Polski, Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich) to pięciu chrześcijańskich eremitów - pustelników: dwóch włoskich benedyktynów: Benedykt i Jan, dwóch polskich nowicjuszy i jednocześnie rodzonych braci: Izaak i Mateusz oraz ich polski pomocnik Krystyn. Zostali oni zamordowani w napadzie rabunkowym w 1003 roku, najprawdopodobniej we wsi Święty Wojciech koło Międzyrzecza i uznani za męczenników. Izaak, Mateusz i Krystyn są pierwszymi pochodzącymi z Polski świętymi kanonizowanymi w historii kościoła.

Kościół Św. Jana Chrzciciela
ul. Spokojna 6, Międzyrzecz 
tel. 533-923-532
www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.plMiędzyrzecz noclegi

Międzyrzecz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Międzyrzecz
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
gotyckie kościoły fary
52°26'36N, 15°34'41E
07 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację