Kościół Św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu

Fara w Międzyrzeczu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu to stara, gotycka fara i zarazem jedyny zachowany w mieście zabytek sakralny z czasów średniowiecza. Budowla powstała w dwóch etapach, najpierw, w XIV wieku, w latach 1474-79 stanął korpus świątyni, natomiast prezbiterium z zakrystią, wewnętrzne sklepienie oraz szczyty korpusu dobudowano w XVI stuleciu. Jest to budowla murowana, oskarpowana, z trzema nawami i pięcioma przęsłami. W prezbiterium zachował się XVI-wieczny, renesansowy wystrój malarski, ufundowany przez starostę międzyrzeckiego. Inne elementy wystroju są znacznie młodsze - ołtarz główny, tabernakulum, chrzcielnica, relikwiarz oraz ołtarze boczne powstały w latach 60. XX wieku.

Ciekawostką jest, że jeden z ołtarzy bocznych poświęcony jest Pięciu Braciom Męczennikom i są w nim przechowywane relikwie Św. Pierwszych Męczenników Polski 1003-2003. Podobizny i imiona Braci Międzyrzeckich widnieją też na dzwonach. Pięciu Braci Męczenników (również Pierwsi Męczennicy Polski, Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich) to pięciu chrześcijańskich eremitów - pustelników: dwóch włoskich benedyktynów: Benedykt i Jan, dwóch polskich nowicjuszy i jednocześnie rodzonych braci: Izaak i Mateusz oraz ich polski pomocnik Krystyn. Zostali oni zamordowani w napadzie rabunkowym w 1003 roku, najprawdopodobniej we wsi Święty Wojciech koło Międzyrzecza i uznani za męczenników. Izaak, Mateusz i Krystyn są pierwszymi pochodzącymi z Polski świętymi kanonizowanymi w historii kościoła.Kościół Św. Jana Chrzciciela
ul. Spokojna 6, Międzyrzecz 
tel. 533-923-532
www.janmcz.zgora-gorzow.opoka.org.pl

Noclegi w Międzyrzeczu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024