Zamek w Międzyrzeczu

Zamek w Międzyrzeczu

(5 głosów: 4)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Historia zamku w Międzyrzeczu

Zamek Piastowski w Międzyrzeczu zbudowano w XIV wieku, w czasach króla Kazimierza Wielkiego, jako siedzibę kasztelanów i starostów międzyrzeckich. Powstał w miejscu wcześniejszego drewnianego grodu, w strategicznej lokalizacji, u zbiegu rzek Paklicy i Obry. W 1574 roku na zamku gościł Henryk Walezy zmierzający do Krakowa po tron Polski. Międzyrzecki zamek został przebudowany w XVI wieku, a podczas potopu szwedzkiego mocno ucierpiał i już nigdy nie został odbudowany.

 Zamek w Międzyrzeczu
Zamek w Międzyrzeczu

Zamek w Międzyrzeczu - Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej

Jedynie zabezpieczono go jako trwałą ruinę, którą można samodzielnie zwiedzać za symboliczną kwotę. Na początku XVIII stulecia koło ruin zamku wybudowano nową siedzibę starostów międzyrzeckich, która dziś wspólnie z zamkiem, budynkiem bramnym i karczmą stanowi Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. Piękne jest położenie Muzeum, wśród zieleni starodrzewu w parku, jakoby na wyspie, pośród licznych odnóg rzek, z romantycznymi mostkami.Muzeum w Międzyrzeczu
Muzeum w Międzyrzeczu
 Zamek w Międzyrzeczu
Zamek w Międzyrzeczu

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn-pt 9.00-16.00

Adres

Zamek Piastowski 
Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego
ul. Podzamcze 2, Międzyrzecz
tel. 95/ 742-18-50
Profil Facebook

GPS: 52°26'42N, 15°34'20E

Międzyrzecz noclegi

Międzyrzecz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 Zamek w Międzyrzeczu
Obejście zamku
Zamek w Międzyrzeczu
 Zamek w Międzyrzeczu
Otoczenie zamku
Międzyrzecz
Ważna
muzea gotyckie zamek
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Paweł
Tysiącletnia twierdza, ewoluująca przez stulecia: osada obronna w VIII wieku- gródek plemienny-gród piastowski- zamek gotycki- zamek gotycko-renesansowy. Zrujnowany po potopie, pełnił funkcje skarbowe, gospodarcze i kwaterunkowe (dla wojska) aż do II rozbioru. Miejsce, które dało wiele niezwykłych znalezisk archeologicznych. Dziś "trwała ruina", zamek stoi na wałach dawnego grodu, wśród wód (świetnie zachowana fosa, staw, dwie rzeki), w centrum pięknego parku obok muzeum (jedno z większych regionalnych) z działami: sztuki, historii, archeologii i etnografii. Muzeum w zachowanych zabudowaniach podzamcza: dworkiem starostów, oficyną, karczmą i budynkiem bramnym. WARTO!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023