Bolesławiec położony jest w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego, w pobliżu granic z Czechami i Niemcami, nieco na zachód od Legnicy. Malowniczo usytuowany w dolinie rzeki Bóbr, w otoczeniu Borów Dolnośląskich, Bolesławiec należy do najpiękniejszych miast regionu, oferując interesujące zabytki i ciekawą przeszłość.
Zabytki w Bolesławcu
Bolesławiec poszczycić się może pieczołowicie odrestaurowanym układem urbanistycznym wraz z bogatym zespołem zabytków, wśród których na uwagę zasługują:

- Bazylika Wniebowzięcia NMP i Św. Mikołaja, Rynek - gotycka budowla z XV wieku
- Ratusz, Rynek - okazała budowla z XVI wieku, z wysoką wieżą
- Mury obronne, ul. Chopina i inne - średniowieczne obwarowania z XIV stulecia, z zachowaną basztą obronną
- Klasztor dominikanów - barokowa budowla z XVIII wieku
- Sąd w Bolesławcu, ul. Sądowa
- Wiadukt kolejowy, dojście od ul. Wróblewskiego - XIX-wieczny, kamienny most nad Bobrem złożony jest z kilkudziesięciu łukowych przęseł, przypomina rzymski akwedukt
Ceramika w Bolesławcu
Od czasów średniowiecza Bolesławiec na Dolnym Śląsku słynie z wyrobów naczyń ceramicznych – miejscowa kamionka znana jest na niemal wszystkich kontynentach. Obecnie istnieje tu Muzeum Ceramiki, a ponadto z tym tematem związane jest największe święto miasta – Bolesławieckie Święto Ceramiki, w trzeci weekend sierpnia. Gromadzi ono turystów z całego świata, oferując bogaty program kulturalny. Tradycje ceramiczne przejawiają się też w małej architekturze na Rynku, odnaleźć tu można ciekawą, ceramiczną fontannę i ławki ze słynnym niebieskim wzorem.

Noclegi w
Bolesławiec miasto ceramiki - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące
Turyści najczęściej odwiedzają: Rynek w Bolesławcu, a potem Mury obronne w Bolesławcu i Ratusz w Bolesławcu.













