Tatry Wysokie – co warto o nich wiedzieć?

Decydując się na wyjazd w góry, często wybieramy te najpopularniejsze – Tatry Wysokie – idealne miejsce dla miłośników natury i górskich wędrówek. Z uroków tych niezwykłych gór cieszą się zarówno Polacy, jak i Słowacy, bo szczyty o charakterze alpejskim rozciągają się przez dwa kraje. Czym cechują się Tatry Wysokie? Dowiedz się więcej o tym przyrodniczym i turystycznym obszarze!

Gdzie znajdują się Tatry Wysokie?

Tatry to najwyższe pasmo gór w łańcuchu Karpat. Dzieli się je na Tatry Zachodnie i Wschodnie, a te ostatnie kolejno na Tatry Wysokie i Bielskie. Wszystkie szczyty tych gór są niezwykłe, ale właśnie Tatry Wysokie cenimy najbardziej, nie tylko ze względu na ich imponujące wysokości. 
Tatry Wysokie to najwyższe góry w Polsce i na Słowacji. Łącznie na terytoriach obu krajów zajmują one powierzchnię ok. 340 km², z czego większość znajduje się po stronie Słowackiej. W Polsce Tatry wysokie to obszar ok. 80 km², z najwyższym szczytem granicznym, czyli Rysami. Na ich obszarze znajduje się Tatrzański Park Narodowy, utworzony w 1955 roku, który chroni niezwykłą roślinność i zwierzęta występujące jedynie w tym miejscu na świecie.

Kiedy powstały Tatry Wysokie?

Tatry to góry fałdowe o charakterze alpejskim, które cechują się stosunkowo młodą rzeźbą terenu. Choć historia powstania Tatr sięga 300 milionów lat wstecz, ostatecznie góry te wypiętrzały się ok. 10–15 milionów lat temu. 
Dla porównania – najstarsze góry świata na terenie Zatoki Hudsona mają przeszło 4 miliardy lat. W Polsce natomiast najstarsze są Góry Świętokrzyskie, które mają przeszło 500 milionów lat.

Tatry Wysokie – najwyższe szczyty graniczne

Wybierając się na wczasy w Tatry Wysokie, nie trzeba daleko szukać – jeden z najwyższych szczytów znajduje się w Polsce. Mowa o Rysach położonych na granicy polsko-słowackiej. Góry te mają trzy szczyty, a ten najwyższy leży na terytorium Słowacji. Z kolei szczyt po naszej stronie sięga 2499 m n.p.m.
Wymieniając szczyty graniczne Tatr Wysokich, nie można zapomnieć o najpopularniejszych i zarazem najpiękniejszych, takich jak:
   • Mięguszowieckie Szczyty – sięgają 2438 m n.p.m. i stanowią drugi co do wysokości Polski szczyt; 
   • Kasprowy Wierch – góra sięgająca 1987 m n.p.m. i jest jedną z najpopularniejszy atrakcji turystycznych w naszym kraju, określaną jako zimowa stolica Polski; 
   • Świnica – jest to nieco niższy szczyt (2301 m n.p.m.), ale równie atrakcyjny, zwłaszcza pod względem licznych szlaków turystycznych uwielbianych przez wędrowców;
   • Czerwone Wierchy – składają się z czterech szczytów rozdzielonych pięknymi przełęczami;
   • Wołowiec – składa się ze zdeformowanych skał metamorficznych, chętnie jest wybierany ze względu na m.in. rozmaite szlaki turystyczne. 

Najpiękniejsze polskie szczyty w Tatrach Wysokich

Niezwykłe tereny Tatr Wysokich znajdziesz również w naszym kraju, i to nie tylko na granicy ze Słowacją. Najwyższe szczyty Tatr Wysokich, całkowicie położone w Polsce, to:   
   • Giewont
   • Kościelec, 
   • Mnich, 
   • Kozi Wierch, 
   • Kominiarski Wierch. 
Spośród wymienionych to właśnie słynny Giewont jest najchętniej wybieranym miejscem przez turystów. Szlaki na Giewont doceni każdy, zarówno wytrawny turysta, jak i amator, który szuka wytchnienia na łonie przyrody.

Najwyższe szczyty Tatr Wysokich po stronie Słowacji

Chcąc zwiedzić najwyższe szczyty Tatr, warto wybrać się na urlop do południowych sąsiadów. W Słowacji znajdują się aż trzy najwyższe szczyty Tatr Wysokich. Są to:
   • Gerlach (2655 m n.p.m.) – to najwyższy szczyt w Tatrach Wysokich, jak i w całych Karpatach;
   • Łomnica (2634 m n.p.m.); 
   • Lodowy Szczyt (2627 m n.p.m.).

Kiedy warto wybrać się w Tatry Wysokie?

Turyści często wybierają górskie miejsca jako cel zimowych urlopów. Oczywiście zimą Tatry Wysokie są rajem dla miłośników sportu. Narty, sanki, snowboard – to zaledwie przykłady rozrywek oferowanych przez liczne stoki zlokalizowane u podnóża najwyższych i najpiękniejszych szczytów. 
Jeśli jednak wolisz górskie wędrówki, pamiętaj, że Tatry Wysokie nie są dostępne przez cały rok. Najwyższe szczyty bywają niebezpieczne w okresie zimowym, dlatego część szlaków zostaje zamkniętych dla turystów. Jeśli za cel obierasz szlaki z najwyższym stopniem trudności, wybierz porę letnią. Z kolei stawiając na śnieżne zabawy, oczywiście udaj się tam zimą. 
Wiedz też, że w Tatrach wysokich oraz w miejscowościach znajdujących się u podnóża najpiękniejszych gór nie brakuje atrakcji dla całych rodzin. 

Na stronie Travelist znajdziesz noclegi w wielu znanych, jak i bardziej zacisznych miejscowościach. Wystarczy skorzystać z wygodnego systemu rezerwacji noclegów. Sprawdź i zarezerwuj pobyt w urokliwym, górskim domku lub w ekskluzywnym hotelu z basenem w górach – w tatrzańskich miejscowościach nie brakuje atrakcyjnych ofert w różnym klimacie!

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024