Tatry Wysokie – co warto o nich wiedzieć?

Komentarze 0
Tagi góry tatry tatry wysokie
2022-11-09 18:13:12

Decydując się na wyjazd w góry, często wybieramy te najpopularniejsze – Tatry Wysokie – idealne miejsce dla miłośników natury i górskich wędrówek. Z uroków tych niezwykłych gór cieszą się zarówno Polacy, jak i Słowacy, bo szczyty o charakterze alpejskim rozciągają się przez dwa kraje. Czym cechują się Tatry Wysokie? Dowiedz się więcej o tym przyrodniczym i turystycznym obszarze!

Gdzie znajdują się Tatry Wysokie?

Tatry to najwyższe pasmo gór w łańcuchu Karpat. Dzieli się je na Tatry Zachodnie i Wschodnie, a te ostatnie kolejno na Tatry Wysokie i Bielskie. Wszystkie szczyty tych gór są niezwykłe, ale właśnie Tatry Wysokie cenimy najbardziej, nie tylko ze względu na ich imponujące wysokości. 
Tatry Wysokie to najwyższe góry w Polsce i na Słowacji. Łącznie na terytoriach obu krajów zajmują one powierzchnię ok. 340 km², z czego większość znajduje się po stronie Słowackiej. W Polsce Tatry wysokie to obszar ok. 80 km², z najwyższym szczytem granicznym, czyli Rysami. Na ich obszarze znajduje się Tatrzański Park Narodowy, utworzony w 1955 roku, który chroni niezwykłą roślinność i zwierzęta występujące jedynie w tym miejscu na świecie.

Kiedy powstały Tatry Wysokie?

Tatry to góry fałdowe o charakterze alpejskim, które cechują się stosunkowo młodą rzeźbą terenu. Choć historia powstania Tatr sięga 300 milionów lat wstecz, ostatecznie góry te wypiętrzały się ok. 10–15 milionów lat temu. 
Dla porównania – najstarsze góry świata na terenie Zatoki Hudsona mają przeszło 4 miliardy lat. W Polsce natomiast najstarsze są Góry Świętokrzyskie, które mają przeszło 500 milionów lat.

Tatry Wysokie – najwyższe szczyty graniczne

Wybierając się na wczasy w Tatry Wysokie, nie trzeba daleko szukać – jeden z najwyższych szczytów znajduje się w Polsce. Mowa o Rysach położonych na granicy polsko-słowackiej. Góry te mają trzy szczyty, a ten najwyższy leży na terytorium Słowacji. Z kolei szczyt po naszej stronie sięga 2499 m n.p.m.
Wymieniając szczyty graniczne Tatr Wysokich, nie można zapomnieć o najpopularniejszych i zarazem najpiękniejszych, takich jak:
   • Mięguszowieckie Szczyty – sięgają 2438 m n.p.m. i stanowią drugi co do wysokości Polski szczyt; 
   • Kasprowy Wierch – góra sięgająca 1987 m n.p.m. i jest jedną z najpopularniejszy atrakcji turystycznych w naszym kraju, określaną jako zimowa stolica Polski; 
   • Świnica – jest to nieco niższy szczyt (2301 m n.p.m.), ale równie atrakcyjny, zwłaszcza pod względem licznych szlaków turystycznych uwielbianych przez wędrowców;
   • Czerwone Wierchy – składają się z czterech szczytów rozdzielonych pięknymi przełęczami;
   • Wołowiec – składa się ze zdeformowanych skał metamorficznych, chętnie jest wybierany ze względu na m.in. rozmaite szlaki turystyczne. 

Najpiękniejsze polskie szczyty w Tatrach Wysokich

Niezwykłe tereny Tatr Wysokich znajdziesz również w naszym kraju, i to nie tylko na granicy ze Słowacją. Najwyższe szczyty Tatr Wysokich, całkowicie położone w Polsce, to:   
   • Giewont
   • Kościelec, 
   • Mnich, 
   • Kozi Wierch, 
   • Kominiarski Wierch. 
Spośród wymienionych to właśnie słynny Giewont jest najchętniej wybieranym miejscem przez turystów. Szlaki na Giewont doceni każdy, zarówno wytrawny turysta, jak i amator, który szuka wytchnienia na łonie przyrody.

Najwyższe szczyty Tatr Wysokich po stronie Słowacji

Chcąc zwiedzić najwyższe szczyty Tatr, warto wybrać się na urlop do południowych sąsiadów. W Słowacji znajdują się aż trzy najwyższe szczyty Tatr Wysokich. Są to:
   • Gerlach (2655 m n.p.m.) – to najwyższy szczyt w Tatrach Wysokich, jak i w całych Karpatach;
   • Łomnica (2634 m n.p.m.); 
   • Lodowy Szczyt (2627 m n.p.m.).

Kiedy warto wybrać się w Tatry Wysokie?

Turyści często wybierają górskie miejsca jako cel zimowych urlopów. Oczywiście zimą Tatry Wysokie są rajem dla miłośników sportu. Narty, sanki, snowboard – to zaledwie przykłady rozrywek oferowanych przez liczne stoki zlokalizowane u podnóża najwyższych i najpiękniejszych szczytów. 
Jeśli jednak wolisz górskie wędrówki, pamiętaj, że Tatry Wysokie nie są dostępne przez cały rok. Najwyższe szczyty bywają niebezpieczne w okresie zimowym, dlatego część szlaków zostaje zamkniętych dla turystów. Jeśli za cel obierasz szlaki z najwyższym stopniem trudności, wybierz porę letnią. Z kolei stawiając na śnieżne zabawy, oczywiście udaj się tam zimą. 
Wiedz też, że w Tatrach wysokich oraz w miejscowościach znajdujących się u podnóża najpiękniejszych gór nie brakuje atrakcji dla całych rodzin. 

Na stronie Travelist znajdziesz noclegi w wielu znanych, jak i bardziej zacisznych miejscowościach. Wystarczy skorzystać z wygodnego systemu rezerwacji noclegów. Sprawdź i zarezerwuj pobyt w urokliwym, górskim domku lub w ekskluzywnym hotelu z basenem w górach – w tatrzańskich miejscowościach nie brakuje atrakcyjnych ofert w różnym klimacie!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Trenażery rowerowe — dla kogo i czy warto kupić trenażer?

Sezon rowerowy ma wiele zalet, ale jedną znaczącą wadę — zbyt prędko się kończy. Niskie temperatury, szybko zapadający zmrok i częste opady deszczu bądź śniegu mogą sprawić, że trening na rowerze w sezonie zimowym staje się utrudniony, a czasami wręcz niemożliwy. Jednakże, jeśli nie chcesz rezygnować z utrzymania swojej formy i dążysz do kontynuowania treningów przez cały rok, rozważ zakup trenażera rowerowego.

23 wrzesień 2023 09:23

Top 5 - najpiękniejsze parki narodowe w Polsce 

Parki narodowe to nasze narodowe dobro przyrodnicze. Ostoja natury w tym coraz szybszym i coraz bardziej sztucznym świecie. To tutaj odpoczniesz od zgiełku miasta, naładujesz akumulatory dobrej energii i zachwycisz się bogactwem polskiej fauny i flory.

Czy wiesz, że obecnie w Polsce mamy 23 parki narodowe? Największym jest Biebrzański Park Narodowy na Podlasiu, zaś najmniejszym - Ojcowski Park Narodowy w Małopolsce. Najmłodszy z kolei jest Park Narodowy Ujście Warty w woj. lubuskim. 

Są województwa w Polsce, gdzie nie ma żadnych parków narodowych, jak śląskie czy łódzkie. W niektórych innych natomiast jest kilka parków. Rekordzistą jest województwo małopolskie, w granicach którego leżą aż 4 parki narodowe w całości, a kolejny wcina się nieznacznie na jego terytorium! 

Parki narodowe w Polsce - top 5

Odwiedziliśmy jak dotąd 20 parków narodowych w Polsce, a ostatnie 3 mamy zamiar poznać w najbliższym czasie. Muszę przyznać, że bardzo trudno było mi wybrać 5 najpiękniejszych z nich, bo niemal wszystkie wywarły na mnie bardzo dobre wrażenie. Te przedstawione poniżej to moje pewniaki, które gorąco Wam polecam. Możecie jechać w ciemno!

08 wrzesień 2023 14:31

Narwiański Park Narodowy - ptasi raj nad Polską Amazonką

Narwiański Park Narodowy to jedna z perełek Podlasia. Mały ale magiczny. Niezwykłe królestwo przyrody w sercu północno-wschodniej Polski, nad rzeką Narew - jedyną taką w Polsce. Tu urok i piękno natury ukazują się w swej pełnej okazałości. Z dala od miast i codziennych problemów, stajesz się gościem w nieustannie zmieniającym się spektaklu przyrodniczym. Wzdłuż Narwi otwierają się niezmierzone bagna, tajemnicze lasy i malownicze łąki, a wszystko to otulone dźwiękami ptasiego śpiewu i poprzecinane kładkami, które pozwolą chociaż na chwilę zagłębić się w tym magicznym świecie i docenić niezwykły skarb, jakim jest bioróżnorodność naszej planety.

NPN to jeden z najmłodszych parków narodowych w Polsce. Rozpościera się na zachód od Białegostoku i na południe od Tykocina. Pomiędzy miejscowościami Rzędziany na północy i Suraż na południu. Został utworzony 1 lipca 1996 r, dla ochrony naturalnie zalewanej doliny Narwi. Nazywanej "Polską Amazonką" ze względu na gęstą sieć nieregularnie połączonych koryt rzecznych, które w jednym miejscu łączą się, by w innym znów się rozdzielić. Tworzy to niezwykle malowniczy i dziki krajobraz, jakiego próżno szukać w innych częściach Polski. Dość niedostępny i tajemny, najlepiej ukazujący swe piękno z góry, albo z tafli wody. Dlatego wieże widokowe i kajaki to najlepsze sposoby na poznanie Narwiańskiego Parku. Zobacz naszą relację !

11 wrzesień 2023 09:02
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Obserwuj na Instagramie