Alwernia to miasto położone nad Wisłą, w województwie małopolskim, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Chrzanowa. Miejsce to odznacza się pełnią bogactw przyrodniczo-kulturowych i licznymi atrakcjami turystycznymi.
Atrakcje w Alwerni
Wśród atrakcji na szczególną uwagę zasługuje klasztor Bernardynów z kościołem Św. Franciszka oraz unikatowe, najstarsze w Polsce Małopolskie Muzeum Pożarnictwa, z bogatym zbiorem eksponatów, m.in. ciekawymi zabytkowymi pojazdami strażackimi.

Niecodzienną atrakcję stanowi również Ekomuzeum Alwernia obejmujące Warsztat rzemiosła garncarskiego z Izbą Tradycji Regionalnych oraz Zespół osobliwości geologiczno-przyrodniczych Jury, jak np. jurajskie Skały Gaudynowskie, uznane za rezerwat przyrody nieożywionej, źródła czystej jurajskiej wody oraz Arkoza Kwaczalska czyli skrzemieniałe pnie araukarii karbońskich.
W pobliżu Alwerni warto też odwiedzić ruiny pałacu w Porębie Żegoty, który ma w najbliższych latach zostać odbudowany.

Nazwa Alwerni
Nazwa miasta pochodzi od pustelni Św. Franciszka w Toskani (włoskie La Verna, łacińskie Alvernia), nadał ją kasztelan Krzysztof Koryciński ufundowanemu w 1616 roku klasztorowi Bernardynów. Pod klasztorem powstała osada, która stała się później zalążkiem miejscowości Alwernia. W 1776 roku osada otrzymała przywilej organizowania jarmarków, a w 1796 roku wzmiankowana już jest jako miasto.
Szlaki w Alwerni
Przez Alwernię prowadzą liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe, lokalne oraz regionalne: Szlak Papieski, Szlak Architektury Drewnianej, a nawet międzynarodowe: Kraków-Morawy-Wiedeń Greenways, Eurovelo R4, Szlak Maryjny.



Alwernia i jej okolice to wspaniałe miejsce na rekreację - malownicze krajobrazy, duże kompleksy leśne oraz zalew Skowronek to fantastyczne miejsca na wypoczynek na łonie natury.
www.visit.powiat-chrzanowski.pl
www.alwernia.pl
Noclegi w Alwerni
Alwernia - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Alwerni
Turyści najczęściej odwiedzają: Zalew Skowronek w Alwerni, a potem Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni i Arkoza Kwaczalska w Alwerni.
















