Złotogłowice. Atrakcje, które warto zwiedzić

Złotogłowice dom nr 174
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Złotogłowice to ciekawa wioska w województwie opolskim, leżąca nieco na północ od Nysy. Początki miejscowości sięgają 1300 roku, kiedy nosiła ona nazwę Wieś Jakubowa (Jacobi villa) od imienia założyciela.

Wieś Fryderycjańska

Złotogłowice to idealny przykład wsi fryderycjańskiej czyli rozwiniętej w efekcie kolonizacji niemieckiej przeprowadzonej przez Fryderyka II po wojnach śląskich w XVIII wieku. Wówczas w zamian za zasługi wojenne przyznawano żyzną ziemię z parcelą do zabudowy mieszkalnej. 

Złotogłowice pałac - dom nr 174
Złotogłowice pałac - dom nr 174


Do połowy XIX wieku większość domów wznoszonych tu było w technice drewnianej i szachulcowej. Dopiero pod koniec XIX wieku zakazano drewnianej zabudowy i wtedy charakter wsi całkowicie się zmienił. Od tej pory wznoszono wielokondygnacyjne murowane domy z przyległymi zabudowaniami gospodarczymi.

Zabytki w Złotogłowicach

Wiele domów w Złotogłowicach do dziś zachowało ciekawe i niezwykle piękne motywy sztukatorskie, np. ornamenty czy ozdobne gzymsy. Niektóre posiadają oryginalne pokrycie dachowe, np. dom nr 178 na dachu ma ukośny geometryczny wzór z dwukolorowego łupka. Najpiękniejszym tutaj przykładem rezydencjonalnej architektury wiejskiej jest pałac - dom nr 174 - dawniej tzw. "Hof Kinne".

Złotogłowice kościół
Złotogłowice kościół

W Złotogłowicach na uwagę zasługuje też piękny kościół Św. Katarzyny z XV wieku, stoi on koło wspomnianego domu nr 174.

Złotogłowice to takie miejsce, w którym czas się zatrzymał, jadąc przez wioskę widać, że kiedyś musiało się tutaj dobrze darzyć, jednak dziś pozostał tylko ślad tamtych dni.

Złotogłowice
Złotogłowice


Noclegi w Złotogłowicach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Złotogłowice
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 6)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024