Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Złotogłowice dom nr 174

Złotogłowice

(4.5 głosów: 6)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Złotogłowice to ciekawa wioska w województwie opolskim, leżąca nieco na północ od Nysy. Początki miejscowości sięgają 1300 roku, kiedy nosiła ona nazwę Wieś Jakubowa (Jacobi villa) od imienia założyciela.Wieś Fryderycjańska

Złotogłowice to idealny przykład wsi fryderycjańskiej czyli rozwiniętej w efekcie kolonizacji niemieckiej przeprowadzonej przez Fryderyka II po wojnach śląskich w XVIII wieku. Wówczas w zamian za zasługi wojenne przyznawano żyzną ziemię z parcelą do zabudowy mieszkalnej. 

Złotogłowice pałac - dom nr 174
Złotogłowice pałac - dom nr 174

Do połowy XIX wieku większość domów wznoszonych tu było w technice drewnianej i szachulcowej. Dopiero pod koniec XIX wieku zakazano drewnianej zabudowy i wtedy charakter wsi całkowicie się zmienił. Od tej pory wznoszono wielokondygnacyjne murowane domy z przyległymi zabudowaniami gospodarczymi.Zabytki w Złotogłowicach

Wiele domów w Złotogłowicach do dziś zachowało ciekawe i niezwykle piękne motywy sztukatorskie, np. ornamenty czy ozdobne gzymsy. Niektóre posiadają oryginalne pokrycie dachowe, np. dom nr 178 na dachu ma ukośny geometryczny wzór z dwukolorowego łupka. Najpiękniejszym tutaj przykładem rezydencjonalnej architektury wiejskiej jest pałac - dom nr 174 - dawniej tzw. "Hof Kinne".

Złotogłowice kościół
Złotogłowice kościół

W Złotogłowicach na uwagę zasługuje też piękny kościół Św. Katarzyny z XV wieku, stoi on koło wspomnianego domu nr 174.Złotogłowice to takie miejsce, w którym czas się zatrzymał, jadąc przez wioskę widać, że kiedyś musiało się tutaj dobrze darzyć, jednak dziś pozostał tylko ślad tamtych dni.

Złotogłowice
Złotogłowice

Mapa Złotogłowic z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Złotogłowicach. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Złotogłowice noclegi

Złotogłowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Złotogłowicach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Złotogłowice
50°30'34N, 17°22'24E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021