Złotogłowice to ciekawa wioska w województwie opolskim, leżąca nieco na północ od Nysy. Początki miejscowości sięgają 1300 roku, kiedy nosiła ona nazwę Wieś Jakubowa (Jacobi villa) od imienia założyciela.
Wieś Fryderycjańska
Złotogłowice to idealny przykład wsi fryderycjańskiej czyli rozwiniętej w efekcie kolonizacji niemieckiej przeprowadzonej przez Fryderyka II po wojnach śląskich w XVIII wieku. Wówczas w zamian za zasługi wojenne przyznawano żyzną ziemię z parcelą do zabudowy mieszkalnej.

Do połowy XIX wieku większość domów wznoszonych tu było w technice drewnianej i szachulcowej. Dopiero pod koniec XIX wieku zakazano drewnianej zabudowy i wtedy charakter wsi całkowicie się zmienił. Od tej pory wznoszono wielokondygnacyjne murowane domy z przyległymi zabudowaniami gospodarczymi.
Zabytki w Złotogłowicach
Wiele domów w Złotogłowicach do dziś zachowało ciekawe i niezwykle piękne motywy sztukatorskie, np. ornamenty czy ozdobne gzymsy. Niektóre posiadają oryginalne pokrycie dachowe, np. dom nr 178 na dachu ma ukośny geometryczny wzór z dwukolorowego łupka. Najpiękniejszym tutaj przykładem rezydencjonalnej architektury wiejskiej jest pałac - dom nr 174 - dawniej tzw. "Hof Kinne".

W Złotogłowicach na uwagę zasługuje też piękny kościół Św. Katarzyny z XV wieku, stoi on koło wspomnianego domu nr 174.
Złotogłowice to takie miejsce, w którym czas się zatrzymał, jadąc przez wioskę widać, że kiedyś musiało się tutaj dobrze darzyć, jednak dziś pozostał tylko ślad tamtych dni.

Noclegi w Złotogłowicach
Złotogłowice - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Złotogłowic
Turyści najczęściej odwiedzają: Pałac w Złotogłowicach, a potem Kościół w Prusinowicach i Krzyż pokutny w Prusinowicach.
