Zbrojownia Rycerska w Baranowie Sandomierskim

50°30'7" N
21°32'8" E
Podkarpackie
2019-09-01 14:05:00
153m npm
Normalna
Zdjęcia (8)

Niedaleko miasta Sandomierz oraz ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe warto odwiedzić przepiękny zamek w Baranowie Sandomierskim, w którego podziemiach mieści się Zbrojownia Rycerska. Przewodnikiem po Zbrojowni jest najprawdziwszy rycerz, który posiada niezwykłą umiejętność opowiadania o historii oraz szeroką wiedzę historyczną, którą zdobywał uczestnicząc w wielu bitwach i oblężeniach jako "współczesny rycerz" z bractwa rycerskiego. Zbrojownię można zwiedzać też samodzielnie.Sala tortur

Podczas zwiedzania Zbrojowni w Baranowie Sandomierskim turyści oglądają salę tortur i poznają w ten sposób metody pracy kata oraz ciekawostki o jego zawodzie. Ponadto zapoznają się z wyglądem i zastosowaniem narzędzi tortur.

Arsenał

W następnej sali zwiedzający mogą się zapoznać z modą panującą w dawnych wiekach, by na końcu obejrzeć arsenał czyli wystawę broni zaczepnej oraz uzbrojenia ochronnego rycerzy średniowiecznych, polskiej szlachty oraz muszkieterów. Jest tu też stanowisko artyleryjskie XVII-wiecznego oddziału Szwedzkiego, żywcem wyjętego z czasów "Potopu Szwedzkiego".Na zakończenie przygody w Zbrojowni, każdy turysta może na chwilę poczuć się jak prawdziwy rycerz czy dama dworu. Do dyspozycji zwiedzających jest historyczna przebieralnia, w której są stroje i zbroje rycerskie, broń biała, a dla pań wspaniałe suknie. W czasie zwiedzania można cały czas robić zdjęcia. W Zbrojowni odbywają się też żywe lekcje historii, organizowane w szczególności dla uczniów szkół, ale też i dla zorganizowanych grup dorosłych.

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Oczywiście Będąc w Baranowie obowiązkowo należy zwiedzić też komnaty renesansowego zamku zwanego "Małym Wawelem" lub "Perłą Renesansu". W sezonie turystycznym na zamku organizowane są wystawy czasowe o bardzo ciekawej tematyce. Warto też zwiedzić zamkowe ogrody. Są tutaj trzy rodzaje ogrodów - w stylu angielskim, w stylu włoskim i w stylu francuskim. Dla osób lubiących aktywnie spędzać czas, przygotowano na terenie zamku pole golfowe. Posilić się można w zamkowej restauracji, można też zostać na dłużej i przenocować z trzygwiazdkowym hotelu zamkowym.

Atrakcje w okolicy

W odległości 11 km od Baranowa w kierunku na Sandomierz rozlewa się piękne i czyste jezioro Tarnobrzeskie. Można tu odpocząć opalając się na plaży, kąpiąc się w wodzie lub pływając na żaglówkach, kajakach czy rowerkach wodnych. Maksymalna głębokość akwenu wynosi 40 m. Jest to doskonałe miejsce dla płetwonurków, którzy chętnie tu przyjeżdżają z racji bardzo czystej wody i dużej głębokości. To również wymarzone miejsce dla wędkarzy.

Zimą w okolicy można szusować na dwóch pobliskich stokach narciarskich w Siedleszczanach (5 km) i w Konarach (34 km). Do Sandomierza jest stąd zaledwie 35 km, a do Ujazdu z ruinami zamku Krzyżtopór 40 km. Jadąc do Sandomierza warto też wstąpić po drodze do Zamku Dzikowskiego w Tarnobrzegu.

39 km od Baranowa znajduje się też przepiękny skansen w Kolbuszowej, zaś dla dzieci nie lada atrakcją będzie na pewno odwiedzenie Koziołka Matołka czyli centrum bajki w Pacanowie - to zaledwie 55 km od Baranowa Sandomierskiego.Dla tych, którzy znają polski serial "Czarne Chmury", na pewno nie jest tajemnicą, że wiele scen było kręconych właśnie na zamku w Baranowie Sandomierskim, jak i w pobliskim pokamedulski Klasztorze w Rytwianach, który znajduje się niespełna 45 km od Baranowa.

Zbrojownia Rycerska - Zamek w Baranowie Sandomierskim
ul. Zamkowa 22, Baranów Sandomierski
tel. 15/ 811-80-39
sklep_baranow@baranow.com.pl
www.baranow.com.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: