Wąwóz Kraków w Tatrach. Skalny jar odchodzący od Doliny Kościeliskiej
- Wąwóz Kraków to jeden z najładniejszych wąwozów w Tatrach Zachodnich
- Odchodzi od Doliny Kościeliskiej
- Zwykle jest suchy, ale wiosną długo zalega tu śnieg
- Dojedziesz tu łatwo z Zakopanego samochodem lub środkiem komunikacji publicznej
- U wlotu Doliny Kościeliskiej czekają płatne parkingi, w sezonie warto tu przyjechać rano
- Bilety: aby wejść do Doliny Kościeliskiej oraz Wąwozu Kraków trzeba kupić bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego
Wąwóz Kraków leżący na wysokości 1030-1350 m n.p.m., to tajemniczy skalny jar w polskich Tatrach, odchodzący od Doliny Kościeliskiej, przy Bramie Racławickiej, we wschodniej części Polany Pisanej. To piękne i bardzo ciekawe miejsce na bliski kontakt z przyrodą, głównie tą nieożywioną. Wielu turystów słusznie uważa, że Wąwóz Kraków to atrakcja, którą warto odwiedzić podczas pobytu w Tatrach. Uważany jest on za najładniejszy wąwóz w regionie.
Dojazd, parking i dojście do Wąwozu Kraków
Do Doliny Kościeliskiej dojechać łatwo z Zakopanego, zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną. U wlotu do doliny znajdziesz płatne parkingi. W sezonie mogą być pełne, dlatego lepiej przyjechać tutaj wcześnie, z samego rana.
Właśnie w Dolinie Kościeliskiej rozpoczyna się spacer do Wąwozu Kraków. Po przejściu około 4 km dojdziesz do Polany Pisanej, gdzie znajduje się kierunkowskaz prowadzący na żółty szlak wiodący do wąwozu.
Pętla żółtym szlakiem przez Wąwóz Kraków
Wąwóz ciągnie się na długości około 1,5 km, aż po zbocza Ciemniaka, ale żółty szlak prowadzi tylko przez początkowe jego fragmenty, tworząc pętlę, prowadzącą z powrotem do Doliny Kościeliskiej. Jest to w części szlak jednokierunkowy, przejście trwa około 50 minut. Dalsza część jest pod ścisłą ochroną. Wąwóz Kraków uważany jest za jeden z piękniejszych wąwozów skalnych w Tatrach Zachodnich.
Szlak żółty w liczbach:
- Długość szlaku: Około 1,3 km
- Czas przejścia: Około 55 minut
- Przewyższenie: 95 m
Trasa szlaku przez Wąwóz Kraków
Trasa żółtego szlaku początkowo prowadzi przez malownicze tereny leśne, a następnie wkracza do świata skalnych formacji. W pierwszej części szlak jest dwukierunkowy i wiedzie po dnie wąskiego kanionu.
Po przejściu około 100 metrów Wąwozu Kraków, po lewej stronie pojawia się żelazna drabinka, którą trzeba się wspiąć na pionową niemal skałę. To ciekawy element przygody. W skale tej znajduje się wejście do Smoczej Jamy. Krótkiej jaskini, którą przy pomocy łańcuchów przechodzi się z powrotem na Polanę Pisaną. Warto mieć przy sobie latarkę, ale bez niej też sobie poradzisz. Jest też możliwość ominięcia jaskini, po skale przy pomocy łańcuchów i klamer.
Warto wiedzieć, że Wąwóz Kraków to wyżłobiony w wapiennych skałach bardzo ciasny wąwóz, będący pozostałością korytarza dawnej jaskini. Dno wąwozu jest zazwyczaj suche, bo odwadnia go wywierzysko pod Skałą Pisaną. Wiosną natomiast długo zalega tu śnieg.
Jaskinia Smocza Jama
Na końcu Wąwozu Kraków znajduje się Jaskinia Smocza Jama, która jest jedną z łatwiej dostępnych jaskiń w Tatrach Zachodnich. Jej długość wynosi 37 metrów i jest to krótki korytarz jaskiniowy, który przebija skałę na wylot. Jaskinia ma wysokość 16,5 metra i stanowi doskonałe miejsce do zwiedzania dla rodzin oraz osób mniej doświadczonych. Na pewno będzie to ciekawa przygoda, a szczególnie docenią to dzieci.
Skąd nazwa Wąwozu Kraków?
Nazwa wąwozu pochodzi od miasta Krakowa, do którego sporadycznie wędrowali górale. Wąskie uliczki krakowskiego Starego Miasta wydawały im się podobne do skalnego wąwozu w Dolinie Kościeliskiej. Nie tylko sam Wąwóz otrzymał stąd nazwę, ale też okoliczne turnie: Ratusz, Baszta, Kościół, grota Smocza Jama oraz rozszerzenie doliny zwane Rynkiem.
Wąwóz Kraków to miejsce pełne magii i niezwykłych widoków, które zachwyca turystów swoją naturalną urodą. Spacerując przez ten skalny jar i odkrywając tajemnice Jaskini Smoczej Jamy, można poczuć prawdziwego ducha Tatr. To idealna atrakcja zarówno dla miłośników przyrody, jak i rodzin z dziećmi szukających przygód na świeżym powietrzu. Niezależnie od pory roku, Wąwóz Kraków dostarczy niezapomnianych wspomnień i pięknych widoków.
Informacje praktyczne
Wąwóz Kraków
Dolina Kościeliska, Zakopane
Czynne: codziennie
Bilety do TPN: normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł
Parking: płatny u wlotu do doliny
Noclegi w Tatrach
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Giewont, odległość: 5.1 km
- Zjazd pontonem z Wielkiej Krokwi w Zakopanem, odległość: 8.5 km
- Iluzja Park Zakopane, odległość: 8.7 km
- Krupówki w Zakopanem, odległość: 8.9 km
- Beskid w Tatrach, odległość: 8.9 km
- Tatrzański Park Narodowy, odległość: 9.2 km
- Orla Perć, odległość: 12 km
- Dolina Pięciu Stawów Polskich, odległość: 13.5 km
- Morskie Oko w Tatrach, odległość: 15.5 km
- Rysy, odległość: 17.4 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!