Szlak kajakowy Krutyni

Szlak Krutyni

(4.7 głosów: 19)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Spływ kajakowy rzeką Krutynią to jeden z najpiękniejszych szlaków w Europie, jego długość to 102 km i prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych strugami. Pokonując szlak można podziwiać dziką Puszczę Piską i piękny Mazurski Park Krajobrazowy. Trasę szlaku podzielić można na kilka etapów lub pokonać go w całości, takie wyprawy organizowane są w wielu miejscach i trwają nawet 9 dni.

Spływ Krutynią rozpocząć można w miejscowości Młynnik lub w Sorkwitach, skąd wpływa się na jezioro Lampackie. Pierwszy odcinek szlaku kończy się na Jeziorze Krutyńskim i jest dostępny nawet dla początkujących. Kolejny prowadzi przez rzekę Krutynię.

Szlak kajakowy Krutyni
Szlak kajakowy Krutyni


Jej początkowy odcinek to prawdziwa perełka, ewentualne utrudnienia to kłody drzew. Kolejny odcinek prowadzi na Jezioro Bełdany. Na koniec pokonać należy śluzę Guzianka, wpłynąć na jezioro Guzianka Wielka, a stamtąd dotrzeć do portu w Rucianem-Nidzie. Spływ zakończyć można w porcie lub stanicy wodnej nad Jeziorem Nidzkim.

Trasa szlaku

Sorkwity - jezioro Lampasz - Sobiepanka - jezioro Dłużec - jezioro Białe - Stanica wodna PTTK Bieńki - Gancka Struga - Stanica wodna Babięta - jezioro Zyzdrój Wielki - „Wyspa miłości” - Stanica wodna Spychowo - jezioro Zdróżno - jezioro Ublik - Stanica wodna Zgon - jezioro Mokre - Krutyń - Rosocha - jezioro Duś - Stanica wodna Ukta - Stanica wodna Nowy Most - Iznota - Kamień - Śluza Guzianka - Stanica wodna Ruciane-NidaSpływ kajakowy Krutynią dostarczyć może niesamowitych wrażeń, rzeka płynie wśród dzikiej przyrody, a ponadto można również zobaczyć przedstawicieli fauny - wilki, łosie, bobry, wydry, norki czy rysie i ponad 200 gatunków ptaków. Wśród nich bociany czarne, puchacze, derkacze, a także orła bielika czy orła przedniego.

Atrakcje na szlaku

Na trasie spływu znajduje się też wiele interesujących atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić. Należy do nich Klasztor Filiponów w Wojnowie nad jeziorem Duś. Został on wybudowany w 1847 roku i pierwotnie był klasztorem męskim. Dziś we wnętrzu mieści się muzeum z wystrojem staroobrzędowego domu modlitwy, gdzie można zobaczyć ikony z XIX wieku, księgi, krzyże i srebrny żyrandol.W miejscowości Ukta można wybrać się na wycieczkę do Parku Dzikich zwierząt w Kadzidłowie. Można tu zobaczyć m.in. wilki skandynawskie, daniele, tarpany, łosie i jelenie.

Rezerwat przyrody Królewska Sosna znajdujący się na północ od jeziora Mokre, rośnie tu stary, 200-letni starodrzew i obumarła już niestety pomnikowa sosna, od której nazwę wziął rezerwat. Warto tu zobaczyć 400-letni „Dąb nad Mokrem”, który ma ponad 30 metrów wysokości i obwód pnia ponad 5 metrów.

Muzeum Przyrodnicze w Krutyni, którego kolekcja liczy ponad 200 eksponatów zwierząt. Na uwagę zasługuje zwłaszcza kolekcja ptaków drapieżnych, a wśród nich: bieliki, myszołowy, krogulce. Są też bobry i wydry. Warto odwiedzić również leśniczówkę Pranie tuż nad jeziorem Nidzkim, w której mieszkał i tworzył poeta Konstanty Ildefons Gałczyński. Obecnie znajduje się tu Muzeum poety.

Szlak Krutyni na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Rucianych-Nid wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Ruciane-Nida noclegi

Ruciane-Nida to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°37'43N, 21°32'23E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021