Jarocin
Zamki
zamki
Normalna
Wielkopolskie
2015-11-13
2020-01-28 13:46
51°58'25" N, 17°30'10" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamknięte

Skarbczyk w Jarocinie znajduje się w parku miejskim, dawnym Parku Radolińskich, nad stawem, blisko głównej ulicy wiodącej do Poznania.Skarbczyk stoi w miejscu dawnej, średniowiecznej siedziby właścicieli miasta, prawdopodobnie rodu Zarembów, która była drewnianą budowlą obronną, otoczoną fosą. Na przełomie XIV i XV stulecia drewniana budowla spłonęła, a na jej miejscu na początku XVI wieku stanęła murowana wieża mieszkalna.

Skarbczyk
Skarbczyk

Przez jakiś czas Skarbczyk był też siedzibą Radolińskich, zanim wybudowali pobliski pałac, potem mieścił się tu skarbiec i archiwum tego wielkopolskiego rodu (najpewniej stąd nazwa).

W 1958 roku odnowiony Skarbczyk stał się pierwszą siedzibą Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Dziś jest to jego oddział, a główna siedziba mieści się w Ratuszu. Skarbczyk pełni funkcję galerii dla wystaw czasowych. Ponadto działa tu Uniwersytet Trzeciego Wieku. Obok skarbczyka znajduje się grób hr. Alfreda Bernarda Radolina, który został tu pochowany zgodnie z jego ostatnią wolą.

Skarbczyk w Jarocinie
Skarbczyk w Jarocinie


Niemal naprzeciw Skarbczyka, po drugiej stronie głównej drogi znajduje się drugi oddział Muzeum Regionalnego - Spichlerz Polskiego Rocka.

Skarbczyk
ul. Park 1, Jarocin
ul. Park 1
tel. 62/ 747-88-03
skarbczyk@muzeumjarocin.pl
http://www.muzeumjarocin.pl
Zwiedzanie: wt-pt 12.00-16.00, I nd miesiąca 14.00-18.00, pn nieczynne
Bilety: normalne 2 zł, ulgowe 1 złJarocin noclegi

Jarocin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021