Skarbczyk w Jarocinie

Skarbczyk
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Skarbczyk w Jarocinie znajduje się w parku miejskim, dawnym Parku Radolińskich, nad stawem, blisko głównej ulicy wiodącej do Poznania.

Skarbczyk stoi w miejscu dawnej, średniowiecznej siedziby właścicieli miasta, prawdopodobnie rodu Zarembów, która była drewnianą budowlą obronną, otoczoną fosą. Na przełomie XIV i XV stulecia drewniana budowla spłonęła, a na jej miejscu na początku XVI wieku stanęła murowana wieża mieszkalna.

Skarbczyk
Skarbczyk


Przez jakiś czas Skarbczyk był też siedzibą Radolińskich, zanim wybudowali pobliski pałac, potem mieścił się tu skarbiec i archiwum tego wielkopolskiego rodu (najpewniej stąd nazwa).

W 1958 roku odnowiony Skarbczyk stał się pierwszą siedzibą Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Dziś jest to jego oddział, a główna siedziba mieści się w Ratuszu. Skarbczyk pełni funkcję galerii dla wystaw czasowych. Ponadto działa tu Uniwersytet Trzeciego Wieku. Obok skarbczyka znajduje się grób hr. Alfreda Bernarda Radolina, który został tu pochowany zgodnie z jego ostatnią wolą.

Skarbczyk w Jarocinie
Skarbczyk w Jarocinie

Niemal naprzeciw Skarbczyka, po drugiej stronie głównej drogi znajduje się drugi oddział Muzeum Regionalnego - Spichlerz Polskiego Rocka.

Skarbczyk
ul. Park 1, Jarocin
ul. Park 1
tel. 62/ 747-88-03
skarbczyk@muzeumjarocin.pl
http://www.muzeumjarocin.pl
Zwiedzanie: wt-pt 12.00-16.00, I nd miesiąca 14.00-18.00, pn nieczynne
Bilety: normalne 2 zł, ulgowe 1 złInformacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 12:00–18:00
  • środa: 12:00–18:00
  • czwartek: 12:00–18:00
  • piątek: 12:00–18:00
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: 14:00–18:00

Noclegi w Jarocinie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.8 głosów: 4)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024