52°0'15" N, 20°33'6" E
Mazowieckie
2016-10-15
2020-02-03 02:00

Opis Radziejowicach

Radziejowice to niezwykle zaciszna i malownicza miejscowość w województwie mazowieckim, leżąca około 45 km na zachód od Warszawy.Tutaj odpoczniesz od zgiełku miast i poznasz artystyczny świat minionych wieków, bowiem zagubiła się tu wspaniała posiadłość rodziny Radziejowskich.

Pałac w Radziejowicach
Pałac w Radziejowicach

Historia Radziejowic

Radziejowscy założyli tu drewnianą osadę w XV wieku, a jako, że nad ówczesną rzeką Radziejówką (obecnie Pisia Gągolina) panowały dogodne warunki zarówno dla rolnictwa, jak i obrony przed nieprzyjacielem, osada szybko się rozwijała.

Było to tym łatwiejsze, że przedstawiciele rodu Radziejowskich byli bliskimi współpracownikami polskich władców, którzy często w Radziejowicach gościli, m.in. Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt III Waza z królową Konstancją, Jan Kazimierz oraz Jan III Sobieski.

Radziejowice
Radziejowice
Radziejowice


Atrakcje w Radziejowicach

Obecnie do Radziejowic przyciąga wspaniały, XVII-wieczny Pałac oraz dworek modrzewiowy, pełniące rolę Domu Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki. Na teren parku przypałacowego można wejść za darmo.

W pobliżu pałacu warto zobaczyć zabytkowe aleje i zabytkowy kościół w Radziejowicach, a w okolicy dworek słynnego malarza - Józefa Chełmońskiego w Kuklówce Zarzecznej.

Radziejowice
Radziejowice


Z alejami w Radziejowicach wiąże się miłosna historia, a mianowicie Hieronim Radziejowski dokonał zdrady kraju, czego efektem był Potop Szwedzki. A stało się tak dlatego, że jego żona Elżbieta miała niejako romans z królem Janem Kazimierzem. Na pamiątkę spotkań z władcą, Elżbieta za każdym razem sadziła lipę i w ten sposób powstała Aleja Lipowa mająca długość 3 km…

Radziejowice Radziejowice Radziejowice

Radziejowice noclegi

Radziejowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Radziejowicach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021