Pałac Radziejowice

Radziejowice

(4.3 głosów: 31)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Radziejowice to niezwykle zaciszna i malownicza miejscowość w województwie mazowieckim, leżąca około 45 km na zachód od Warszawy.

Tutaj odpoczniesz od zgiełku miast i poznasz artystyczny świat minionych wieków, bowiem zagubiła się tu wspaniała posiadłość rodziny Radziejowskich.

Pałac w Radziejowicach
Pałac w Radziejowicach


Historia Radziejowic

Radziejowscy założyli tu drewnianą osadę w XV wieku, a jako, że nad ówczesną rzeką Radziejówką (obecnie Pisia Gągolina) panowały dogodne warunki zarówno dla rolnictwa, jak i obrony przed nieprzyjacielem, osada szybko się rozwijała.

Było to tym łatwiejsze, że przedstawiciele rodu Radziejowskich byli bliskimi współpracownikami polskich władców, którzy często w Radziejowicach gościli, m.in. Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt III Waza z królową Konstancją, Jan Kazimierz oraz Jan III Sobieski.

Radziejowice
Radziejowice

Atrakcje w Radziejowicach

Obecnie do Radziejowic przyciąga wspaniały, XVII-wieczny Pałac oraz dworek modrzewiowy, pełniące rolę Domu Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki. Na teren parku przypałacowego można wejść za darmo.

W pobliżu pałacu warto zobaczyć zabytkowe aleje i zabytkowy kościół w Radziejowicach, a w okolicy dworek słynnego malarza - Józefa Chełmońskiego w Kuklówce Zarzecznej.

Radziejowice
Radziejowice
Radziejowice


Z alejami w Radziejowicach wiąże się miłosna historia, a mianowicie Hieronim Radziejowski dokonał zdrady kraju, czego efektem był Potop Szwedzki. A stało się tak dlatego, że jego żona Elżbieta miała niejako romans z królem Janem Kazimierzem. Na pamiątkę spotkań z władcą, Elżbieta za każdym razem sadziła lipę i w ten sposób powstała Aleja Lipowa mająca długość 3 km…

Noclegi w Radziejowicach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Radziejowice - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Radziejowicach

Turyści najczęściej odwiedzają: Pałac w Radziejowicach, a potem i .

Radziejowice
Radziejowice
Radziejowice
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Marta - Wirtualna
Spokojne, urocze i przyjazne miejsce, a Radziejowice szczególnie są mi bliskie.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023