Żyrardów

Żyrardów to niezwykle ciekawa miejscowość w województwie mazowieckim, leżąca na południowy zachód od Warszawy i na północny wschód od Łodzi, na trasie nr 50.To tętniące życiem miejsce pełne zabytkowych obiektów oraz uroczych zakątków. To miasto ma duszę i magnetyzm, któremu trudno się oprzeć.

Żyrardów
Żyrardów

Zabytki w Żyrardowie

Zabytkowe centrum Żyrardowa jest jedynym w Europie zachowanym w całości zespołem urbanistyczno-architektonicznym miasta przemysłowego z przełomu XIX i XX wieku.Na osadę fabryczną składa się osiedle murowanych z czerwonej cegły domów dla robotników, dzielnica willowa dla kadry kierowniczej i właścicieli fabryki oraz szereg budynków użyteczności publicznej - kościoły, szkoły, przedszkole, szpital, resursa, dom kultury, a także pralnia i łaźnia miejska.

Na szczególną uwagę zasługuje Kościół Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie, nie sposób pominąć tego kościoła farnego zwiedzajac miasto, gdyż odznacza się wysokimi, strzelistymi wieżami. Kościół zbudowano w latach 1900-03, w stylu neogotyckim, m.in. z fundacji Karola Dittricha. Świątynia wzorowana jest na katedrze w Kolonii, ale jest kilkukrotnie pomniejszona. Podziwiać tu można witraże projektu Józefa Mehoffera.

Regularna siatka ulic, zieleń miejska, wyraźny podział na część mieszkaniową oraz przemysłową, to najbardziej charakterystyczne elementy XIX-wiecznego Żyrardowa, stanowiące o rzeczywistym spełnieniu postulatów idealnego miasta przemysłowego przełomu wieków.

Żyrardów
Żyrardów


Atrakcje w Żyrardowie

Jedną z ciekawszych atrakcji Żyradowa jest Willa fabrykanta Karola Dittricha wybudowana w latach 1885-90 w stylu neorenesansowym. Obecnie jest ona siedzibą Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie (ul. Karola Dittricha 1).

Żyrardów zaprasza turystów na spacer pomiędzy urokliwymi XIX-wiecznymi kamieniczkami, postindustrialnymi budynkami zabytkowej osady fabrycznej, które zachowały w dużej mierze swą pierwotną funkcję do dziś, a także po historycznym Parku Miejskim im. K.A. Dittricha.

Rynek w Żyrardowie
Rynek w Żyrardowie

Wart odwiedzenia jest też kompleks sportowo-rekreacyjny Aqua Żyrardów, a ponadto kafejki, restauracje i hotele. Organizowane są też ciekawe imprezy.

Oficjalna strona Żyrardowa

Żyrardów noclegi

Żyrardów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
52°3'25N, 20°26'13E
24 październik 2016
03 luty 2020

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Żyrardów na blogu

Żyrardów – największy ośrodek przemysłu lniarskiego w XIX-wiecznej Europie

Żyrardów to gmina miejska posiadająca status stolicy powiatu ziemskiego, leżąca w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim. Miasto położone 45 km na południowy-zachód od Warszawy i 90 km na północny-wschód od Łodzi, dzięki centralnej lokalizacji, znajduje się w pobliżu przecięcia najważniejszych szlaków komunikacyjnych w Polsce (droga krajowa nr 50, wojewódzka nr 719, w pobliżu trasa szybkiego ruchu E67 Warszawa-Katowice oraz budowana autostrada A2). Ponadto za...
25 kwiecień 2012 12:30

Zabytkowa Osada Fabryczna w Żyrardowie - Pomnik Historii

Żyrardów - Czerwone miasto. Niegdyś wspaniale prosperująca fabryka (Zakłady Lniarskie) – dzisiaj duży potencjał turystyczny. W styczniu bieżącego roku Prezydent Polski - Bronisław Komorowski nadał zabytkowej osadzie fabrycznej w Żyrardowie miano Pomnika Historii. I nie bez powodu. Dawne zakłady są dzisiaj jednym z najbardziej prestiżowych zabytków i nadają miastu niepowtarzalny charakter. Osada otrzymała również inne nagrody, tj. Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej...
25 kwiecień 2012 12:22

Tajemnicza strona Żyrardowa

Tajemnicze przejście podziemne, kobieta z różą we włosach stojąca w oknie willi… Żyrardów to miasto owiane tajemnicą. Liczne legendy budzą ciekawość zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów. Wiele z tych legend związanych jest z Osadą Fabryczną i ludźmi tam pracującymi. Życie samego Dyrektora fabryki - Karola Ditricha, jest po części legendą i tajemnicą. Głosi się, że Dyrektor był bardzo surowym pracodawcą. Lubił chodzić po domach swoich pracowników i...
25 kwiecień 2012 12:07

Wasze podróże do Żyrardowa

W stronę Żyrardowa
30 lipiec 2012 20:57
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację