Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
Żyrardów

Żyrardów

(4.1 głosów: 45)
Oceń i napisz opinię

Żyrardów to niezwykle ciekawa miejscowość w województwie mazowieckim, leżąca na południowy zachód od Warszawy i na północny wschód od Łodzi, na trasie nr 50.To tętniące życiem miejsce pełne zabytkowych obiektów oraz uroczych zakątków. To miasto ma duszę i magnetyzm, któremu trudno się oprzeć.

Żyrardów
Żyrardów

Zabytki w Żyrardowie

Zabytkowe centrum Żyrardowa jest jedynym w Europie zachowanym w całości zespołem urbanistyczno-architektonicznym miasta przemysłowego z przełomu XIX i XX wieku.Na osadę fabryczną składa się osiedle murowanych z czerwonej cegły domów dla robotników, dzielnica willowa dla kadry kierowniczej i właścicieli fabryki oraz szereg budynków użyteczności publicznej - kościoły, szkoły, przedszkole, szpital, resursa, dom kultury, a także pralnia i łaźnia miejska.

Żyrardów
Żyrardów
Żyrardów

Na szczególną uwagę zasługuje Kościół Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie, nie sposób pominąć tego kościoła farnego zwiedzajac miasto, gdyż odznacza się wysokimi, strzelistymi wieżami. Kościół zbudowano w latach 1900-03, w stylu neogotyckim, m.in. z fundacji Karola Dittricha. Świątynia wzorowana jest na katedrze w Kolonii, ale jest kilkukrotnie pomniejszona. Podziwiać tu można witraże projektu Józefa Mehoffera.Regularna siatka ulic, zieleń miejska, wyraźny podział na część mieszkaniową oraz przemysłową, to najbardziej charakterystyczne elementy XIX-wiecznego Żyrardowa, stanowiące o rzeczywistym spełnieniu postulatów idealnego miasta przemysłowego przełomu wieków.

Żyrardów
Żyrardów

Atrakcje w Żyrardowie

Jedną z ciekawszych atrakcji Żyradowa jest Willa fabrykanta Karola Dittricha wybudowana w latach 1885-90 w stylu neorenesansowym. Obecnie jest ona siedzibą Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie (ul. Karola Dittricha 1).

Żyrardów zaprasza turystów na spacer pomiędzy urokliwymi XIX-wiecznymi kamieniczkami, postindustrialnymi budynkami zabytkowej osady fabrycznej, które zachowały w dużej mierze swą pierwotną funkcję do dziś, a także po historycznym Parku Miejskim im. K.A. Dittricha.

Rynek w Żyrardowie
Rynek w Żyrardowie

Wart odwiedzenia jest też kompleks sportowo-rekreacyjny Aqua Żyrardów, a ponadto kafejki, restauracje i hotele. Organizowane są też ciekawe imprezy.

Oficjalna strona Żyrardowa

, LOT Mazowsza Zachodniego
Żyrardów, Staszek Łuć
Żyrardów, Staszek Łuć
Żyrardów, Staszek Łuć
Żyrardów - pomnik JP II, Staszek Łuć
Żyrardów - domy robotnicze, Staszek Łuć

Żyrardów noclegi

Żyrardów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Żyrardowie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
52°3'25N, 20°26'13E
24 październik 2016
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Żyrardów na blogu

Żyrardów – największy ośrodek przemysłu lniarskiego w XIX-wiecznej Europie

Żyrardów to gmina miejska posiadająca status stolicy powiatu ziemskiego, leżąca w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim. Miasto położone 45 km na południowy-zachód od Warszawy i 90 km na północny-wschód od Łodzi, dzięki centralnej lokalizacji, znajduje się w pobliżu przecięcia najważniejszych szlaków komunikacyjnych w Polsce (droga krajowa nr 50, wojewódzka nr 719, w pobliżu trasa szybkiego ruchu E67 Warszawa-Katowice oraz budowana autostrada A2). Ponadto za...
25 kwiecień 2012 12:30

Zabytkowa Osada Fabryczna w Żyrardowie - Pomnik Historii

Żyrardów - Czerwone miasto. Niegdyś wspaniale prosperująca fabryka (Zakłady Lniarskie) – dzisiaj duży potencjał turystyczny. W styczniu bieżącego roku Prezydent Polski - Bronisław Komorowski nadał zabytkowej osadzie fabrycznej w Żyrardowie miano Pomnika Historii. I nie bez powodu. Dawne zakłady są dzisiaj jednym z najbardziej prestiżowych zabytków i nadają miastu niepowtarzalny charakter. Osada otrzymała również inne nagrody, tj. Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej...
25 kwiecień 2012 12:22

Tajemnicza strona Żyrardowa

Tajemnicze przejście podziemne, kobieta z różą we włosach stojąca w oknie willi… Żyrardów to miasto owiane tajemnicą. Liczne legendy budzą ciekawość zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów. Wiele z tych legend związanych jest z Osadą Fabryczną i ludźmi tam pracującymi. Życie samego Dyrektora fabryki - Karola Ditricha, jest po części legendą i tajemnicą. Głosi się, że Dyrektor był bardzo surowym pracodawcą. Lubił chodzić po domach swoich pracowników i...
25 kwiecień 2012 12:07
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację