Żelazowa Wola. Dom urodzenia Fryderyka Chopina. Odkryj dworek i piękny park!
Żelazowa Wola to słynna wieś w Polsce, znana każdemu za sprawą Fryderyka Chopina. To tutaj w marcu 1810 roku przyszedł na świat mały Fryderyk, w dworze Skarbków, u których ojciec Fryderyka - Mikołaj, był guwernerem dla dzieci. Dziś zachowała się jedynie lewa oficyna tego dworu, w której właśnie narodził się Chopin.
Żelazowa Wola leży w województwie mazowieckim, 54 km od Warszawy i 2 km od Sochaczewa. Choć Chopin spędził tu zaledwie pierwszych kilka miesięcy życia, to wioska nierozerwalnie wiąże się i kojarzy z osobą słynnego na całym świecie polskiego pianisty i kompozytora. Uchodzi on za jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych, jak również za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów w historii. Już 1 października 1810 roku rodzina Chopinów przeniosła się na stałe do Warszawy.
Muzeum Fryderyka Chopina
Dwór właściwy Skarbków spłonął podczas wojen napoleońskich w 1812 roku. Oficyna, w której urodził się Fryderyk, szczęśliwie ocalała. Wówczas była skromniejsza. W oficynie powstało Muzeum biograficzne artysty - oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
Dworek w Żelazowej Woli czyli Dom Urodzenia Fryderyka Chopina otacza cudowny park krajobrazowy z XVIII wieku, przekształcony w XIX wieku. Obecny wygląd zyskał w latach 1932-39, zgodnie z projektem Franciszka Krzywdy-Polkowskiego. Na terenie parku odnaleźć można pomnik kompozytora, autorstwa Józefa Gosławskiego.
Szeroka aleja parkowa prowadzi od bramy wejściowej do dziedzińca. To tutaj, w ogrodzie, młody Fryderyk grywał na wystawianym z salonu fortepianie, kiedy odwiedzał Żelazową Wolę. Towarzyszyła temu nie tylko rodzina, ale i mieszkańcy okolicy.
Dziś park wygląda przepięknie, a jesienią dodatkowo mieni się czerwienią pięciolistka. Wejście zarówno do muzeum, jak i do parku jest odpłatne, ale zdecydowanie warto tutaj wstąpić.
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli
Oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Żelazowa Wola 15, Sochaczew
tel. 46/ 863-33-00
https://muzeum.nifc.pl/pl/muzeum/kolekcja-artykul/1027_dom-urodzenia-fryderyka-chopina
Koncerty w Żelazowej Woli
W Żelazowej Woli, w parku przed Domem Urodzenia Fryderyka Chopina, odbywają się cykliczne koncerty. Zainicjowane jeszcze w 1954 roku przez prof. Zbigniewa Drzewieckiego - wybitnego polskiego pianistę i pedagoga.
Od maja do końca września każdej niedzieli przybywają tu artyści z całego świata oraz uczestnicy Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina, by wykonywać utwory kompozytora w miejscu jego urodzenia.
Niedzielne Recitale Chopinowskie to świetna okazja, by wysłuchać występów najwybitniejszych polskich i zagranicznych pianistów, w tym laureatów Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich. Godzinne koncerty fortepianowe odbywają się w niedziele o godzinie 12.00 i 15.00. Recital o godzinie 12.00 transmitowany jest na kanale YouTube oraz na Facebooku Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Wstęp na recitale odbywa się w ramach biletu do Parku w Żelazowej Woli. Koncerty są plenerowy, a miejsca nie są numerowane.
Kawiarnia Cafe Nutka Żelazowa Wola
Dosłownie naprzeciw Muzeum w Żelazowej Woli, koło parkingu, warto wstąpić do niewielkiej kawiarni Cafe Nutka, gdzie czeka nie tylko smaczna kawa, ale i pyszne słodkości w postaci domowych ciast, deserów i lodów.
Kościół w Brochowie
W pobliskim Brochowie znajduje się natomiast kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela. To murowana, obronna budowla, która bardziej niż świątynię, przypomina zamek. Znana jest głównie z tego, że ochrzczony został tutaj maleńki Fryderyk Chopin. Ponadto ślub brali tutaj jego rodzice. Ta gotycko-renesansowa bazylika pochodzi z XIV wieku i była świadkiem wielu tragicznych wydarzeń historycznych, np. potopu szwedzkiego, insurekcji, czy walk Rosjan z Prusakami na przełomie 1914 i 1915 roku.
Kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela
Brochów 70
Noclegi w Żelazowej Woli
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli chcesz odkryć jeszcze więcej pięknych zakątków tej części Polski, mamy dla Ciebie kilka propozycji. W promieniu 50 kilometrów znajdziesz urokliwe miejscowości i regiony, które warto uwzględnić w swojej podróży.
- Warszawa, odległość: 47.7 km
- Łowicz, odległość: 30.1 km
- Palmiry, odległość: 34.1 km
- Lipce Reymontowskie, odległość: 47.3 km
- Brochów, odległość: 7.8 km
- Mszczonów, odległość: 33.7 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!