Żelazowa Wola. Dom urodzenia Fryderyka Chopina. Odkryj dworek i piękny park!

Żelazowa Wola
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Żelazowa Wola to słynna wieś w Polsce, znana każdemu za sprawą Fryderyka Chopina. To tutaj w marcu 1810 roku przyszedł na świat mały Fryderyk, w dworze Skarbków, u których ojciec Fryderyka - Mikołaj, był guwernerem dla dzieci. Dziś zachowała się jedynie lewa oficyna tego dworu, w której właśnie narodził się Chopin. 

Żelazowa Wola leży w województwie mazowieckim, 54 km od Warszawy i 2 km od Sochaczewa. Choć Chopin spędził tu zaledwie pierwszych kilka miesięcy życia, to wioska nierozerwalnie wiąże się i kojarzy z osobą słynnego na całym świecie polskiego pianisty i kompozytora. Uchodzi on za jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych, jak również za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów w historii. Już 1 października 1810 roku rodzina Chopinów przeniosła się na stałe do Warszawy.Żelazowa Wola
Żelazowa Wola
Żelazowa Wola
Żelazowa Wola

Muzeum Fryderyka Chopina

Dwór właściwy Skarbków spłonął podczas wojen napoleońskich w 1812 roku. Oficyna, w której urodził się Fryderyk, szczęśliwie ocalała. Wówczas była skromniejsza. W oficynie powstało Muzeum biograficzne artysty - oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Dworek w Żelazowej Woli czyli Dom Urodzenia Fryderyka Chopina otacza cudowny park krajobrazowy z XVIII wieku, przekształcony w XIX wieku. Obecny wygląd zyskał w latach 1932-39, zgodnie z projektem Franciszka Krzywdy-Polkowskiego. Na terenie parku odnaleźć można pomnik kompozytora, autorstwa Józefa Gosławskiego.

Szeroka aleja parkowa prowadzi od bramy wejściowej do dziedzińca. To tutaj, w ogrodzie, młody Fryderyk grywał na wystawianym z salonu fortepianie, kiedy odwiedzał Żelazową Wolę. Towarzyszyła temu nie tylko rodzina, ale i mieszkańcy okolicy.

Dziś park wygląda przepięknie, a jesienią dodatkowo mieni się czerwienią pięciolistka. Wejście zarówno do muzeum, jak i do parku jest odpłatne, ale zdecydowanie warto tutaj wstąpić.Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli
Oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Żelazowa Wola 15, Sochaczew
tel. 46/ 863-33-00
https://muzeum.nifc.pl/pl/muzeum/kolekcja-artykul/1027_dom-urodzenia-fryderyka-chopina

Żelazowa Wola dworek
Żelazowa Wola dworek
Żelazowa Wola
Żelazowa Wola
Żelazowa Wola
Żelazowa Wola
Żelazowa Wola
Żelazowa Wola
Żelazowa Wola
Żelazowa Wola

 

Koncerty w Żelazowej Woli

W Żelazowej Woli, w parku przed Domem Urodzenia Fryderyka Chopina, odbywają się cykliczne koncerty. Zainicjowane jeszcze w 1954 roku przez prof. Zbigniewa Drzewieckiego - wybitnego polskiego pianistę i pedagoga.

Od maja do końca września każdej niedzieli przybywają tu artyści z całego świata oraz uczestnicy Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina, by wykonywać utwory kompozytora w miejscu jego urodzenia. Niedzielne Recitale Chopinowskie to świetna okazja, by wysłuchać występów najwybitniejszych polskich i zagranicznych pianistów, w tym laureatów Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich. Godzinne koncerty fortepianowe odbywają się w niedziele o godzinie 12.00 i 15.00. Recital o godzinie 12.00 transmitowany jest na kanale YouTube oraz na Facebooku Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Wstęp na recitale odbywa się w ramach biletu do Parku w Żelazowej Woli. Koncerty są plenerowy, a miejsca nie są numerowane.

Żelazowa Wola
Żelazowa Wola
Żelazowa Wola
Żelazowa Wola

Kawiarnia Cafe Nutka Żelazowa Wola

Dosłownie naprzeciw Muzeum w Żelazowej Woli, koło parkingu, warto wstąpić do niewielkiej kawiarni Cafe Nutka, gdzie czeka nie tylko smaczna kawa, ale i pyszne słodkości w postaci domowych ciast, deserów i lodów.

Cafe Nutka Żelazowa Wola
Cafe Nutka Żelazowa Wola

Kościół w Brochowie

W pobliskim Brochowie znajduje się natomiast kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela. To murowana, obronna budowla, która bardziej niż świątynię, przypomina zamek. Znana jest głównie z tego, że ochrzczony został tutaj maleńki Fryderyk Chopin. Ponadto ślub brali tutaj jego rodzice. Ta gotycko-renesansowa bazylika pochodzi z XIV wieku i była świadkiem wielu tragicznych wydarzeń historycznych, np. potopu szwedzkiego, insurekcji, czy walk Rosjan z Prusakami na przełomie 1914 i 1915 roku.

Kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela
Brochów 70

Brochów
Brochów
Brochów
Brochów
Brochów
Brochów

Noclegi w Żelazowej Woli

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Żelazowa Wola park
Żelazowa Wola, muzeum
Żelazowa Wola
Żelazowa Wola
Żelazowa Wola
Żelazowa Wola
Brochów
Brochów
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 66)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024