Rynek Nowomiejski w Łodzi
W latach 20-tych XIX wieku nieco na południe od Starego Miasta Łodzi powstała nowa osada, która dała początek wielkiemu przemysłowi łódzkiemu. Centralnie położony plac nazwany później Rynkiem Nowego Miasta zamieszkały był głównie przez sukienników i długo pełnił rolę targowiska.
Plac otwiera się na ulicę Piotrkowską, stanowiąc jej początek (lub koniec). Tutaj stanęły w latach 1826-28 dwie podobne klasycystyczne budowle - Ratusz i ewangelicki kościół Św. Trójcy zaprojektowane przez Bonifacego Witkowskiego. Przy wschodniej pierzei Rynku znajduje się niewielki czworokątny aneks z podcieniami - pozostałość jatek zbudowanych w I połowie XIX wieku.
Kościół Zesłania Ducha
Dziś dawny kościół ewangelicki to główna dominanta placu, ta piękna charakterystyczna budowla z kopułą uzyskała swój wygląd w latach 1889-96. Jeszcze później stała się świątynią katolicką noszącą wezwanie Zesłania Ducha Świętego. Okazały jest też stojący obok monumentalny gmach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego.
Niestety podczas wojny i już po jej zakończeniu wyburzono jednolitą zabudowę mieszkalną placu. Zachowały się tylko dwie czynszowe kamienice z przełomu wieków, jedną z nich zdobi figura leżącego lwa. Ciekawa jest też studnia ozdobiona delfinami, przy której jeszcze nie tak dawno stały dorożki.

Obelisk Kościuszki
W centralnej części placu uwagę przykuwa wysoki obelisk z posągiem Naczelnika - Tadeusza Kościuszki. Plac Wolności to lokalny węzeł komunikacyjny, a przy tym świetny punkt orientacyjny. Tutaj też rozpoczynają się ciekawe trasy turystyczne.
Łódź noclegi
Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami





