Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Rynek Nowomiejski w Łodzi

W latach 20-tych XIX wieku nieco na południe od Starego Miasta Łodzi powstała nowa osada, która dała początek wielkiemu przemysłowi łódzkiemu. Centralnie położony plac nazwany później Rynkiem Nowego Miasta zamieszkały był głównie przez sukienników i długo pełnił rolę targowiska.

Plac otwiera się na ulicę Piotrkowską, stanowiąc jej początek (lub koniec). Tutaj stanęły w latach 1826-28 dwie podobne klasycystyczne budowle - Ratusz i ewangelicki kościół Św. Trójcy zaprojektowane przez Bonifacego Witkowskiego. Przy wschodniej pierzei Rynku znajduje się niewielki czworokątny aneks z podcieniami - pozostałość jatek zbudowanych w I połowie XIX wieku.Kościół Zesłania Ducha

Dziś dawny kościół ewangelicki to główna dominanta placu, ta piękna charakterystyczna budowla z kopułą uzyskała swój wygląd w latach 1889-96. Jeszcze później stała się świątynią katolicką noszącą wezwanie Zesłania Ducha Świętego. Okazały jest też stojący obok monumentalny gmach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego.

Niestety podczas wojny i już po jej zakończeniu wyburzono jednolitą zabudowę mieszkalną placu. Zachowały się tylko dwie czynszowe kamienice z przełomu wieków, jedną z nich zdobi figura leżącego lwa. Ciekawa jest też studnia ozdobiona delfinami, przy której jeszcze nie tak dawno stały dorożki.

Plac Wolności w Łodzi
Plac Wolności w Łodzi


Obelisk Kościuszki

W centralnej części placu uwagę przykuwa wysoki obelisk z posągiem Naczelnika - Tadeusza Kościuszki. Plac Wolności to lokalny węzeł komunikacyjny, a przy tym świetny punkt orientacyjny. Tutaj też rozpoczynają się ciekawe trasy turystyczne.

Plac Wolności w Łodzi Plac Wolności w Łodzi Plac Wolności w Łodzi Plac Wolności w Łodzi Kościół Zesłania Ducha Świętego Plac Wolności w Łodzi

Łódź noclegi

Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020