Plac Wolności w Łodzi

Plac Wolności w Łodzi

(4.1 głosów: 60)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Rynek Nowomiejski w Łodzi

W latach 20-tych XIX wieku nieco na południe od Starego Miasta Łodzi powstała nowa osada, która dała początek wielkiemu przemysłowi łódzkiemu. Centralnie położony plac nazwany później Rynkiem Nowego Miasta zamieszkały był głównie przez sukienników i długo pełnił rolę targowiska.

Plac otwiera się na ulicę Piotrkowską, stanowiąc jej początek (lub koniec). Tutaj stanęły w latach 1826-28 dwie podobne klasycystyczne budowle - Ratusz i ewangelicki kościół Św. Trójcy zaprojektowane przez Bonifacego Witkowskiego. Przy wschodniej pierzei Rynku znajduje się niewielki czworokątny aneks z podcieniami - pozostałość jatek zbudowanych w I połowie XIX wieku.

Kościół Zesłania Ducha

Dziś dawny kościół ewangelicki to główna dominanta placu, ta piękna charakterystyczna budowla z kopułą uzyskała swój wygląd w latach 1889-96. Jeszcze później stała się świątynią katolicką noszącą wezwanie Zesłania Ducha Świętego. Okazały jest też stojący obok monumentalny gmach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego.

Niestety podczas wojny i już po jej zakończeniu wyburzono jednolitą zabudowę mieszkalną placu. Zachowały się tylko dwie czynszowe kamienice z przełomu wieków, jedną z nich zdobi figura leżącego lwa. Ciekawa jest też studnia ozdobiona delfinami, przy której jeszcze nie tak dawno stały dorożki.

Plac Wolności w Łodzi
Plac Wolności w Łodzi


Obelisk Kościuszki

W centralnej części placu uwagę przykuwa wysoki obelisk z posągiem Naczelnika - Tadeusza Kościuszki. Plac Wolności to lokalny węzeł komunikacyjny, a przy tym świetny punkt orientacyjny. Tutaj też rozpoczynają się ciekawe trasy turystyczne.

Łódź noclegi

Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Plac Wolności w Łodzi
Plac Wolności w Łodzi
Plac Wolności w Łodzi
Plac Wolności w Łodzi
Kościół Zesłania Ducha Świętego, kasia ejsmont
Plac Wolności w Łodzi
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023